Bekræfter dialog med Superliga-klub

Der har været meldt om interesse fra andre ligaer, men Lyngby-profilen er også i dialog om en mulig forlængelse.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der er ikke gået mange minutter af Tipsbladets interview med Sævar Atli Magnusson i Lyngby Boldklub, før cheftræner Morten Karlsen pludselig bryder. 

– Hey, jeg vil ikke høre et fucking ord om din situation. Du bliver her!

Ja, undskyld, Morten Karlsen, men vi vil gerne høre et par ord om offensivspillerens situation. 

Til sommer har Sævar Atli Magnusson nemlig udløb i Lyngby Boldklub, hvor han i snart fire år har været en profil, og der har været skrevet om interesse fra forskellige ligaer, ikke mindst 2. Bundesligaen.  

Lige nu er intet dog på plads, og der er godt gang i dialogen med Lyngby Boldklub.  

– Vi er stadig i dialog, og vi har talt i de seneste dage, siger Sævar Atli Magnusson, der har taget Morten Karlsens afbrydelse med et grin, og tilføjer:

– Det er mest min agent, der tager sig af det, så jeg kan have fokus på opstarten. Der er dialog, og jeg har ikke travlt. Jeg regner med at færdiggøre sæsonen her. 

– Det håber jeg i hvert fald på, for jeg vil sikre pladsen i ligaen, og jeg vil efterlade Lyngby et godt sted. Jeg ved ikke, om jeg skifter til sommer, eller om jeg bliver et par år mere. Vi tager os god tid til at finde ud af det. 

Så det er ikke udelukket at blive? 

– Nej, overhovedet ikke. Vi skal bare finde den bedste løsning for alle, og det er ikke nemt i fodboldverdenen, siger han og tilføjer, at han er vild med at være i Lyngby:

– Jeg har spillet 111 kampe, og jeg har – syv-ni-tre – kun misset et par kampe med karantæne, så jeg har været heldig med skader. Jeg sætter stor pris på byen, folkene her og fansene, som jeg har fået et godt forhold til. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Ny formation, ny rolle
Mens Sævar Atli Magnusson kan lade sin agent om en stor del af forhandlingerne med Lyngby og andre eventuelle bejlere, har islændingen fokus på træningsbanen, hvor der knokles for at komme i form og få en ny formation, 4-3-3, ind under huden. 

En formation, der skal hjælpe med at få gang i Lyngbys skuffende offensiv. 

– Jeg tror, formationsskiftet vil hjælpe. Jeg spiller mere som central midtbanespiller nu og skal skabe flere chancer, og det har været min svaghed. Jeg er god, når jeg får chancerne for at score, så nu skal jeg også skabe chancerne. Det arbejder jeg på. 

– Vi er tre-fire spillere, der kæmper om pladserne, og vi ved, at vi skal skabe flere chancer. Vi skal også være mere kliniske, siger Sævar Atli Magnusson. 

Lyngby Boldklub overvintrer som nummer 11 i Superligaen. 







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage