HELSINGØR (Tipsbadet): Kasper Dolberg. Det må være den varmeste danske angriber lige nu.
Anderlecht-målmageren har nettet hele syv gange i de seneste fem kampe i den belgiske række, og ser man alene på de sidste tre kampe i alle turneringer, står Dolberg noteret for otte scoringer, da han også scorede hattrick i en pokalkamp.
I landsholdslejren tirsdag spurgte Tipsbladet den brandvarme angriber, om han er bedre end nogensinde før.
– Jeg ved ikke, om jeg er i den bedste form nogensinde. Jeg har en følelse af, at jeg ikke skal tænke for meget over tingene. Jeg spiller og gør mit bedste for at hjælpe mit hold, så kommer det ret naturligt. Det har været en god ting, når jeg ikke har tænkt for meget over tingene og bare gjort det.
Dolberg har endelig fundet mål-melodien i Anderlecht, og det er der flere grunde til.
– Det skyldes mange ting, tror jeg. Jeg spiller på et hold, der fungerer lidt bedre. Vi begynder at sætte nogle fine præstationer sammen. Jeg tror, at jeg rent fysisk og mentalt er et godt sted efter en lidt kort ferie. Jeg har det godt og føler mig frisk.
Den danske angriber fortæller, at startskuddet til den store succes skal findes hos den nye danske landstræner Brian Riemer, der blev fyret som Anderlecht-cheftræner i september.
– Jeg er da glad for, at det er Brian, der blev dansk landstræner. Jeg kender ham, og jeg ved, hvad han står for. Det er en rigtig god ting.
– Vi har et tæt forhold, fordi vi har arbejdet sammen så længe, som vi har. Han har troet rigtig meget på mig og givet mig selvtillid. Han har arbejdet meget med mig, og jeg har følt mig vigtig. Jeg føler, at han ville gøre alt for mig, selv hvis jeg har spillet tre dårlige kampe i træk, så ville han tro, at jeg ville spille nummer fire kamp rigtig godt.
– Det har jeg ikke oplevet før i min karriere.
– Jeg føler, at jeg er et rigtig sted på grund af Brian, og jeg har haft et godt år på grund af Brian. Det betyder meget. Jeg er glad for, at jeg føler, at jeg er et godt sted.
Artiklen fortsætter under billedet.

Det larmer meget
Et vinter-transfervindue venter lige om hjørnet, og et stort spørgsmål er, om Dolberg har tænkt sig at blive i den belgiske klub.
Den danske angriber trives bedst i vante rammer, og han fortæller, at han aldrig har følt sig mere tryg end nu i Anderlecht.
– Jeg har måske en lidt anden hverdag end tidligere. Den anden del er, at der er en masse danskere og svenskere, som jeg ses med uden for fodbolden. Det gør bare, at hverdagen er nemmere.
Selv om den danske angriber har stor personlig succes, har Anderlecht haft en svær sæson, og det har Dolberg også kunnet mærke på den belgiske presse til tider.
– Jeg føler også, at det larmer meget uden for. Vi har selvfølgelig også været i en svær periode i de seneste par uger, men vi har spillet godt til tider.
– Så snart, at det ikke er så godt, som de vil have det, hører man også for det. Det er bare en kæmpestor klub, der har underpræsteret ifølge dem selv i mange år. Det er længe siden, at vi har vundet en titel. Det er også noget desperation, som det kommer af. Der er høje forventninger, fortæller Dolberg til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Dolberg får mulighed for at forstætte den flotte målform, når Danmark møder Spanien ved Nations League på fredag i Parken.
Den 27-årige landsholdsangriber kom til Anderlecht i sommeren 2023, og han har en kontrakt med klubben, der løber frem til sommeren 2027.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT