Det går hurtigt i fodboldens verden, kan den danske målmand Brian Jensen skrive under på.
Så sent som i januar bad han om at komme på transferlisten i sin engelske Championship-klub Burnley efter et personligt opgør med manager Steve Cotterill, som netop havde droppet ‘Bæstet’ fra holdet for fjerde gang i hans Burnley-tid.
I dag står Brian Jensen tilbage som helten, hvis redninger i høj grad har været med til, at Burnley fik vendt en katastrofal sæson og reddet sig i sikkerhed i The Championship.
– Jeg har aldrig villet væk herfra, men du ved godt, at når nogle jokker dig over tæerne én gang for meget, så får du altså nok. Da manageren (Steve Cotterill, red.) droppede mig tilbage i januar var det fjerde gang, mens jeg har været her (siden sommeren 2003, red.)
– De første tre gange kunne jeg måske se hans pointe i, at det var noget sportsligt, der lå til grund, men her sidste gang var det bare rent personligt, at han havde noget imod mig. Og så bad jeg om at komme på transferlisten, siger Brian Jensen til tipsbladet.dk.
Den direkte årsag til Brian Jensens beslutning var, at Steve Cotterill hentede veteranmålmanden Mike Pollitt ind som konkurrent til Brian Jensen og waliseren Danny Coyne.
Pollitt havde imidlertid ikke heldet med sig mellem stængerne hos Burnley, og holdet havde en periode på 21 kampe uden en sejr – hvoraf Brian Jensen kun spillede de fem.
Den truende nedrykning fik Steve Cotterill til at gribe tilbage efter det kendte, så han indkaldte Brian Jensen til en personlig snak.
– Han forlangte, at jeg skulle stå skoleret og sige undskyld for nogle ting, jeg havde sagt til ham før. Han mente, at jeg havde gjort det godt til træning, og at jeg måske kunne komme tilbage på holdet, hvis jeg sagde undskyld. Jeg valgte så at gamble med min fremtid og sige undskyld og framelde mig transferlisten, forklarer Brian Jensen i telefonen fra Burnley.
Her bor han sammen med sin dansk/engelske kone og deres to børn. Parret føler sig godt tilpas i byen, og Brian Jensen har i hovedparten af tiden haft det godt i klubben. Derfor ville han strække sig langt for at blive.
– Jeg er ikke typen, der spytter sutten ud og hyler, når tingene ikke lige kører, som de skal. Sådan er der måske 85 procent af danske spillere i udlandet, der gør, og så vender de hjem til Danmark igen. Men sådan er jeg ikke, og den statistik vil jeg ikke være en del af, lyder det bestemt fra Brian Jensen.
Den tidligere West Bromwich-keeper har stadig halvandet år tilbage af kontrakten med Burnley, og som tingene ser ud lige nu, har han ikke travlt med at komme væk.
Manager Steve Cotterill vil sikkert også gerne holde fast i den store dansker, som har holdt fem clean sheets i de sidste otte kampe, siden han blev taget til nåde igen op til kampen mod Luton. I den periode har Burnley kun tabt to gange inklusive den sidste kamp mod Birmingham i weekenden.
Et glimrende run af Burnley, som for et par runder siden bragte sig endeligt i sikkerhed i The Championship.
– Jeg fylder 32 til sommer, og jeg håber da, at jeg kan blive ved i fem-seks år endnu. Herovre spiller der jo mange ældre målmænd, siger Brian Jensen.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER