– Jeg er beæret, og det er et stort job i dansk fodbold, når man er landstræner. Det bliver ikke meget større.
Den tidligere landsholdsspiller Mark Strudal var ikke et sekund i tvivl, da DBU greb knoglen og gav ham tilbuddet om at være U20-landstræner for herrer og U23-landstræner for kvinder.
– Jeg var et fint sted, hvor jeg har fået mit akademi op at køre. Derudover har jeg været tilbage til lærergerningen, hvor jeg underviste i et af mine linjefag tysk. Jeg havde det perfekt, og det hele spillede, siger Mark Strudal i et interview med Tipsbladet og tilføjer.
– Når man har været landsholdsspiller for Danmark og har den højeste trænerlicens, hvis ens fodboldforbund ringer og spørger, om man er interesseret, så skal man være gjort af et specielt stof for at sige nej. Jeg vil rigtig gerne give noget tilbage til dansk fodbold i taknemmelighed over det, forbundet og fodbold har givet mig.
– Jeg synes, at det er så spændende en stilling. Det falder super godt ind i det, som jeg har lavet gennem mange år i min trænergerning i forhold til udviklingen af spillere.
– Man kan godt kalde det et drømmejob.
56-årige Strudal glæder sig til at udvikle talenter på både herrer- og kvindesiden. Både U20-landsholdet for herrer og U23-landsholdet for kvinder er transitionslandshold. U-landsholdene spiller ikke gældende kvalifikationskampe, men venskabskampe og miniturneringer.
– Det er en kæmpe gave, hvis man kan give noget tilbage til dansk fodbold og hjælpe talenterne. Den stilling havde jeg svært ved at sige nej til, da den ramte mig så meget.
Artiklen fortsætter under billedet.
Godt hjemmearbejde
Den nye U-landstræner fortæller, at han i længere tid har været i dialog med DBU om andre stillinger, og derfor er Strudal heller ikke så overrasket over, at han fik tilbuddet.
– Jeg er utrolig glad for, at DBU har tænkt min vej og har fundet mine kvalifikationer og erfaring som et godt match. Fodboldfagligheden er vigtig, men den pædagogiske vinkel, som jeg har igennem min læreruddannelse, er vigtig.
– Jeg ved godt, at jeg ikke har været eneste i spil, men DBU har gjort deres hjemmearbejde ordentligt. Samtalerne har stået i lang tid.
Strudals fornemmeste opgave bliver blandt andet at sende talenter videre til Steffen Højer på U21-landsholdet, og han mener, at han har gode forudsætninger for at lykkes.
– Jeg skal prøve at få de bedste igennem nåleøjet og skubbe dem det sidste. Jeg er tæt i dialog med blandt andre Steffen Højer på U21-holdet i forhold til, hvad han har tanker om spillerne nu og på sigt.
– Mit dygtige team og jeg skal klargøre nogle spillere og give dem international erfaring. Det er vigtigt for mig at give dem et godt og trygt udviklingsmiljø, så de tør at tage næste skridt, siger Mark Strudal til Tipsbladet.
Strudal kom fra et job som talentudviklingschef i Strudal Academy for unge spillere, og han har tidligere stået i spidsen for Lyngby samt været assistent i Brøndby og FC Nordsjælland.
Som aktiv spiller fik han ni A-landskampe og scorede tre mål.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Newcastle spænder ben for Manchester City
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Bo Svensson favorit til stort job
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
OPTAKT
Randers FC – OB
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord