Når ligalandsholdet sidst i januar drager af sted er de to Lyngby-drenge, Kim Aabech og Mikkel Beckmann, med på holdet. Torsdag trænede Lyngby for første gang i 2008 – med de to landsholdsaktuelle spillere, som sportschefen erkender, kan blive svære at holde på:
– Først fik vi Kim Aabech udtaget til Ligalandsholdet, og det var vi selvfølgelig glade og stolte over. Kim har måske ikke haft det efterår, som både han og klubben havde håbet på, men han har nogle specielle kvaliteter, og det er vel også det landstræneren (Morten Olsen, red) gerne vil se og prøve af. Efterfølgende fik vi også Mikkel Beckmann udtaget, og han har vel været én af vores profiler i efteråret. Det er svært at se profiler på et bundhold i SAS Ligaen, men Mikkel har haft en stærkt stigende kurve det seneste års tid, hvilket folk omkring ham tydeligt har kunnet mærke, siger Birger Jørgensen.
Den flotte udtalelse kan dog betyde farvel til LFC:
– Begge spilleres store drøm er nu gået i opfyldelse, da de som så mange andre ønsker at komme til udlandet og spille. Mere alvorligt er det dog når spillere bliver landsholdsudtaget, hvor man hurtigt kan mærke interessen stige fra både indenlandske og udenlandske klubber, siger Jørgensen, som er fortrøstningsfuld over deres lange kontrakter:
– Vi har længerevarende kontrakter med både Kim og Mikkel, og i fodboldverdenen er timingen i et klubskifte altid vigtig. Både for klub og spiller. Men det er klart, at interessen for dem er blevet væsentlig større efter deres udtagelse.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED