Det går hurtigt i fodboldens verden, kan den danske målmand Brian Jensen skrive under på.
Så sent som i januar bad han om at komme på transferlisten i sin engelske Championship-klub Burnley efter et personligt opgør med manager Steve Cotterill, som netop havde droppet ‘Bæstet’ fra holdet for fjerde gang i hans Burnley-tid.
I dag står Brian Jensen tilbage som helten, hvis redninger i høj grad har været med til, at Burnley fik vendt en katastrofal sæson og reddet sig i sikkerhed i The Championship.
– Jeg har aldrig villet væk herfra, men du ved godt, at når nogle jokker dig over tæerne én gang for meget, så får du altså nok. Da manageren (Steve Cotterill, red.) droppede mig tilbage i januar var det fjerde gang, mens jeg har været her (siden sommeren 2003, red.)
– De første tre gange kunne jeg måske se hans pointe i, at det var noget sportsligt, der lå til grund, men her sidste gang var det bare rent personligt, at han havde noget imod mig. Og så bad jeg om at komme på transferlisten, siger Brian Jensen til tipsbladet.dk.
Den direkte årsag til Brian Jensens beslutning var, at Steve Cotterill hentede veteranmålmanden Mike Pollitt ind som konkurrent til Brian Jensen og waliseren Danny Coyne.
Pollitt havde imidlertid ikke heldet med sig mellem stængerne hos Burnley, og holdet havde en periode på 21 kampe uden en sejr – hvoraf Brian Jensen kun spillede de fem.
Den truende nedrykning fik Steve Cotterill til at gribe tilbage efter det kendte, så han indkaldte Brian Jensen til en personlig snak.
– Han forlangte, at jeg skulle stå skoleret og sige undskyld for nogle ting, jeg havde sagt til ham før. Han mente, at jeg havde gjort det godt til træning, og at jeg måske kunne komme tilbage på holdet, hvis jeg sagde undskyld. Jeg valgte så at gamble med min fremtid og sige undskyld og framelde mig transferlisten, forklarer Brian Jensen i telefonen fra Burnley.
Her bor han sammen med sin dansk/engelske kone og deres to børn. Parret føler sig godt tilpas i byen, og Brian Jensen har i hovedparten af tiden haft det godt i klubben. Derfor ville han strække sig langt for at blive.
– Jeg er ikke typen, der spytter sutten ud og hyler, når tingene ikke lige kører, som de skal. Sådan er der måske 85 procent af danske spillere i udlandet, der gør, og så vender de hjem til Danmark igen. Men sådan er jeg ikke, og den statistik vil jeg ikke være en del af, lyder det bestemt fra Brian Jensen.
Den tidligere West Bromwich-keeper har stadig halvandet år tilbage af kontrakten med Burnley, og som tingene ser ud lige nu, har han ikke travlt med at komme væk.
Manager Steve Cotterill vil sikkert også gerne holde fast i den store dansker, som har holdt fem clean sheets i de sidste otte kampe, siden han blev taget til nåde igen op til kampen mod Luton. I den periode har Burnley kun tabt to gange inklusive den sidste kamp mod Birmingham i weekenden.
Et glimrende run af Burnley, som for et par runder siden bragte sig endeligt i sikkerhed i The Championship.
– Jeg fylder 32 til sommer, og jeg håber da, at jeg kan blive ved i fem-seks år endnu. Herovre spiller der jo mange ældre målmænd, siger Brian Jensen.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz