Bayern-profil om Barca-stjerne: Bedre end Mbappé

I Bayern München er der tilsyneladende delte meninger om, hvem der er bedst af Kylian Mbappé og Ousmane Dembélé.



Ousmane Dembélé og Kylian Mbappé hører begge til blandt historiens fem dyreste spillere, men i Barcelona er der nok mange fans, der føler, at førstnævnte ikke har levet op til sit prisskilt. 

Mens Mbappé ofte fremhæves som en af planetens bedste spillere, så har Dembélé været plaget af skader og svingende form i sin tid i Barcelona. Alligevel er Ousmane Dembélé dog en bedre spiller end Kylian Mbappé, lyder det nu fra Bayern München-profilen Serge Gnabry.

– Den bedste spiller af Dembélé af Mbappé? For mig at se er det Dembélé, lyder det således angiveligt fra Gnabry i Amazon Prime Video‘s kommende dokumentarfilm om Bayern München. 

Uforstående Müller
I klippet fra dokumentarfilmen bliver Serge Gnabry ikke ligefrem bakket op af holdkammeraten Thomas Müller. 

– Hvad mener du med, at han er bedre? Hvis jeg kunne drible som Dembélé, så ville jeg også være bedre, lyder det således fra Müller. 

I klippet giver Joshua Kimmich desuden udtryk for, at han foretrækker Gnabry og Kingsley Coman over Ousmane Dembélé. Der er dog ikke tale om en diskussion, som Kimmich sætter stor pris på.

– Hvis jeg skal være ærlig, så pisser den her diskussion om Dembélé mig af, lyder det således fra Kimmich. 

Både Ousmane Dembélé og Kylian Mbappé skiftede i 2017 klub for beløb i omegnen af en milliard kroner. Siden da har Mbappé scoret 138 mål i 185 kampe for Paris Saint-Germain, mens Dembélé har scoret 30 mål i 118 kampe for Barcelona. 





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Thomas Delaney teaser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Arsenal vinder Premier League