Når en landsholdstrup udtages, så vil der næsten altid være nogen, der løfter øjenbrynene, og mon ikke at det også skete i Polen tidligere på ugen.
Her blev Brøndby-lejesvenden Mateusz Kowalczyk fuldstændig ud af det blå udtaget til det polske landshold til de kommende Nations League-kampe.
En mand, som nærmest ikke spillede i hele sidste sæson, og som kun har fået fem kampe for GKS Katowice, som han er udlejet til, i denne sæson.
I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus.
Damian SmykJournalist, Goal
Der er dog en mening med udtagelsen, fortæller journalist Damian Smyk, der arbejder hos Tipsbladets polske søstermedie Goal.
– Udtagelsen af Kowalczyk til det polske landshold er helt klart den største overraskelse, indleder han og fortsætter:
– Lige nu lærer vi stadig Kowalczyk at kende, for han har spillet relativt få minutter i polsk fodbold. Der var ingen rygter om hans udtagelse overhovedet.
– Michal Probierz (Polens landstræner) har konstant ledt efter en defensiv midtbanespiller til den polske trup. I årevis udfyldte Grzegorz Krychowiak den rolle, men under EM brugte vi forskellige spillere på positionen i hver kamp. Kowalczyk bliver set som fremtidens mulighed der, hvilket Probierz vil teste af.
– Jeg er overrasket over, at han er blevet udtaget, men jeg synes ikke, det er en dum beslutning. Selvfølgelig kan det være, at Kowalczyk ikke kommer til at spille et eneste minut, fordi konkurrencen på midtbanen er hård. Kowalczyk har potentialet. Måske er han endnu ikke en topspiller i Ekstraklasa, men han er helt klart en, man skal holde øje med i fremtiden.

Damian Smyk fremhæver, at Kowalczyk har vist sig at være en dygtig bolderobrer i sæsonstarten, og at det særligt kommer til udtryk på modstanderens banehalvdel. Derudover lykkes han ofte med sine driblinger, og så har han vist sig at være effektiv i luftspillet.
Alt sammen statistikker som tegner et billede af en midtbanespiller, som er med til at sikre sit hold kontrol over kampen.
Men der er også en anden grund til, at Mateusz Kowalczyk kan smile ekstra meget i øjeblikket.
Han står nemlig til at få en ekstraordinær bonus fra sin nuværende klub på grund af et 17 år gammelt løfte, fortæller journalisten.
– Interessant nok vil Kowalczyk modtage godt 10.000 PLN, omkring 17.500 kroner, fra hans klub på grund af denne udtagelse. I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus. Mange har glemt det, men historien er nu kommet op til overfladen, og Kowalczyk får altså nu de penge.
Den ligger heller ikke lige til højrebenet, at GKS Katowice er en klub, der råder over mange landsholdsspillere. I denne sæson er man for første gang tilbage i det fineste selskab i pokalen siden 2005, hvor man rykkede ud. Siden har man fristet en tilværelse på anden- og tredjeklasse, så man forstår, hvis Mateusz Kowalczyk er en populær herre hos den polske underdog.
Den stjerne kan lyse endnu klarere lørdag eftermiddag, når Kowalczyk for sidste gang skal i aktion inden landsholdsterminen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Frankrig – England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT