Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.
Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.
Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.
Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
United overvejer disse fem managers
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
OPTAKT
OB – FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
Farzam: En gave for FC København
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED