Når ligalandsholdet sidst i januar drager af sted er de to Lyngby-drenge, Kim Aabech og Mikkel Beckmann, med på holdet. Torsdag trænede Lyngby for første gang i 2008 – med de to landsholdsaktuelle spillere, som sportschefen erkender, kan blive svære at holde på:
– Først fik vi Kim Aabech udtaget til Ligalandsholdet, og det var vi selvfølgelig glade og stolte over. Kim har måske ikke haft det efterår, som både han og klubben havde håbet på, men han har nogle specielle kvaliteter, og det er vel også det landstræneren (Morten Olsen, red) gerne vil se og prøve af. Efterfølgende fik vi også Mikkel Beckmann udtaget, og han har vel været én af vores profiler i efteråret. Det er svært at se profiler på et bundhold i SAS Ligaen, men Mikkel har haft en stærkt stigende kurve det seneste års tid, hvilket folk omkring ham tydeligt har kunnet mærke, siger Birger Jørgensen.
Den flotte udtalelse kan dog betyde farvel til LFC:
– Begge spilleres store drøm er nu gået i opfyldelse, da de som så mange andre ønsker at komme til udlandet og spille. Mere alvorligt er det dog når spillere bliver landsholdsudtaget, hvor man hurtigt kan mærke interessen stige fra både indenlandske og udenlandske klubber, siger Jørgensen, som er fortrøstningsfuld over deres lange kontrakter:
– Vi har længerevarende kontrakter med både Kim og Mikkel, og i fodboldverdenen er timingen i et klubskifte altid vigtig. Både for klub og spiller. Men det er klart, at interessen for dem er blevet væsentlig større efter deres udtagelse.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW