HELSINGØR (Tipsbadet): Kasper Dolberg. Det må være den varmeste danske angriber lige nu.
Anderlecht-målmageren har nettet hele syv gange i de seneste fem kampe i den belgiske række, og ser man alene på de sidste tre kampe i alle turneringer, står Dolberg noteret for otte scoringer, da han også scorede hattrick i en pokalkamp.
I landsholdslejren tirsdag spurgte Tipsbladet den brandvarme angriber, om han er bedre end nogensinde før.
– Jeg ved ikke, om jeg er i den bedste form nogensinde. Jeg har en følelse af, at jeg ikke skal tænke for meget over tingene. Jeg spiller og gør mit bedste for at hjælpe mit hold, så kommer det ret naturligt. Det har været en god ting, når jeg ikke har tænkt for meget over tingene og bare gjort det.
Dolberg har endelig fundet mål-melodien i Anderlecht, og det er der flere grunde til.
– Det skyldes mange ting, tror jeg. Jeg spiller på et hold, der fungerer lidt bedre. Vi begynder at sætte nogle fine præstationer sammen. Jeg tror, at jeg rent fysisk og mentalt er et godt sted efter en lidt kort ferie. Jeg har det godt og føler mig frisk.
Den danske angriber fortæller, at startskuddet til den store succes skal findes hos den nye danske landstræner Brian Riemer, der blev fyret som Anderlecht-cheftræner i september.
– Jeg er da glad for, at det er Brian, der blev dansk landstræner. Jeg kender ham, og jeg ved, hvad han står for. Det er en rigtig god ting.
– Vi har et tæt forhold, fordi vi har arbejdet sammen så længe, som vi har. Han har troet rigtig meget på mig og givet mig selvtillid. Han har arbejdet meget med mig, og jeg har følt mig vigtig. Jeg føler, at han ville gøre alt for mig, selv hvis jeg har spillet tre dårlige kampe i træk, så ville han tro, at jeg ville spille nummer fire kamp rigtig godt.
– Det har jeg ikke oplevet før i min karriere.
– Jeg føler, at jeg er et rigtig sted på grund af Brian, og jeg har haft et godt år på grund af Brian. Det betyder meget. Jeg er glad for, at jeg føler, at jeg er et godt sted.
Artiklen fortsætter under billedet.

Det larmer meget
Et vinter-transfervindue venter lige om hjørnet, og et stort spørgsmål er, om Dolberg har tænkt sig at blive i den belgiske klub.
Den danske angriber trives bedst i vante rammer, og han fortæller, at han aldrig har følt sig mere tryg end nu i Anderlecht.
– Jeg har måske en lidt anden hverdag end tidligere. Den anden del er, at der er en masse danskere og svenskere, som jeg ses med uden for fodbolden. Det gør bare, at hverdagen er nemmere.
Selv om den danske angriber har stor personlig succes, har Anderlecht haft en svær sæson, og det har Dolberg også kunnet mærke på den belgiske presse til tider.
– Jeg føler også, at det larmer meget uden for. Vi har selvfølgelig også været i en svær periode i de seneste par uger, men vi har spillet godt til tider.
– Så snart, at det ikke er så godt, som de vil have det, hører man også for det. Det er bare en kæmpestor klub, der har underpræsteret ifølge dem selv i mange år. Det er længe siden, at vi har vundet en titel. Det er også noget desperation, som det kommer af. Der er høje forventninger, fortæller Dolberg til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Dolberg får mulighed for at forstætte den flotte målform, når Danmark møder Spanien ved Nations League på fredag i Parken.
Den 27-årige landsholdsangriber kom til Anderlecht i sommeren 2023, og han har en kontrakt med klubben, der løber frem til sommeren 2027.
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW