Benfica vil udleje Daniel Wass

Den portugisiske storklub Benfica planlægger at udleje den danske landsholdsspiller Daniel Wass i den kommende sæson.



Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.

Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.

Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.

Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.





Gode venner fra PSV genforenet i Danmark




LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Benhård Brian Riemer-melding

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Færdig? Manchester City har udset afløser

Vejle Boldklub – OB

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Det kommer formentlig til at ske

Så blev det officielt

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

FC København-talent har truffet stor beslutning

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Barcelona – Rayo Vallecano

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen