– Jeg er beæret, og det er et stort job i dansk fodbold, når man er landstræner. Det bliver ikke meget større.
Den tidligere landsholdsspiller Mark Strudal var ikke et sekund i tvivl, da DBU greb knoglen og gav ham tilbuddet om at være U20-landstræner for herrer og U23-landstræner for kvinder.
– Jeg var et fint sted, hvor jeg har fået mit akademi op at køre. Derudover har jeg været tilbage til lærergerningen, hvor jeg underviste i et af mine linjefag tysk. Jeg havde det perfekt, og det hele spillede, siger Mark Strudal i et interview med Tipsbladet og tilføjer.
– Når man har været landsholdsspiller for Danmark og har den højeste trænerlicens, hvis ens fodboldforbund ringer og spørger, om man er interesseret, så skal man være gjort af et specielt stof for at sige nej. Jeg vil rigtig gerne give noget tilbage til dansk fodbold i taknemmelighed over det, forbundet og fodbold har givet mig.
– Jeg synes, at det er så spændende en stilling. Det falder super godt ind i det, som jeg har lavet gennem mange år i min trænergerning i forhold til udviklingen af spillere.
– Man kan godt kalde det et drømmejob.
56-årige Strudal glæder sig til at udvikle talenter på både herrer- og kvindesiden. Både U20-landsholdet for herrer og U23-landsholdet for kvinder er transitionslandshold. U-landsholdene spiller ikke gældende kvalifikationskampe, men venskabskampe og miniturneringer.
– Det er en kæmpe gave, hvis man kan give noget tilbage til dansk fodbold og hjælpe talenterne. Den stilling havde jeg svært ved at sige nej til, da den ramte mig så meget.
Artiklen fortsætter under billedet.
Godt hjemmearbejde
Den nye U-landstræner fortæller, at han i længere tid har været i dialog med DBU om andre stillinger, og derfor er Strudal heller ikke så overrasket over, at han fik tilbuddet.
– Jeg er utrolig glad for, at DBU har tænkt min vej og har fundet mine kvalifikationer og erfaring som et godt match. Fodboldfagligheden er vigtig, men den pædagogiske vinkel, som jeg har igennem min læreruddannelse, er vigtig.
– Jeg ved godt, at jeg ikke har været eneste i spil, men DBU har gjort deres hjemmearbejde ordentligt. Samtalerne har stået i lang tid.
Strudals fornemmeste opgave bliver blandt andet at sende talenter videre til Steffen Højer på U21-landsholdet, og han mener, at han har gode forudsætninger for at lykkes.
– Jeg skal prøve at få de bedste igennem nåleøjet og skubbe dem det sidste. Jeg er tæt i dialog med blandt andre Steffen Højer på U21-holdet i forhold til, hvad han har tanker om spillerne nu og på sigt.
– Mit dygtige team og jeg skal klargøre nogle spillere og give dem international erfaring. Det er vigtigt for mig at give dem et godt og trygt udviklingsmiljø, så de tør at tage næste skridt, siger Mark Strudal til Tipsbladet.
Strudal kom fra et job som talentudviklingschef i Strudal Academy for unge spillere, og han har tidligere stået i spidsen for Lyngby samt været assistent i Brøndby og FC Nordsjælland.
Som aktiv spiller fik han ni A-landskampe og scorede tre mål.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Klar transfermelding fra AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED