Bizart: Angriber flået ud efter scoring

Udinese-angriberen Lorenzo Lucca fik på bizar vis en skurkerolle, selvom han blev matchvinder mod Lecce.



Fredagens Serie A-kamp mellem Lecce og Udinese bød på en dybt usædvanlig episode efter 32 minutter, da gæsterne fra Udine fik tilkendt et straffespark.

Her greb Udinese-angriberen Lorenzo Lucca nemlig hurtigt fat i bolden, stålsat på at tage straffesparket, selvom det normalt er angrebskollegaen Florian Thauvin, der står for at tage straffespark for Udinese.

Lorenzo Lucca var dog hverken til at hugge eller stikke i, selvom næsten hele Udinese-holdet forsøgte at stoppe den 24-årige angriber, der efter en længerevarende diskussion endte med at score sikkert fra pletten.

Den efterfølgende jubelscene var da også højst speciel, idet ingen af Lorenzo Luccas holdkammerater jublede over scoringen. Ude på bænken var Udinese-cheftræner Kosta Runjaic absolut heller ikke begejstret for det bizarre oprin, og få minutter efter scoringen blev Lorenzo Lucca så flået af banen i en særdeles usædvanlig udskiftning i det 36. minut.

– Vi har meget klare hierarkier i forhold til straffespark. Jeg brød mig ikke om diskussionen, de diskuterede i lang tid og han tog beslutningen på egen hånd. Jeg foretrak at tage ham ud, efter at han scorede på straffesparket, som han sparkede godt.

– Det er ikke første gang, at to holdkammerater diskuterer om en dødbold. Vi kommer helt sikkert til at tale om det her i løbet af ugen. Jeg tog den her beslutning fordi jeg ikke bryder mig om dem, der ikke respekterer reglerne, og jeg var nødt til at agere. Det her vil nu blive løst på træningsbanen og vi kommer til at fokusere på den næste kamp, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Kosta Runjaic efter Udineses 1-0-sejr.

Danske Thomas Kristensen startede inde i sejren, der efterlader Udinese på 10. pladsen i Serie A.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK lurer på landsholdsspiller

Det ser sort ud for B.93