BIF-polak scorer særlig bonus 17 år efter løfte

Mateusz Kowalczyk har rigtig mange gode grunde til at smile i øjeblikket.



Når en landsholdstrup udtages, så vil der næsten altid være nogen, der løfter øjenbrynene, og mon ikke at det også skete i Polen tidligere på ugen.

Her blev Brøndby-lejesvenden Mateusz Kowalczyk fuldstændig ud af det blå udtaget til det polske landshold til de kommende Nations League-kampe. 

En mand, som nærmest ikke spillede i hele sidste sæson, og som kun har fået fem kampe for GKS Katowice, som han er udlejet til, i denne sæson. 

I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus.

Damian Smyk
Journalist, Goal

Der er dog en mening med udtagelsen, fortæller journalist Damian Smyk, der arbejder hos Tipsbladets polske søstermedie Goal. 

– Udtagelsen af Kowalczyk til det polske landshold er helt klart den største overraskelse, indleder han og fortsætter:

– Lige nu lærer vi stadig Kowalczyk at kende, for han har spillet relativt få minutter i polsk fodbold. Der var ingen rygter om hans udtagelse overhovedet.

– Michal Probierz (Polens landstræner) har konstant ledt efter en defensiv midtbanespiller til den polske trup. I årevis udfyldte Grzegorz Krychowiak den rolle, men under EM brugte vi forskellige spillere på positionen i hver kamp. Kowalczyk bliver set som fremtidens mulighed der, hvilket Probierz vil teste af.

– Jeg er overrasket over, at han er blevet udtaget, men jeg synes ikke, det er en dum beslutning. Selvfølgelig kan det være, at Kowalczyk ikke kommer til at spille et eneste minut, fordi konkurrencen på midtbanen er hård. Kowalczyk har potentialet. Måske er han endnu ikke en topspiller i Ekstraklasa, men han er helt klart en, man skal holde øje med i fremtiden. 

270927

Mateusz Kowalczyk har fået tingene til at spille i hjemlandet. Foto: Alamy

Damian Smyk fremhæver, at Kowalczyk har vist sig at være en dygtig bolderobrer i sæsonstarten, og at det særligt kommer til udtryk på modstanderens banehalvdel. Derudover lykkes han ofte med sine driblinger, og så har han vist sig at være effektiv i luftspillet.

Alt sammen statistikker som tegner et billede af en midtbanespiller, som er med til at sikre sit hold kontrol over kampen. 

Men der er også en anden grund til, at Mateusz Kowalczyk kan smile ekstra meget i øjeblikket. 

Han står nemlig til at få en ekstraordinær bonus fra sin nuværende klub på grund af et 17 år gammelt løfte, fortæller journalisten.

– Interessant nok vil Kowalczyk modtage godt 10.000 PLN, omkring 17.500 kroner, fra hans klub på grund af denne udtagelse. I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus. Mange har glemt det, men historien er nu kommet op til overfladen, og Kowalczyk får altså nu de penge.

Den ligger heller ikke lige til højrebenet, at GKS Katowice er en klub, der råder over mange landsholdsspillere. I denne sæson er man for første gang tilbage i det fineste selskab i pokalen siden 2005, hvor man rykkede ud. Siden har man fristet en tilværelse på anden- og tredjeklasse, så man forstår, hvis Mateusz Kowalczyk er en populær herre hos den polske underdog.

Den stjerne kan lyse endnu klarere lørdag eftermiddag, når Kowalczyk for sidste gang skal i aktion inden landsholdsterminen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en gave for Danmark’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Spår: Her ender Mohamed Salah



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Hele holdet er trygge ved ham

Højbjerg overvejer stor beslutning

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her begynder næste sæson i Superligaen

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Kæmpe nyhed i udlandet

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool