Den danske U21-landsholdsspiller Mika Biereth gjorde sig fredag aften særdeles godt bemærket i sin første kamp for Sturm Graz siden skiftet i januars transfervindue, hvor han blev udlejet fra den engelske storklub Arsenal.
Det blev nemlig til et tordendrøn af et mål for østrigerne i pokalkampen mod Austria Wien, der endte med en 2-0-sejr til Graz-mandskabet. I et interview med Laola1 fortalte han om scoringen, som kom på den eneste chance, han fik i kampen.
– Jeg kan godt lide at tro, at jeg er effektiv. Hver gang jeg får chancen, forsøger jeg at score, fortæller han med et smil og fortsætter:
– I dette opgør var der nogle situationer, hvor jeg forsøgte at give afleveringen, men den kom ikke frem. Måske ville et skud fra mig have været bedre, men med et mål fra et skud kan jeg ikke klage, lyder det fra Biereth.
Tidligere på sæsonen var han i skotske Motherwell på et andet lejeophold, og han erkender, at han efter to uger i sin nye klub lige skal vænne sig til en anden spillestil, end han har været vant til i de sidste seks måneder.
– Det handler mere om hurtige kontraløb her. Meget højt og aggressivt pres. I Skotland trak vi os mere tilbage og havde ikke så mange chancer. Mod Austria havde vi chancer for flere mål, der kan vi som hold forbedre os. Men vi har holdt buret rent, hvilket er et stort plus for forsvaret. Hvis vi ofte holder nullet, er jeg sikker på, at vi vil vinde mange kampe indtil slutningen af sæsonen, fortæller den danske angriber.
Selv har Biereth, der er født i London, spillet to kampe for det danske U21-landshold.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes