Bayern-profil om Barca-stjerne: Bedre end Mbappé

I Bayern München er der tilsyneladende delte meninger om, hvem der er bedst af Kylian Mbappé og Ousmane Dembélé.



Ousmane Dembélé og Kylian Mbappé hører begge til blandt historiens fem dyreste spillere, men i Barcelona er der nok mange fans, der føler, at førstnævnte ikke har levet op til sit prisskilt. 

Mens Mbappé ofte fremhæves som en af planetens bedste spillere, så har Dembélé været plaget af skader og svingende form i sin tid i Barcelona. Alligevel er Ousmane Dembélé dog en bedre spiller end Kylian Mbappé, lyder det nu fra Bayern München-profilen Serge Gnabry.

– Den bedste spiller af Dembélé af Mbappé? For mig at se er det Dembélé, lyder det således angiveligt fra Gnabry i Amazon Prime Video‘s kommende dokumentarfilm om Bayern München. 

Uforstående Müller
I klippet fra dokumentarfilmen bliver Serge Gnabry ikke ligefrem bakket op af holdkammeraten Thomas Müller. 

– Hvad mener du med, at han er bedre? Hvis jeg kunne drible som Dembélé, så ville jeg også være bedre, lyder det således fra Müller. 

I klippet giver Joshua Kimmich desuden udtryk for, at han foretrækker Gnabry og Kingsley Coman over Ousmane Dembélé. Der er dog ikke tale om en diskussion, som Kimmich sætter stor pris på.

– Hvis jeg skal være ærlig, så pisser den her diskussion om Dembélé mig af, lyder det således fra Kimmich. 

Både Ousmane Dembélé og Kylian Mbappé skiftede i 2017 klub for beløb i omegnen af en milliard kroner. Siden da har Mbappé scoret 138 mål i 185 kampe for Paris Saint-Germain, mens Dembélé har scoret 30 mål i 118 kampe for Barcelona. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

FC Fredericia – OB



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tottenham henter forløsende sejr

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud