Beckmann og Aabech mod udlandet

Lyngbys sportschef er klar over opmærksomheden fra udlandet.



Når ligalandsholdet sidst i januar drager af sted er de to Lyngby-drenge, Kim Aabech og Mikkel Beckmann, med på holdet. Torsdag trænede Lyngby for første gang i 2008 – med de to landsholdsaktuelle spillere, som sportschefen erkender, kan blive svære at holde på:

– Først fik vi Kim Aabech udtaget til Ligalandsholdet, og det var vi selvfølgelig glade og stolte over. Kim har måske ikke haft det efterår, som både han og klubben havde håbet på, men han har nogle specielle kvaliteter, og det er vel også det landstræneren (Morten Olsen, red) gerne vil se og prøve af. Efterfølgende fik vi også Mikkel Beckmann udtaget, og han har vel været én af vores profiler i efteråret. Det er svært at se profiler på et bundhold i SAS Ligaen, men Mikkel har haft en stærkt stigende kurve det seneste års tid, hvilket folk omkring ham tydeligt har kunnet mærke, siger Birger Jørgensen.

Den flotte udtalelse kan dog betyde farvel til LFC:

– Begge spilleres store drøm er nu gået i opfyldelse, da de som så mange andre ønsker at komme til udlandet og spille. Mere alvorligt er det dog når spillere bliver landsholdsudtaget, hvor man hurtigt kan mærke interessen stige fra både indenlandske og udenlandske klubber, siger Jørgensen, som er fortrøstningsfuld over deres lange kontrakter:

– Vi har længerevarende kontrakter med både Kim og Mikkel, og i fodboldverdenen er timingen i et klubskifte altid vigtig. Både for klub og spiller. Men det er klart, at interessen for dem er blevet væsentlig større efter deres udtagelse.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Vilde scener – Messi og co. på vej ud!

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier jubler over USA’s nedtur

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer