Benfica vil udleje Daniel Wass

Den portugisiske storklub Benfica planlægger at udleje den danske landsholdsspiller Daniel Wass i den kommende sæson.



Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.

Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.

Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.

Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Slipper for stjerne

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF