Inden dagens topbrag i Parken havde FC København ikke slået FC Midtjylland i Superligaen siden april 2022, men på en straffesparksscoring af Magnus Mattsson lykkedes det ‘Løverne’ at få brudt forbandelsen.
Og efter FC Københavns 1-0-sejr over de forsvarende danske mestre var Viaplay-ekspert Thomas Gravesen klar med stor ros til Superligaens tophold.
– Der kan slet ikke være nogen tvivl om, at det vi er vidne til i dag, det er et tronskifte i dansk fodbold. Vi ser FC København træde op på den hylde, hvor de hører hjemme. Den store klub har fundet nøglen til FC Midtjylland, lød det fra Thomas Gravesen i ‘Onside’.
Også Kenneth Emil Petersen pegede på, at FCK-sejren var helt fortjent.
– Det her er vigtigt for FC København. Det er vigtigt for den her spillertrup. Jeg synes også, at de her billeder (jublende fans og spillere, red.) taler deres eget tydelige sprog. Hvis FC København skal være danske mestre, jamen så kræver det altså, at man får nogle sejre mod FC Midtjylland. Det fik de i dag, og de fik det fuldt fortjent. Og de fik det i en kamp, hvor de i begge halvlege var okay i kontrol. Specielt i anden halvleg, da de kommer foran 1-0, så er det jo ikke mange chancer, FC Midtjylland skaber udover det her hav af standardsituationer og lange indkast, lød det fra Kenneth Emil Petersen.
Thomas Gravesen blev herefter spurgt, hvad det betyder for FC København at få brudt forbandelsen mod FC Midtjylland.
– Før kampen havde det jo en kæmpe betydning i den negative retning for FC København.
– Så træder de op på den store scene. Fyldt Parken, foran Sektionen, foran Nedre C. Og de leverer sådan en indsats, som vi ser i dag. Der var masser af nærkampe, masser af virkeligt hårdt spil, og så bliver det afgjort på et dejligt straffe. Så for mig har det givet FC København troen på, at nu har de løsningen til FC Midtjylland og nu har de i hvert fald vist, at de kan vinde over dem, lød svaret her fra ‘Graver’.
Med sejren over FC Midtjylland har FC København nu tre point ned til ‘Ulvene’.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
Vind et gavekort til Unisport
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT