BIF-polak scorer særlig bonus 17 år efter løfte

Mateusz Kowalczyk har rigtig mange gode grunde til at smile i øjeblikket.



Når en landsholdstrup udtages, så vil der næsten altid være nogen, der løfter øjenbrynene, og mon ikke at det også skete i Polen tidligere på ugen.

Her blev Brøndby-lejesvenden Mateusz Kowalczyk fuldstændig ud af det blå udtaget til det polske landshold til de kommende Nations League-kampe. 

En mand, som nærmest ikke spillede i hele sidste sæson, og som kun har fået fem kampe for GKS Katowice, som han er udlejet til, i denne sæson. 

I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus.

Damian Smyk
Journalist, Goal

Der er dog en mening med udtagelsen, fortæller journalist Damian Smyk, der arbejder hos Tipsbladets polske søstermedie Goal. 

– Udtagelsen af Kowalczyk til det polske landshold er helt klart den største overraskelse, indleder han og fortsætter:

– Lige nu lærer vi stadig Kowalczyk at kende, for han har spillet relativt få minutter i polsk fodbold. Der var ingen rygter om hans udtagelse overhovedet.

– Michal Probierz (Polens landstræner) har konstant ledt efter en defensiv midtbanespiller til den polske trup. I årevis udfyldte Grzegorz Krychowiak den rolle, men under EM brugte vi forskellige spillere på positionen i hver kamp. Kowalczyk bliver set som fremtidens mulighed der, hvilket Probierz vil teste af.

– Jeg er overrasket over, at han er blevet udtaget, men jeg synes ikke, det er en dum beslutning. Selvfølgelig kan det være, at Kowalczyk ikke kommer til at spille et eneste minut, fordi konkurrencen på midtbanen er hård. Kowalczyk har potentialet. Måske er han endnu ikke en topspiller i Ekstraklasa, men han er helt klart en, man skal holde øje med i fremtiden. 

270927

Mateusz Kowalczyk har fået tingene til at spille i hjemlandet. Foto: Alamy

Damian Smyk fremhæver, at Kowalczyk har vist sig at være en dygtig bolderobrer i sæsonstarten, og at det særligt kommer til udtryk på modstanderens banehalvdel. Derudover lykkes han ofte med sine driblinger, og så har han vist sig at være effektiv i luftspillet.

Alt sammen statistikker som tegner et billede af en midtbanespiller, som er med til at sikre sit hold kontrol over kampen. 

Men der er også en anden grund til, at Mateusz Kowalczyk kan smile ekstra meget i øjeblikket. 

Han står nemlig til at få en ekstraordinær bonus fra sin nuværende klub på grund af et 17 år gammelt løfte, fortæller journalisten.

– Interessant nok vil Kowalczyk modtage godt 10.000 PLN, omkring 17.500 kroner, fra hans klub på grund af denne udtagelse. I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus. Mange har glemt det, men historien er nu kommet op til overfladen, og Kowalczyk får altså nu de penge.

Den ligger heller ikke lige til højrebenet, at GKS Katowice er en klub, der råder over mange landsholdsspillere. I denne sæson er man for første gang tilbage i det fineste selskab i pokalen siden 2005, hvor man rykkede ud. Siden har man fristet en tilværelse på anden- og tredjeklasse, så man forstår, hvis Mateusz Kowalczyk er en populær herre hos den polske underdog.

Den stjerne kan lyse endnu klarere lørdag eftermiddag, når Kowalczyk for sidste gang skal i aktion inden landsholdsterminen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Johannes Hoff Thorup er på listen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Amorim: Vi var det bedste hold

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Her vil Asien kopiere Europa

De er herbstmeister

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!