Begejstret Mark Strudal: Det er mit drømmejob

Mark Strudal fortæller til Tipsbladet, at han ikke kunne sige nej til DBU, da de ringede og tilbød ham jobbet som U20-landstræner for herrer og U23-landstræner.



– Jeg er beæret, og det er et stort job i dansk fodbold, når man er landstræner. Det bliver ikke meget større.

Den tidligere landsholdsspiller Mark Strudal var ikke et sekund i tvivl, da DBU greb knoglen og gav ham tilbuddet om at være U20-landstræner for herrer og U23-landstræner for kvinder.

– Jeg var et fint sted, hvor jeg har fået mit akademi op at køre. Derudover har jeg været tilbage til lærergerningen, hvor jeg underviste i et af mine linjefag tysk. Jeg havde det perfekt, og det hele spillede, siger Mark Strudal i et interview med Tipsbladet og tilføjer.

– Når man har været landsholdsspiller for Danmark og har den højeste trænerlicens, hvis ens fodboldforbund ringer og spørger, om man er interesseret, så skal man være gjort af et specielt stof for at sige nej. Jeg vil rigtig gerne give noget tilbage til dansk fodbold i taknemmelighed over det, forbundet og fodbold har givet mig.

– Jeg synes, at det er så spændende en stilling. Det falder super godt ind i det, som jeg har lavet gennem mange år i min trænergerning i forhold til udviklingen af spillere.

– Man kan godt kalde det et drømmejob.

56-årige Strudal glæder sig til at udvikle talenter på både herrer- og kvindesiden. Både U20-landsholdet for herrer og U23-landsholdet for kvinder er transitionslandshold. U-landsholdene spiller ikke gældende kvalifikationskampe, men venskabskampe og miniturneringer.

– Det er en kæmpe gave, hvis man kan give noget tilbage til dansk fodbold og hjælpe talenterne. Den stilling havde jeg svært ved at sige nej til, da den ramte mig så meget.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Godt hjemmearbejde
Den nye U-landstræner fortæller, at han i længere tid har været i dialog med DBU om andre stillinger, og derfor er Strudal heller ikke så overrasket over, at han fik tilbuddet.

– Jeg er utrolig glad for, at DBU har tænkt min vej og har fundet mine kvalifikationer og erfaring som et godt match. Fodboldfagligheden er vigtig, men den pædagogiske vinkel, som jeg har igennem min læreruddannelse, er vigtig.

– Jeg ved godt, at jeg ikke har været eneste i spil, men DBU har gjort deres hjemmearbejde ordentligt. Samtalerne har stået i lang tid.

Strudals fornemmeste opgave bliver blandt andet at sende talenter videre til Steffen Højer på U21-landsholdet, og han mener, at han har gode forudsætninger for at lykkes.

– Jeg skal prøve at få de bedste igennem nåleøjet og skubbe dem det sidste. Jeg er tæt i dialog med blandt andre Steffen Højer på U21-holdet i forhold til, hvad han har tanker om spillerne nu og på sigt.

– Mit dygtige team og jeg skal klargøre nogle spillere og give dem international erfaring. Det er vigtigt for mig at give dem et godt og trygt udviklingsmiljø, så de tør at tage næste skridt, siger Mark Strudal til Tipsbladet.

Strudal kom fra et job som talentudviklingschef i Strudal Academy for unge spillere, og han har tidligere stået i spidsen for Lyngby samt været assistent i Brøndby og FC Nordsjælland.

Som aktiv spiller fik han ni A-landskampe og scorede tre mål.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag