Bitter strid: Koeman langer ud efter Laporta

Forholdet mellem Ronald Koeman og Barcelona-præsident Joan Laporta er tilsyneladende ikke det mest venskabelige.



Ronald Koeman endte med at beholde sit job i sommer, men hollænderen har tilsyneladende alligevel et noget anspændt forhold til sin chef. 

Søndag valgte Barcelona-cheftræneren således at sende en mindre stikpille til klubpræsident Joan Laporta. 

– I sidste uge var der noget fremme i medierne, som ikke burde finde sted. At man antyder, at træneren ikke har fuldstændig autonomi. Han (Laporta, red.) talte lidt for meget. Den slags kan ordnes privat. Jeg kan godt lide, når en præsident er dedikeret og stiller spørgsmål. Men det skal ikke gøres i pressen. Det var det, der var problemet, lød det således, ifølge NOS, fra Ronald Koeman. 

– Lad mig sige det sådan her: Der har været to episoder, hvor Laporta ikke har båret sig klogt ad. 

I interviewet med Ronald Koeman skriver NOS, at Koeman har et ‘køligt forhold’ til Laporta.

Laporta vil se mere til to spillere
Episoden, der altså irriterede Ronald Koeman, fandt sted for nyligt, hvor Joan Laporta overfor en håndfuld journalister meldte ud, at hans intention er at forlænge Koemans kontrakt. 

Sådan lyder det fra den spanske avis Marca, der skriver, at et af kriterierne er, at Barcelona skal vinde trofæer. 

– De andre betingelser er mere atypiske, og kan udgøre et potentielt problem for Koeman. Klubben insisterer således på, at Riqui Puig og Samuel Umtiti begge skal have vigtigere roller i truppen. Laporta gik endda så vidt som at nævne disse to spillere i sin snak med pressen. Det er vigtigt at huske på, at disse to spillere er spillere, som træneren ikke har ønsket at gøre brug af, lød det således for nyligt fra Marca. 

Barcelona var ikke i aktion i weekenden, da lørdagens La Liga-kamp mod Sevilla blev udsat. Næste udfordring for Ronald Koemans tropper er tirsdag, hvor Bayern München gæster Nou Camp i Champions League. 







LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg