Benzema begrunder skifte: Vil bo i muslimsk land

Karim Benzema glæder sig over skiftet til Al-Ittihad, fordi den franske superstjerne altid har ønsket at bo i et muslimsk land.



Den seneste vinder af Ballon d'Or-prisen spiller nu i den saudiarabiske liga, efter at Karim Benzema i denne uge skiftede til Al-Ittihad. 

Benzema har angiveligt sikret sig en årsløn på halvanden milliard kroner, men den franske superstjerne har nu peget på flere forskellige årsager til, at han valgte at forlade Real Madrid til fordel for Al-Ittihad.

– Fordi det er en af topklubberne i Saudi-Arabien. Det er en klub, der har passionerede fans og mange trofæer, lyder det, ifølge The Athletic, fra Karim Benzema. 

Mens Lionel Messi har valgt et skifte til USA, så var det for Karim Benzema oplagt at rykke til Saudi-Arabien, lyder det fra franskmanden. 

– Fordi jeg er muslim og det her er et muslimsk land. Jeg har altid ønsket at bo her, lyder det fra Benzema. 

– Det er anderledes. Anderledes end Europa. Jeg har været i Saudi-Arabien før, og jeg kan godt lide at være her. Først og fremmest er det et muslimsk land. Det er elsket, og det er smukt. Det er her, jeg ønsker at være, for det er vigtigt for mig at være i et muslimsk land, hvor jeg føler, at folk er ligesom mig.

– Det vil give mig muligheden for at få et nyt liv, og jeg kan ikke vente med at bo her. Jeg vil gerne kunne tale arabisk flydende. Det er vigtigt for mig. 

Karim Benzema nåede at spille for Real Madrid i 14 sæsoner. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Silkeborg IF – Randers FC



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Viborg FF – FC Nordsjælland

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Han er færdig i Brøndby

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen