Begejstret Mark Strudal: Det er mit drømmejob

Mark Strudal fortæller til Tipsbladet, at han ikke kunne sige nej til DBU, da de ringede og tilbød ham jobbet som U20-landstræner for herrer og U23-landstræner.



– Jeg er beæret, og det er et stort job i dansk fodbold, når man er landstræner. Det bliver ikke meget større.

Den tidligere landsholdsspiller Mark Strudal var ikke et sekund i tvivl, da DBU greb knoglen og gav ham tilbuddet om at være U20-landstræner for herrer og U23-landstræner for kvinder.

– Jeg var et fint sted, hvor jeg har fået mit akademi op at køre. Derudover har jeg været tilbage til lærergerningen, hvor jeg underviste i et af mine linjefag tysk. Jeg havde det perfekt, og det hele spillede, siger Mark Strudal i et interview med Tipsbladet og tilføjer.

– Når man har været landsholdsspiller for Danmark og har den højeste trænerlicens, hvis ens fodboldforbund ringer og spørger, om man er interesseret, så skal man være gjort af et specielt stof for at sige nej. Jeg vil rigtig gerne give noget tilbage til dansk fodbold i taknemmelighed over det, forbundet og fodbold har givet mig.

– Jeg synes, at det er så spændende en stilling. Det falder super godt ind i det, som jeg har lavet gennem mange år i min trænergerning i forhold til udviklingen af spillere.

– Man kan godt kalde det et drømmejob.

56-årige Strudal glæder sig til at udvikle talenter på både herrer- og kvindesiden. Både U20-landsholdet for herrer og U23-landsholdet for kvinder er transitionslandshold. U-landsholdene spiller ikke gældende kvalifikationskampe, men venskabskampe og miniturneringer.

– Det er en kæmpe gave, hvis man kan give noget tilbage til dansk fodbold og hjælpe talenterne. Den stilling havde jeg svært ved at sige nej til, da den ramte mig så meget.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Godt hjemmearbejde
Den nye U-landstræner fortæller, at han i længere tid har været i dialog med DBU om andre stillinger, og derfor er Strudal heller ikke så overrasket over, at han fik tilbuddet.

– Jeg er utrolig glad for, at DBU har tænkt min vej og har fundet mine kvalifikationer og erfaring som et godt match. Fodboldfagligheden er vigtig, men den pædagogiske vinkel, som jeg har igennem min læreruddannelse, er vigtig.

– Jeg ved godt, at jeg ikke har været eneste i spil, men DBU har gjort deres hjemmearbejde ordentligt. Samtalerne har stået i lang tid.

Strudals fornemmeste opgave bliver blandt andet at sende talenter videre til Steffen Højer på U21-landsholdet, og han mener, at han har gode forudsætninger for at lykkes.

– Jeg skal prøve at få de bedste igennem nåleøjet og skubbe dem det sidste. Jeg er tæt i dialog med blandt andre Steffen Højer på U21-holdet i forhold til, hvad han har tanker om spillerne nu og på sigt.

– Mit dygtige team og jeg skal klargøre nogle spillere og give dem international erfaring. Det er vigtigt for mig at give dem et godt og trygt udviklingsmiljø, så de tør at tage næste skridt, siger Mark Strudal til Tipsbladet.

Strudal kom fra et job som talentudviklingschef i Strudal Academy for unge spillere, og han har tidligere stået i spidsen for Lyngby samt været assistent i Brøndby og FC Nordsjælland.

Som aktiv spiller fik han ni A-landskampe og scorede tre mål.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Viborg FF – FC Midtjylland

Rasmus Højlund revser konkurrent

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København – FC Fredericia

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Benhård Brian Riemer-melding

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Randers FC – Silkeborg IF

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afslører vild transfer-historie

Modtager stor ros fra Højbjerg

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Millionregn over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘Det er dramatisk!’

Så blev det officielt

“Ingen er uerstattelige”

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’