Bekræftet: Disse dage åbner og lukker transfervinduet i England

Corona-pausen har rusket godt op i den ellers så fastlåste fodboldkalender. Nu er der bekræftede datoer for, hvornår transfervinduet åbner og lukker i England.



Datoerne for transfervinduerne i fodboldverdenen er blevet justeret lidt i de seneste år, men i år bliver de rykket markant.

Coronapandemien har nemlig forstyrret fodboldkalenderen, og det betyder for eksempel, at transfervinduet endnu ikke er åbent, selvom vi er i midten af juli-måned. Der spilles nemlig stadig fodbold, og derfor er vinduet blevet skubbet.

Nu er der så officielle datoer for, hvornår der kan købes og sælges spillere i England og altså også derfor også i Premier League. Det skriver Premier League på sin hjemmeside.

Premier League-sæsonen slutter den 26. juli, og allerede dagen efter – mandag den 27. juli – åbner transfervinduet.

Herfra er det åbent i lidt over to måneder – helt præcist 10 uger – inden at det smækker i igen mandag den 5. oktober. 

Det engelske ligasystem er derudover blevet enige om, at klubberne fortsat kan handle på tværs af ligaerne indenlands frem til og med den 16. oktober klokken 18.00 dansk tid. I denne periode vil Premier League-klubberne altså stadig kunne købe, sælge eller leje spillere fra og til eksempelvis The Championship – men Premier League-klubberne kan altså ikke handle med hinanden i dette forlængede tidsrum.

Det er endnu uvidst, hvor store konsekvenser coronapandemien får for klubbernes økonomiske muligheder, men det forventes at få en betydning for priserne og nogle af klubbernes købekraft. 

Datoerne mangler nu kun at blive blåstemplet af FIFA. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Færdig: Nu er han rejst til København

Vil hente FC Midtjylland-profil

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Froholdt med vild hæder i Portugal

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Chelsea – Tottenham

– Niels Frederiksen er en legende!

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger