Bedste form nogensinde? Dolberg er ustoppelig

Anderlecht-danskeren Kasper Dolberg storspiller i øjeblikket for den belgiske klub, men angriberen tager tingene stille og roligt.



HELSINGØR (Tipsbadet): Kasper Dolberg.  Det må være den varmeste danske angriber lige nu. 

Anderlecht-målmageren har nettet hele syv gange i de seneste fem kampe i den belgiske række, og ser man alene på de sidste tre kampe i alle turneringer, står Dolberg noteret for otte scoringer, da han også scorede hattrick i en pokalkamp. 

I landsholdslejren tirsdag spurgte Tipsbladet den brandvarme angriber, om han er bedre end nogensinde før. 

– Jeg ved ikke, om jeg er i den bedste form nogensinde. Jeg har en følelse af, at jeg ikke skal tænke for meget over tingene. Jeg spiller og gør mit bedste for at hjælpe mit hold, så kommer det ret naturligt. Det har været en god ting, når jeg ikke har tænkt for meget over tingene og bare gjort det. 

Dolberg har endelig fundet mål-melodien i Anderlecht, og det er der flere grunde til.

– Det skyldes mange ting, tror jeg. Jeg spiller på et hold, der fungerer lidt bedre. Vi begynder at sætte nogle fine præstationer sammen. Jeg tror, at jeg rent fysisk og mentalt er et godt sted efter en lidt kort ferie. Jeg har det godt og føler mig frisk.

Den danske angriber fortæller, at startskuddet til den store succes skal findes hos den nye danske landstræner Brian Riemer, der blev fyret som Anderlecht-cheftræner i september.

– Jeg er da glad for, at det er Brian, der blev dansk landstræner. Jeg kender ham, og jeg ved, hvad han står for. Det er en rigtig god ting.

– Vi har et tæt forhold, fordi vi har arbejdet sammen så længe, som vi har. Han har troet rigtig meget på mig og givet mig selvtillid. Han har arbejdet meget med mig, og jeg har følt mig vigtig. Jeg føler, at han ville gøre alt for mig, selv hvis jeg har spillet tre dårlige kampe i træk, så ville han tro, at jeg ville spille nummer fire kamp rigtig godt.

– Det har jeg ikke oplevet før i min karriere.

– Jeg føler, at jeg er et rigtig sted på grund af Brian, og jeg har haft et godt år på grund af Brian. Det betyder meget. Jeg er glad for, at jeg føler, at jeg er et godt sted.

Artiklen fortsætter under billedet.

2Y6GFA1

Foto: Alamy

Det larmer meget
Et vinter-transfervindue venter lige om hjørnet, og et stort spørgsmål er, om Dolberg har tænkt sig at blive i den belgiske klub. 

Den danske angriber trives bedst i vante rammer, og han fortæller, at han aldrig har følt sig mere tryg end nu i Anderlecht.

– Jeg har måske en lidt anden hverdag end tidligere. Den anden del er, at der er en masse danskere og svenskere, som jeg ses med uden for fodbolden. Det gør bare, at hverdagen er nemmere.

Selv om den danske angriber har stor personlig succes, har Anderlecht haft en svær sæson, og det har Dolberg også kunnet mærke på den belgiske presse til tider.

– Jeg føler også, at det larmer meget uden for. Vi har selvfølgelig også været i en svær periode i de seneste par uger, men vi har spillet godt til tider.

– Så snart, at det ikke er så godt, som de vil have det, hører man også for det. Det er bare en kæmpestor klub, der har underpræsteret ifølge dem selv i mange år. Det er længe siden, at vi har vundet en titel. Det er også noget desperation, som det kommer af. Der er høje forventninger, fortæller Dolberg til Tipsbladet og resten af den skrevne presse. 

Dolberg får mulighed for at forstætte den flotte målform, når Danmark møder Spanien ved Nations League på fredag i Parken.

Den 27-årige landsholdsangriber kom til Anderlecht i sommeren 2023, og han har en kontrakt med klubben, der løber frem til sommeren 2027.





FCK-stjerne revser ‘enormt grådige mennesker’




AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben

‘Jonas Wind er på vej væk’

Forbløffet over Victor Froholdt

– Jeg kan ikke lide Højlund

Skidt nyt for FCM

Hjulmand før FCK-brag: – Det er vildt mærkeligt



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Stor Pione Sisto-overraskelse

Ny melding: Endnu en Vuelta-etape forkortes

Brøndby IF – FC København

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

– Det var en stor overraskelse for mig

Medier fælder dom efter Kasper Hjulmand-debut

LIVE: Brøndby og FC København brager sammen

Amorim ryster ikke på hånden før Manchester-derby



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Her er FC Københavns trup til derby

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

– Kasper tog mange ting for personligt

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

FC Midtjylland henter spændende back

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

Stor ændring på vej i Brøndby?

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Legende: Han er en top, top manager!

Kasper Hjulmand vinder vild debut

FCK’s German Onugkha-salg vækker stor opsigt

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.

Derfor kaldes Superliga-komet for ‘Ghost Town Boy’