Benfica vil udleje Daniel Wass

Den portugisiske storklub Benfica planlægger at udleje den danske landsholdsspiller Daniel Wass i den kommende sæson.



Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.

Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.

Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.

Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.






Voldsomt skænderi i FC København




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Henter kæmpe Superliga-flop

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC København – Randers FC

Jubler over transfer: God dialog med FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vejle Boldklub – AGF

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Traditionsklub henter Stephen Odey

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Arsenal – Chelsea

Kontant melding fra ny Spurs-boss

‘Han er tilgivet’

‘Jeg hadede verden’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Froholdt-video trækker overskrifter

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League