Benfica vil udleje Daniel Wass

Den portugisiske storklub Benfica planlægger at udleje den danske landsholdsspiller Daniel Wass i den kommende sæson.



Det lignede et drømmeskifte, da Daniel Wass for et par uger siden langt om længe kunne lade sig præsentere som ny mand i den legendariske, røde Benfica-trøje. I starten af året skrev den nu tidligere Brøndby-profil under på en fem-årig kontrakt med den portugisiske storklub, men allerede inden eventyret for alvor er startet, kan det være foreløbigt slut.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger planlægger Benfica således at leje Daniel Wass ud til en anden klub i den kommende sæson. Benficas træner, Jorge Jesus, mener ikke at den 22-årige dansker har kvaliteterne til at spille for Benfica i den kommende sæson, og derfor vil han sende danskeren på leje allerede inden han har spillet sin første betydende kamp i den røde trøje.

Trænerens manglende tiltro er imidlertid ikke den eneste grund til, at Daniel Wass med stor sandsynlighed må starte sit ophold i Benfica med at spille for en helt anden klub. Benfica har mange udlændinge i truppen, og da der i Portugal er en regel om, at der skal være plads til otte lokale spillere i en trup, har den sportslige ledelse indset, at der næppe bliver plads til den danske landsholdsspiller.

Wass’ position, højre backen, er desuden et af de steder på banen, hvor Benfica er allerbedst besat. I vinter – da Wass skrev under – rullede rygterne om at førstevalget på positionen, den uruguayanske landsholdsspiller Maxi Pereira, skulle sælges, men han er nu i stedet gjort til en af kaptajnerne på det portugisiske storhold. Også den portugisiske landsholdsspiller Ruben Amorim kan spille på højre back, og da Benfica samtidig er ved at købe det 20-årige brasilianske stortalent Danilo (matchvinder for Santos i Copa Libertadores-finalen, red.), skal Daniel Wass sendes på græs andetsteds.

Ifølge tipsbladet.dk’s kilder i Portugal er det endnu uvist hvilken klub Daniel Wass skal lejes ud til, men noget kunne pege på en klub i Spanien eller mere sandsynligt Frankrig, da hverken andre portugisiske klubber eller for den sags skyld danske klubber vil have økonomi til at betale den tidligere Brøndby-backs løn. Hovedpersonen selv har naturligvis muligheden for at nedlægge veto mod et lejemål, men hvis førsteprioriteten er spilletid, vil Wass formentlig bide i det sure æble og søge fodboldlykken andetsteds i den kommende sæson, før han igen kan vende tilbage til Benfica.





Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham




Odds og spilforslag til Basel - FCK TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Teemu Pukki dominerer

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Har afvist flere tilbud



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Flot gestus af Tadej Pogacar

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Forbløffet over Victor Froholdt

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

– Han får svært ved at komme på landsholdet igen

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Thomas Frank deler godt nyt

Medier fælder dom over Dorgu efter derby



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

I vildrede over kæmpe United-transfer

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Dansk klub skriver historie

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

– Dumdristigt og naivt

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge