Benfica vil udleje Daniel Wass

Den portugisiske storklub Benfica planlægger at udleje den danske landsholdsspiller Daniel Wass i den kommende sæson.



Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.

Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.

Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.

Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.






Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub




LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Danmark har aldrig haft så mange før

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu åbner Wind op for fremtiden

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Tøfting lægger hånden på kogepladen



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Jakob Poulsen maner til ro

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Superliga-ekspert i svime over FCK

Færdig i Manchester City

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Han kan meget vel ende som en lille legende

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen