– Jeg er beæret, og det er et stort job i dansk fodbold, når man er landstræner. Det bliver ikke meget større.
Den tidligere landsholdsspiller Mark Strudal var ikke et sekund i tvivl, da DBU greb knoglen og gav ham tilbuddet om at være U20-landstræner for herrer og U23-landstræner for kvinder.
– Jeg var et fint sted, hvor jeg har fået mit akademi op at køre. Derudover har jeg været tilbage til lærergerningen, hvor jeg underviste i et af mine linjefag tysk. Jeg havde det perfekt, og det hele spillede, siger Mark Strudal i et interview med Tipsbladet og tilføjer.
– Når man har været landsholdsspiller for Danmark og har den højeste trænerlicens, hvis ens fodboldforbund ringer og spørger, om man er interesseret, så skal man være gjort af et specielt stof for at sige nej. Jeg vil rigtig gerne give noget tilbage til dansk fodbold i taknemmelighed over det, forbundet og fodbold har givet mig.
– Jeg synes, at det er så spændende en stilling. Det falder super godt ind i det, som jeg har lavet gennem mange år i min trænergerning i forhold til udviklingen af spillere.
– Man kan godt kalde det et drømmejob.
56-årige Strudal glæder sig til at udvikle talenter på både herrer- og kvindesiden. Både U20-landsholdet for herrer og U23-landsholdet for kvinder er transitionslandshold. U-landsholdene spiller ikke gældende kvalifikationskampe, men venskabskampe og miniturneringer.
– Det er en kæmpe gave, hvis man kan give noget tilbage til dansk fodbold og hjælpe talenterne. Den stilling havde jeg svært ved at sige nej til, da den ramte mig så meget.
Artiklen fortsætter under billedet.
Godt hjemmearbejde
Den nye U-landstræner fortæller, at han i længere tid har været i dialog med DBU om andre stillinger, og derfor er Strudal heller ikke så overrasket over, at han fik tilbuddet.
– Jeg er utrolig glad for, at DBU har tænkt min vej og har fundet mine kvalifikationer og erfaring som et godt match. Fodboldfagligheden er vigtig, men den pædagogiske vinkel, som jeg har igennem min læreruddannelse, er vigtig.
– Jeg ved godt, at jeg ikke har været eneste i spil, men DBU har gjort deres hjemmearbejde ordentligt. Samtalerne har stået i lang tid.
Strudals fornemmeste opgave bliver blandt andet at sende talenter videre til Steffen Højer på U21-landsholdet, og han mener, at han har gode forudsætninger for at lykkes.
– Jeg skal prøve at få de bedste igennem nåleøjet og skubbe dem det sidste. Jeg er tæt i dialog med blandt andre Steffen Højer på U21-holdet i forhold til, hvad han har tanker om spillerne nu og på sigt.
– Mit dygtige team og jeg skal klargøre nogle spillere og give dem international erfaring. Det er vigtigt for mig at give dem et godt og trygt udviklingsmiljø, så de tør at tage næste skridt, siger Mark Strudal til Tipsbladet.
Strudal kom fra et job som talentudviklingschef i Strudal Academy for unge spillere, og han har tidligere stået i spidsen for Lyngby samt været assistent i Brøndby og FC Nordsjælland.
Som aktiv spiller fik han ni A-landskampe og scorede tre mål.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED