Benfica vil udleje Daniel Wass

Den portugisiske storklub Benfica planlægger at udleje den danske landsholdsspiller Daniel Wass i den kommende sæson.



Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.

Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.

Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.

Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.





Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Brøndby præsenterer stor profil

Angriber meldes tæt på

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: FC København enig med Rosenborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Højlund roser FC Københavns fans

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Norwich har budt på stor dansk profil

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Brøndby vil holde på stjerne

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

– Et gigantisk problem for Danmark

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub