Beckmann og Aabech mod udlandet

Lyngbys sportschef er klar over opmærksomheden fra udlandet.



Når ligalandsholdet sidst i januar drager af sted er de to Lyngby-drenge, Kim Aabech og Mikkel Beckmann, med på holdet. Torsdag trænede Lyngby for første gang i 2008 – med de to landsholdsaktuelle spillere, som sportschefen erkender, kan blive svære at holde på:

– Først fik vi Kim Aabech udtaget til Ligalandsholdet, og det var vi selvfølgelig glade og stolte over. Kim har måske ikke haft det efterår, som både han og klubben havde håbet på, men han har nogle specielle kvaliteter, og det er vel også det landstræneren (Morten Olsen, red) gerne vil se og prøve af. Efterfølgende fik vi også Mikkel Beckmann udtaget, og han har vel været én af vores profiler i efteråret. Det er svært at se profiler på et bundhold i SAS Ligaen, men Mikkel har haft en stærkt stigende kurve det seneste års tid, hvilket folk omkring ham tydeligt har kunnet mærke, siger Birger Jørgensen.

Den flotte udtalelse kan dog betyde farvel til LFC:

– Begge spilleres store drøm er nu gået i opfyldelse, da de som så mange andre ønsker at komme til udlandet og spille. Mere alvorligt er det dog når spillere bliver landsholdsudtaget, hvor man hurtigt kan mærke interessen stige fra både indenlandske og udenlandske klubber, siger Jørgensen, som er fortrøstningsfuld over deres lange kontrakter:

– Vi har længerevarende kontrakter med både Kim og Mikkel, og i fodboldverdenen er timingen i et klubskifte altid vigtig. Både for klub og spiller. Men det er klart, at interessen for dem er blevet væsentlig større efter deres udtagelse.





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027