Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.
Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.
Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.
Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TIPSBLADET SPECIAL