HELSINGØR (Tipsbadet): Kasper Dolberg. Det må være den varmeste danske angriber lige nu.
Anderlecht-målmageren har nettet hele syv gange i de seneste fem kampe i den belgiske række, og ser man alene på de sidste tre kampe i alle turneringer, står Dolberg noteret for otte scoringer, da han også scorede hattrick i en pokalkamp.
I landsholdslejren tirsdag spurgte Tipsbladet den brandvarme angriber, om han er bedre end nogensinde før.
– Jeg ved ikke, om jeg er i den bedste form nogensinde. Jeg har en følelse af, at jeg ikke skal tænke for meget over tingene. Jeg spiller og gør mit bedste for at hjælpe mit hold, så kommer det ret naturligt. Det har været en god ting, når jeg ikke har tænkt for meget over tingene og bare gjort det.
Dolberg har endelig fundet mål-melodien i Anderlecht, og det er der flere grunde til.
– Det skyldes mange ting, tror jeg. Jeg spiller på et hold, der fungerer lidt bedre. Vi begynder at sætte nogle fine præstationer sammen. Jeg tror, at jeg rent fysisk og mentalt er et godt sted efter en lidt kort ferie. Jeg har det godt og føler mig frisk.
Den danske angriber fortæller, at startskuddet til den store succes skal findes hos den nye danske landstræner Brian Riemer, der blev fyret som Anderlecht-cheftræner i september.
– Jeg er da glad for, at det er Brian, der blev dansk landstræner. Jeg kender ham, og jeg ved, hvad han står for. Det er en rigtig god ting.
– Vi har et tæt forhold, fordi vi har arbejdet sammen så længe, som vi har. Han har troet rigtig meget på mig og givet mig selvtillid. Han har arbejdet meget med mig, og jeg har følt mig vigtig. Jeg føler, at han ville gøre alt for mig, selv hvis jeg har spillet tre dårlige kampe i træk, så ville han tro, at jeg ville spille nummer fire kamp rigtig godt.
– Det har jeg ikke oplevet før i min karriere.
– Jeg føler, at jeg er et rigtig sted på grund af Brian, og jeg har haft et godt år på grund af Brian. Det betyder meget. Jeg er glad for, at jeg føler, at jeg er et godt sted.
Artiklen fortsætter under billedet.

Det larmer meget
Et vinter-transfervindue venter lige om hjørnet, og et stort spørgsmål er, om Dolberg har tænkt sig at blive i den belgiske klub.
Den danske angriber trives bedst i vante rammer, og han fortæller, at han aldrig har følt sig mere tryg end nu i Anderlecht.
– Jeg har måske en lidt anden hverdag end tidligere. Den anden del er, at der er en masse danskere og svenskere, som jeg ses med uden for fodbolden. Det gør bare, at hverdagen er nemmere.
Selv om den danske angriber har stor personlig succes, har Anderlecht haft en svær sæson, og det har Dolberg også kunnet mærke på den belgiske presse til tider.
– Jeg føler også, at det larmer meget uden for. Vi har selvfølgelig også været i en svær periode i de seneste par uger, men vi har spillet godt til tider.
– Så snart, at det ikke er så godt, som de vil have det, hører man også for det. Det er bare en kæmpestor klub, der har underpræsteret ifølge dem selv i mange år. Det er længe siden, at vi har vundet en titel. Det er også noget desperation, som det kommer af. Der er høje forventninger, fortæller Dolberg til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Dolberg får mulighed for at forstætte den flotte målform, når Danmark møder Spanien ved Nations League på fredag i Parken.
Den 27-årige landsholdsangriber kom til Anderlecht i sommeren 2023, og han har en kontrakt med klubben, der løber frem til sommeren 2027.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
HELT VILDT