Bekræftet: Disse dage åbner og lukker transfervinduet i England

Corona-pausen har rusket godt op i den ellers så fastlåste fodboldkalender. Nu er der bekræftede datoer for, hvornår transfervinduet åbner og lukker i England.



Datoerne for transfervinduerne i fodboldverdenen er blevet justeret lidt i de seneste år, men i år bliver de rykket markant.

Coronapandemien har nemlig forstyrret fodboldkalenderen, og det betyder for eksempel, at transfervinduet endnu ikke er åbent, selvom vi er i midten af juli-måned. Der spilles nemlig stadig fodbold, og derfor er vinduet blevet skubbet.

Nu er der så officielle datoer for, hvornår der kan købes og sælges spillere i England og altså også derfor også i Premier League. Det skriver Premier League på sin hjemmeside.

Premier League-sæsonen slutter den 26. juli, og allerede dagen efter – mandag den 27. juli – åbner transfervinduet.

Herfra er det åbent i lidt over to måneder – helt præcist 10 uger – inden at det smækker i igen mandag den 5. oktober. 

Det engelske ligasystem er derudover blevet enige om, at klubberne fortsat kan handle på tværs af ligaerne indenlands frem til og med den 16. oktober klokken 18.00 dansk tid. I denne periode vil Premier League-klubberne altså stadig kunne købe, sælge eller leje spillere fra og til eksempelvis The Championship – men Premier League-klubberne kan altså ikke handle med hinanden i dette forlængede tidsrum.

Det er endnu uvidst, hvor store konsekvenser coronapandemien får for klubbernes økonomiske muligheder, men det forventes at få en betydning for priserne og nogle af klubbernes købekraft. 

Datoerne mangler nu kun at blive blåstemplet af FIFA. 







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Tiden er ved at rinde ud

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Arsenal vinder Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Thomas Delaney teaser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

AGF jagter hollandsk talent

Snart sker det

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Jakob Poulsen uddeler topkarakter