AaB – SønderjyskE 0-2 (0-1)
0-1 Anders K. Jacobsen (45.+5)
0-2 Anders K. Jacobsen (56.)
Kampens bedste:
AaB
Det er ikke, fordi Lucas Andersen var sit holds bedste; det tilbragte han alt for kort tid på banen til. Men dels var der ingen andre kandidater, dels fortjener Andersen en opmuntring. Han, der havde glædet sig så meget til muligheden for at vinde et trofæ som anfører for sin barndomsklub, måtte udgå i første halvleg med en skade – og med tårerne trillende ned ad kinderne. Det skar i hjertet.
Læs også:Video: Pokalfinalen midlertidig afbrudt
SønderjyskE
Anders K. Jacobsen var en konstant kilde til uro i AaB’s forsvar, men det var selvfølgelig hans to mål, der skilte ham ud fra mængden. ”AK” var forskellen på de to hold i dag, og det var, bogstavelig talt, guld værd.
Kampens værste:
Hvis man skal udvises i pokalfinalen, skal det være, fordi man har forhindret et mål eller stoppet et farligt angreb. Det skal ikke være, fordi man midt i anden halvleg forsøger at filme sig til et frispark. Men det gjorde Julius Eskesen, så derfor får han denne ris.
Kampens detalje:
Da der var spillet omkring en halv time, afbrød dommer Jørgen Daubjerg-Burchardt kampen og samlede alle spillere i midtercirklen. Speakeren gentog det, han havde sagt et par gange: Alle skal sidde ned på den plads, de havde fået tildelt. Særligt en gruppe AaB-fans stod for tæt forsamlet til corona-reglernes smag.
Læs også:LIVE: SønderjyskE i undertal i resten af pokalfinalen
Det satte gang i en absurd stand-off mellem spillerne på banen og tilskuerne på tribunen. Selv om de fleste af sidstnævnte satte sig ned efter et par minutter, var det ikke godt nok. Kampen forblev afbrudt, og de to AaB-legender Thomas Augustinussen og Rasmus Würtz, nu assistenttrænere, løb ned for at opfordre fansene til at gøre som anvist.
– Vi skal opfordre jer alle til at finde jeres pladser. Før kommer der ikke mere fodbold, advarede speakeren igen og igen.
Det hele endte med, at gruppen af AaB-fans forlod stadion efter godt et kvarters afbrydelse. Og så blev tilskuertallet endnu lavere, end det var til at begynde med.
Læs også:Kan blive tvunget til at sløjfe pokalkampe: Vi går ind i en mareridtssæson
Læs også:Officielt: Pokalturneringen rykker ind på landsdækkende TV
Læs også:Se listen: Sådan er det gået i pokalfinalerne
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
