Når en landsholdstrup udtages, så vil der næsten altid være nogen, der løfter øjenbrynene, og mon ikke at det også skete i Polen tidligere på ugen.
Her blev Brøndby-lejesvenden Mateusz Kowalczyk fuldstændig ud af det blå udtaget til det polske landshold til de kommende Nations League-kampe.
En mand, som nærmest ikke spillede i hele sidste sæson, og som kun har fået fem kampe for GKS Katowice, som han er udlejet til, i denne sæson.
I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus.
Damian SmykJournalist, Goal
Der er dog en mening med udtagelsen, fortæller journalist Damian Smyk, der arbejder hos Tipsbladets polske søstermedie Goal.
– Udtagelsen af Kowalczyk til det polske landshold er helt klart den største overraskelse, indleder han og fortsætter:
– Lige nu lærer vi stadig Kowalczyk at kende, for han har spillet relativt få minutter i polsk fodbold. Der var ingen rygter om hans udtagelse overhovedet.
– Michal Probierz (Polens landstræner) har konstant ledt efter en defensiv midtbanespiller til den polske trup. I årevis udfyldte Grzegorz Krychowiak den rolle, men under EM brugte vi forskellige spillere på positionen i hver kamp. Kowalczyk bliver set som fremtidens mulighed der, hvilket Probierz vil teste af.
– Jeg er overrasket over, at han er blevet udtaget, men jeg synes ikke, det er en dum beslutning. Selvfølgelig kan det være, at Kowalczyk ikke kommer til at spille et eneste minut, fordi konkurrencen på midtbanen er hård. Kowalczyk har potentialet. Måske er han endnu ikke en topspiller i Ekstraklasa, men han er helt klart en, man skal holde øje med i fremtiden.

Damian Smyk fremhæver, at Kowalczyk har vist sig at være en dygtig bolderobrer i sæsonstarten, og at det særligt kommer til udtryk på modstanderens banehalvdel. Derudover lykkes han ofte med sine driblinger, og så har han vist sig at være effektiv i luftspillet.
Alt sammen statistikker som tegner et billede af en midtbanespiller, som er med til at sikre sit hold kontrol over kampen.
Men der er også en anden grund til, at Mateusz Kowalczyk kan smile ekstra meget i øjeblikket.
Han står nemlig til at få en ekstraordinær bonus fra sin nuværende klub på grund af et 17 år gammelt løfte, fortæller journalisten.
– Interessant nok vil Kowalczyk modtage godt 10.000 PLN, omkring 17.500 kroner, fra hans klub på grund af denne udtagelse. I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus. Mange har glemt det, men historien er nu kommet op til overfladen, og Kowalczyk får altså nu de penge.
Den ligger heller ikke lige til højrebenet, at GKS Katowice er en klub, der råder over mange landsholdsspillere. I denne sæson er man for første gang tilbage i det fineste selskab i pokalen siden 2005, hvor man rykkede ud. Siden har man fristet en tilværelse på anden- og tredjeklasse, så man forstår, hvis Mateusz Kowalczyk er en populær herre hos den polske underdog.
Den stjerne kan lyse endnu klarere lørdag eftermiddag, når Kowalczyk for sidste gang skal i aktion inden landsholdsterminen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Vildt comeback til Premier League?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
AVIS
Ingen kontakt med AGF
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
LIVE: FCK taber i Barcelona
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TRANSFER