The Beast gamblede og vandt

Brian ‘The Beast’ Jensen tog chancen og blev i Burnley, selvom manageren tidligere havde droppet ham. Det kom hverken den danske målmand eller Steve Cotterill til at fortryde.



Det går hurtigt i fodboldens verden, kan den danske målmand Brian Jensen skrive under på.

Så sent som i januar bad han om at komme på transferlisten i sin engelske Championship-klub Burnley efter et personligt opgør med manager Steve Cotterill, som netop havde droppet ‘Bæstet’ fra holdet for fjerde gang i hans Burnley-tid.

I dag står Brian Jensen tilbage som helten, hvis redninger i høj grad har været med til, at Burnley fik vendt en katastrofal sæson og reddet sig i sikkerhed i The Championship.

– Jeg har aldrig villet væk herfra, men du ved godt, at når nogle jokker dig over tæerne én gang for meget, så får du altså nok. Da manageren (Steve Cotterill, red.) droppede mig tilbage i januar var det fjerde gang, mens jeg har været her (siden sommeren 2003, red.)

– De første tre gange kunne jeg måske se hans pointe i, at det var noget sportsligt, der lå til grund, men her sidste gang var det bare rent personligt, at han havde noget imod mig. Og så bad jeg om at komme på transferlisten, siger Brian Jensen til tipsbladet.dk.

Den direkte årsag til Brian Jensens beslutning var, at Steve Cotterill hentede veteranmålmanden Mike Pollitt ind som konkurrent til Brian Jensen og waliseren Danny Coyne.

Pollitt havde imidlertid ikke heldet med sig mellem stængerne hos Burnley, og holdet havde en periode på 21 kampe uden en sejr – hvoraf Brian Jensen kun spillede de fem.

Den truende nedrykning fik Steve Cotterill til at gribe tilbage efter det kendte, så han indkaldte Brian Jensen til en personlig snak.

– Han forlangte, at jeg skulle stå skoleret og sige undskyld for nogle ting, jeg havde sagt til ham før. Han mente, at jeg havde gjort det godt til træning, og at jeg måske kunne komme tilbage på holdet, hvis jeg sagde undskyld. Jeg valgte så at gamble med min fremtid og sige undskyld og framelde mig transferlisten, forklarer Brian Jensen i telefonen fra Burnley.

Her bor han sammen med sin dansk/engelske kone og deres to børn. Parret føler sig godt tilpas i byen, og Brian Jensen har i hovedparten af tiden haft det godt i klubben. Derfor ville han strække sig langt for at blive.

– Jeg er ikke typen, der spytter sutten ud og hyler, når tingene ikke lige kører, som de skal. Sådan er der måske 85 procent af danske spillere i udlandet, der gør, og så vender de hjem til Danmark igen. Men sådan er jeg ikke, og den statistik vil jeg ikke være en del af, lyder det bestemt fra Brian Jensen.

Den tidligere West Bromwich-keeper har stadig halvandet år tilbage af kontrakten med Burnley, og som tingene ser ud lige nu, har han ikke travlt med at komme væk.

Manager Steve Cotterill vil sikkert også gerne holde fast i den store dansker, som har holdt fem clean sheets i de sidste otte kampe, siden han blev taget til nåde igen op til kampen mod Luton. I den periode har Burnley kun tabt to gange inklusive den sidste kamp mod Birmingham i weekenden.

Et glimrende run af Burnley, som for et par runder siden bragte sig endeligt i sikkerhed i The Championship.

– Jeg fylder 32 til sommer, og jeg håber da, at jeg kan blive ved i fem-seks år endnu. Herovre spiller der jo mange ældre målmænd, siger Brian Jensen.





LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘FC København var en mulighed’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ny VM-melding fra Iran

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danmark – Nordmakedonien

Philip Billing tabte kæben

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Nægter at undskylde til Steve Cooper



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Brøndby-handel er kollapset

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Sigter 32 personer for matchfixing

Helt på røven over Victor Froholdt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Danske stjerner kan være fortid

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl