Bekræfter dialog med Superliga-klub

Der har været meldt om interesse fra andre ligaer, men Lyngby-profilen er også i dialog om en mulig forlængelse.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der er ikke gået mange minutter af Tipsbladets interview med Sævar Atli Magnusson i Lyngby Boldklub, før cheftræner Morten Karlsen pludselig bryder. 

– Hey, jeg vil ikke høre et fucking ord om din situation. Du bliver her!

Ja, undskyld, Morten Karlsen, men vi vil gerne høre et par ord om offensivspillerens situation. 

Til sommer har Sævar Atli Magnusson nemlig udløb i Lyngby Boldklub, hvor han i snart fire år har været en profil, og der har været skrevet om interesse fra forskellige ligaer, ikke mindst 2. Bundesligaen.  

Lige nu er intet dog på plads, og der er godt gang i dialogen med Lyngby Boldklub.  

– Vi er stadig i dialog, og vi har talt i de seneste dage, siger Sævar Atli Magnusson, der har taget Morten Karlsens afbrydelse med et grin, og tilføjer:

– Det er mest min agent, der tager sig af det, så jeg kan have fokus på opstarten. Der er dialog, og jeg har ikke travlt. Jeg regner med at færdiggøre sæsonen her. 

– Det håber jeg i hvert fald på, for jeg vil sikre pladsen i ligaen, og jeg vil efterlade Lyngby et godt sted. Jeg ved ikke, om jeg skifter til sommer, eller om jeg bliver et par år mere. Vi tager os god tid til at finde ud af det. 

Så det er ikke udelukket at blive? 

– Nej, overhovedet ikke. Vi skal bare finde den bedste løsning for alle, og det er ikke nemt i fodboldverdenen, siger han og tilføjer, at han er vild med at være i Lyngby:

– Jeg har spillet 111 kampe, og jeg har – syv-ni-tre – kun misset et par kampe med karantæne, så jeg har været heldig med skader. Jeg sætter stor pris på byen, folkene her og fansene, som jeg har fået et godt forhold til. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Ny formation, ny rolle
Mens Sævar Atli Magnusson kan lade sin agent om en stor del af forhandlingerne med Lyngby og andre eventuelle bejlere, har islændingen fokus på træningsbanen, hvor der knokles for at komme i form og få en ny formation, 4-3-3, ind under huden. 

En formation, der skal hjælpe med at få gang i Lyngbys skuffende offensiv. 

– Jeg tror, formationsskiftet vil hjælpe. Jeg spiller mere som central midtbanespiller nu og skal skabe flere chancer, og det har været min svaghed. Jeg er god, når jeg får chancerne for at score, så nu skal jeg også skabe chancerne. Det arbejder jeg på. 

– Vi er tre-fire spillere, der kæmper om pladserne, og vi ved, at vi skal skabe flere chancer. Vi skal også være mere kliniske, siger Sævar Atli Magnusson. 

Lyngby Boldklub overvintrer som nummer 11 i Superligaen. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Ståle Solbakken overvejede at sige op

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kalder tronskifte i Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links