Fredagens Serie A-kamp mellem Lecce og Udinese bød på en dybt usædvanlig episode efter 32 minutter, da gæsterne fra Udine fik tilkendt et straffespark.
Her greb Udinese-angriberen Lorenzo Lucca nemlig hurtigt fat i bolden, stålsat på at tage straffesparket, selvom det normalt er angrebskollegaen Florian Thauvin, der står for at tage straffespark for Udinese.
Lorenzo Lucca var dog hverken til at hugge eller stikke i, selvom næsten hele Udinese-holdet forsøgte at stoppe den 24-årige angriber, der efter en længerevarende diskussion endte med at score sikkert fra pletten.
Den efterfølgende jubelscene var da også højst speciel, idet ingen af Lorenzo Luccas holdkammerater jublede over scoringen. Ude på bænken var Udinese-cheftræner Kosta Runjaic absolut heller ikke begejstret for det bizarre oprin, og få minutter efter scoringen blev Lorenzo Lucca så flået af banen i en særdeles usædvanlig udskiftning i det 36. minut.
– Vi har meget klare hierarkier i forhold til straffespark. Jeg brød mig ikke om diskussionen, de diskuterede i lang tid og han tog beslutningen på egen hånd. Jeg foretrak at tage ham ud, efter at han scorede på straffesparket, som han sparkede godt.
– Det er ikke første gang, at to holdkammerater diskuterer om en dødbold. Vi kommer helt sikkert til at tale om det her i løbet af ugen. Jeg tog den her beslutning fordi jeg ikke bryder mig om dem, der ikke respekterer reglerne, og jeg var nødt til at agere. Det her vil nu blive løst på træningsbanen og vi kommer til at fokusere på den næste kamp, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Kosta Runjaic efter Udineses 1-0-sejr.
Danske Thomas Kristensen startede inde i sejren, der efterlader Udinese på 10. pladsen i Serie A.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER