Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.
Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.
Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.
Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.
LIVE
LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM