Begejstret Gravesen: Et tronskifte i dansk fodbold

Thomas Gravesen hylder FC København efter sejren over FC Midtjylland.



Inden dagens topbrag i Parken havde FC København ikke slået FC Midtjylland i Superligaen siden april 2022, men på en straffesparksscoring af Magnus Mattsson lykkedes det ‘Løverne’ at få brudt forbandelsen.

Og efter FC Københavns 1-0-sejr over de forsvarende danske mestre var Viaplay-ekspert Thomas Gravesen klar med stor ros til Superligaens tophold.

– Der kan slet ikke være nogen tvivl om, at det vi er vidne til i dag, det er et tronskifte i dansk fodbold. Vi ser FC København træde op på den hylde, hvor de hører hjemme. Den store klub har fundet nøglen til FC Midtjylland, lød det fra Thomas Gravesen i ‘Onside’.

Også Kenneth Emil Petersen pegede på, at FCK-sejren var helt fortjent.

– Det her er vigtigt for FC København. Det er vigtigt for den her spillertrup. Jeg synes også, at de her billeder (jublende fans og spillere, red.) taler deres eget tydelige sprog. Hvis FC København skal være danske mestre, jamen så kræver det altså, at man får nogle sejre mod FC Midtjylland. Det fik de i dag, og de fik det fuldt fortjent. Og de fik det i en kamp, hvor de i begge halvlege var okay i kontrol. Specielt i anden halvleg, da de kommer foran 1-0, så er det jo ikke mange chancer, FC Midtjylland skaber udover det her hav af standardsituationer og lange indkast, lød det fra Kenneth Emil Petersen.

Thomas Gravesen blev herefter spurgt, hvad det betyder for FC København at få brudt forbandelsen mod FC Midtjylland.

– Før kampen havde det jo en kæmpe betydning i den negative retning for FC København.

– Så træder de op på den store scene. Fyldt Parken, foran Sektionen, foran Nedre C. Og de leverer sådan en indsats, som vi ser i dag. Der var masser af nærkampe, masser af virkeligt hårdt spil, og så bliver det afgjort på et dejligt straffe. Så for mig har det givet FC København troen på, at nu har de løsningen til FC Midtjylland og nu har de i hvert fald vist, at de kan vinde over dem, lød svaret her fra ‘Graver’.

Med sejren over FC Midtjylland har FC København nu tre point ned til ‘Ulvene’.






Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage




kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Afslører: Dolberg sat til salg

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De lurer på Vejle-profil

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’