Når en landsholdstrup udtages, så vil der næsten altid være nogen, der løfter øjenbrynene, og mon ikke at det også skete i Polen tidligere på ugen.
Her blev Brøndby-lejesvenden Mateusz Kowalczyk fuldstændig ud af det blå udtaget til det polske landshold til de kommende Nations League-kampe.
En mand, som nærmest ikke spillede i hele sidste sæson, og som kun har fået fem kampe for GKS Katowice, som han er udlejet til, i denne sæson.
I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus.
Damian SmykJournalist, Goal
Der er dog en mening med udtagelsen, fortæller journalist Damian Smyk, der arbejder hos Tipsbladets polske søstermedie Goal.
– Udtagelsen af Kowalczyk til det polske landshold er helt klart den største overraskelse, indleder han og fortsætter:
– Lige nu lærer vi stadig Kowalczyk at kende, for han har spillet relativt få minutter i polsk fodbold. Der var ingen rygter om hans udtagelse overhovedet.
– Michal Probierz (Polens landstræner) har konstant ledt efter en defensiv midtbanespiller til den polske trup. I årevis udfyldte Grzegorz Krychowiak den rolle, men under EM brugte vi forskellige spillere på positionen i hver kamp. Kowalczyk bliver set som fremtidens mulighed der, hvilket Probierz vil teste af.
– Jeg er overrasket over, at han er blevet udtaget, men jeg synes ikke, det er en dum beslutning. Selvfølgelig kan det være, at Kowalczyk ikke kommer til at spille et eneste minut, fordi konkurrencen på midtbanen er hård. Kowalczyk har potentialet. Måske er han endnu ikke en topspiller i Ekstraklasa, men han er helt klart en, man skal holde øje med i fremtiden.

Damian Smyk fremhæver, at Kowalczyk har vist sig at være en dygtig bolderobrer i sæsonstarten, og at det særligt kommer til udtryk på modstanderens banehalvdel. Derudover lykkes han ofte med sine driblinger, og så har han vist sig at være effektiv i luftspillet.
Alt sammen statistikker som tegner et billede af en midtbanespiller, som er med til at sikre sit hold kontrol over kampen.
Men der er også en anden grund til, at Mateusz Kowalczyk kan smile ekstra meget i øjeblikket.
Han står nemlig til at få en ekstraordinær bonus fra sin nuværende klub på grund af et 17 år gammelt løfte, fortæller journalisten.
– Interessant nok vil Kowalczyk modtage godt 10.000 PLN, omkring 17.500 kroner, fra hans klub på grund af denne udtagelse. I 2007 lovede præsidenten hos GKS Katowice, at den næste spiller fra klubben, som ville blive udtaget til landsholdet, ville få sådan en bonus. Mange har glemt det, men historien er nu kommet op til overfladen, og Kowalczyk får altså nu de penge.
Den ligger heller ikke lige til højrebenet, at GKS Katowice er en klub, der råder over mange landsholdsspillere. I denne sæson er man for første gang tilbage i det fineste selskab i pokalen siden 2005, hvor man rykkede ud. Siden har man fristet en tilværelse på anden- og tredjeklasse, så man forstår, hvis Mateusz Kowalczyk er en populær herre hos den polske underdog.
Den stjerne kan lyse endnu klarere lørdag eftermiddag, når Kowalczyk for sidste gang skal i aktion inden landsholdsterminen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
England – DR Congo
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
TRANSFER