Begejstret Mark Strudal: Det er mit drømmejob

Mark Strudal fortæller til Tipsbladet, at han ikke kunne sige nej til DBU, da de ringede og tilbød ham jobbet som U20-landstræner for herrer og U23-landstræner.



– Jeg er beæret, og det er et stort job i dansk fodbold, når man er landstræner. Det bliver ikke meget større.

Den tidligere landsholdsspiller Mark Strudal var ikke et sekund i tvivl, da DBU greb knoglen og gav ham tilbuddet om at være U20-landstræner for herrer og U23-landstræner for kvinder.

– Jeg var et fint sted, hvor jeg har fået mit akademi op at køre. Derudover har jeg været tilbage til lærergerningen, hvor jeg underviste i et af mine linjefag tysk. Jeg havde det perfekt, og det hele spillede, siger Mark Strudal i et interview med Tipsbladet og tilføjer.

– Når man har været landsholdsspiller for Danmark og har den højeste trænerlicens, hvis ens fodboldforbund ringer og spørger, om man er interesseret, så skal man være gjort af et specielt stof for at sige nej. Jeg vil rigtig gerne give noget tilbage til dansk fodbold i taknemmelighed over det, forbundet og fodbold har givet mig.

– Jeg synes, at det er så spændende en stilling. Det falder super godt ind i det, som jeg har lavet gennem mange år i min trænergerning i forhold til udviklingen af spillere.

– Man kan godt kalde det et drømmejob.

56-årige Strudal glæder sig til at udvikle talenter på både herrer- og kvindesiden. Både U20-landsholdet for herrer og U23-landsholdet for kvinder er transitionslandshold. U-landsholdene spiller ikke gældende kvalifikationskampe, men venskabskampe og miniturneringer.

– Det er en kæmpe gave, hvis man kan give noget tilbage til dansk fodbold og hjælpe talenterne. Den stilling havde jeg svært ved at sige nej til, da den ramte mig så meget.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Godt hjemmearbejde
Den nye U-landstræner fortæller, at han i længere tid har været i dialog med DBU om andre stillinger, og derfor er Strudal heller ikke så overrasket over, at han fik tilbuddet.

– Jeg er utrolig glad for, at DBU har tænkt min vej og har fundet mine kvalifikationer og erfaring som et godt match. Fodboldfagligheden er vigtig, men den pædagogiske vinkel, som jeg har igennem min læreruddannelse, er vigtig.

– Jeg ved godt, at jeg ikke har været eneste i spil, men DBU har gjort deres hjemmearbejde ordentligt. Samtalerne har stået i lang tid.

Strudals fornemmeste opgave bliver blandt andet at sende talenter videre til Steffen Højer på U21-landsholdet, og han mener, at han har gode forudsætninger for at lykkes.

– Jeg skal prøve at få de bedste igennem nåleøjet og skubbe dem det sidste. Jeg er tæt i dialog med blandt andre Steffen Højer på U21-holdet i forhold til, hvad han har tanker om spillerne nu og på sigt.

– Mit dygtige team og jeg skal klargøre nogle spillere og give dem international erfaring. Det er vigtigt for mig at give dem et godt og trygt udviklingsmiljø, så de tør at tage næste skridt, siger Mark Strudal til Tipsbladet.

Strudal kom fra et job som talentudviklingschef i Strudal Academy for unge spillere, og han har tidligere stået i spidsen for Lyngby samt været assistent i Brøndby og FC Nordsjælland.

Som aktiv spiller fik han ni A-landskampe og scorede tre mål.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Celtic – Stuttgart

Medie peger på FC København

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Vild udtalelse om Nathan Trott

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Brøndby henter stort målmandstalent



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Trods krise: Freder Superliga-træner

Han skal jo være Brøndby-mand

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Færdig i Brøndbys bestyrelse

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

– Det er absolut bekymrende!

Forlænger med stortalent



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

José Mourinho klarmelder dansker



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over