Fredagens Serie A-kamp mellem Lecce og Udinese bød på en dybt usædvanlig episode efter 32 minutter, da gæsterne fra Udine fik tilkendt et straffespark.
Her greb Udinese-angriberen Lorenzo Lucca nemlig hurtigt fat i bolden, stålsat på at tage straffesparket, selvom det normalt er angrebskollegaen Florian Thauvin, der står for at tage straffespark for Udinese.
Lorenzo Lucca var dog hverken til at hugge eller stikke i, selvom næsten hele Udinese-holdet forsøgte at stoppe den 24-årige angriber, der efter en længerevarende diskussion endte med at score sikkert fra pletten.
Den efterfølgende jubelscene var da også højst speciel, idet ingen af Lorenzo Luccas holdkammerater jublede over scoringen. Ude på bænken var Udinese-cheftræner Kosta Runjaic absolut heller ikke begejstret for det bizarre oprin, og få minutter efter scoringen blev Lorenzo Lucca så flået af banen i en særdeles usædvanlig udskiftning i det 36. minut.
– Vi har meget klare hierarkier i forhold til straffespark. Jeg brød mig ikke om diskussionen, de diskuterede i lang tid og han tog beslutningen på egen hånd. Jeg foretrak at tage ham ud, efter at han scorede på straffesparket, som han sparkede godt.
– Det er ikke første gang, at to holdkammerater diskuterer om en dødbold. Vi kommer helt sikkert til at tale om det her i løbet af ugen. Jeg tog den her beslutning fordi jeg ikke bryder mig om dem, der ikke respekterer reglerne, og jeg var nødt til at agere. Det her vil nu blive løst på træningsbanen og vi kommer til at fokusere på den næste kamp, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Kosta Runjaic efter Udineses 1-0-sejr.
Danske Thomas Kristensen startede inde i sejren, der efterlader Udinese på 10. pladsen i Serie A.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
OPTAKT
Brasilien – Japan
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS