Benzema begrunder skifte: Vil bo i muslimsk land

Karim Benzema glæder sig over skiftet til Al-Ittihad, fordi den franske superstjerne altid har ønsket at bo i et muslimsk land.



Den seneste vinder af Ballon d'Or-prisen spiller nu i den saudiarabiske liga, efter at Karim Benzema i denne uge skiftede til Al-Ittihad. 

Benzema har angiveligt sikret sig en årsløn på halvanden milliard kroner, men den franske superstjerne har nu peget på flere forskellige årsager til, at han valgte at forlade Real Madrid til fordel for Al-Ittihad.

– Fordi det er en af topklubberne i Saudi-Arabien. Det er en klub, der har passionerede fans og mange trofæer, lyder det, ifølge The Athletic, fra Karim Benzema. 

Mens Lionel Messi har valgt et skifte til USA, så var det for Karim Benzema oplagt at rykke til Saudi-Arabien, lyder det fra franskmanden. 

– Fordi jeg er muslim og det her er et muslimsk land. Jeg har altid ønsket at bo her, lyder det fra Benzema. 

– Det er anderledes. Anderledes end Europa. Jeg har været i Saudi-Arabien før, og jeg kan godt lide at være her. Først og fremmest er det et muslimsk land. Det er elsket, og det er smukt. Det er her, jeg ønsker at være, for det er vigtigt for mig at være i et muslimsk land, hvor jeg føler, at folk er ligesom mig.

– Det vil give mig muligheden for at få et nyt liv, og jeg kan ikke vente med at bo her. Jeg vil gerne kunne tale arabisk flydende. Det er vigtigt for mig. 

Karim Benzema nåede at spille for Real Madrid i 14 sæsoner. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Klar besked om AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Franco Baresi er død

De vil have Jelert

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘En trøstepræmie af en turnering’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe