Benzema begrunder skifte: Vil bo i muslimsk land

Karim Benzema glæder sig over skiftet til Al-Ittihad, fordi den franske superstjerne altid har ønsket at bo i et muslimsk land.



Den seneste vinder af Ballon d'Or-prisen spiller nu i den saudiarabiske liga, efter at Karim Benzema i denne uge skiftede til Al-Ittihad. 

Benzema har angiveligt sikret sig en årsløn på halvanden milliard kroner, men den franske superstjerne har nu peget på flere forskellige årsager til, at han valgte at forlade Real Madrid til fordel for Al-Ittihad.

– Fordi det er en af topklubberne i Saudi-Arabien. Det er en klub, der har passionerede fans og mange trofæer, lyder det, ifølge The Athletic, fra Karim Benzema. 

Mens Lionel Messi har valgt et skifte til USA, så var det for Karim Benzema oplagt at rykke til Saudi-Arabien, lyder det fra franskmanden. 

– Fordi jeg er muslim og det her er et muslimsk land. Jeg har altid ønsket at bo her, lyder det fra Benzema. 

– Det er anderledes. Anderledes end Europa. Jeg har været i Saudi-Arabien før, og jeg kan godt lide at være her. Først og fremmest er det et muslimsk land. Det er elsket, og det er smukt. Det er her, jeg ønsker at være, for det er vigtigt for mig at være i et muslimsk land, hvor jeg føler, at folk er ligesom mig.

– Det vil give mig muligheden for at få et nyt liv, og jeg kan ikke vente med at bo her. Jeg vil gerne kunne tale arabisk flydende. Det er vigtigt for mig. 

Karim Benzema nåede at spille for Real Madrid i 14 sæsoner. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Real Madrid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kræver flere hold i Superligaen

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FC Midtjylland – Viborg FF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

AGF – Sønderjyske

Ipswich er tilbage i Premier League

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller