Bizart: Angriber flået ud efter scoring

Udinese-angriberen Lorenzo Lucca fik på bizar vis en skurkerolle, selvom han blev matchvinder mod Lecce.



Fredagens Serie A-kamp mellem Lecce og Udinese bød på en dybt usædvanlig episode efter 32 minutter, da gæsterne fra Udine fik tilkendt et straffespark.

Her greb Udinese-angriberen Lorenzo Lucca nemlig hurtigt fat i bolden, stålsat på at tage straffesparket, selvom det normalt er angrebskollegaen Florian Thauvin, der står for at tage straffespark for Udinese.

Lorenzo Lucca var dog hverken til at hugge eller stikke i, selvom næsten hele Udinese-holdet forsøgte at stoppe den 24-årige angriber, der efter en længerevarende diskussion endte med at score sikkert fra pletten.

Den efterfølgende jubelscene var da også højst speciel, idet ingen af Lorenzo Luccas holdkammerater jublede over scoringen. Ude på bænken var Udinese-cheftræner Kosta Runjaic absolut heller ikke begejstret for det bizarre oprin, og få minutter efter scoringen blev Lorenzo Lucca så flået af banen i en særdeles usædvanlig udskiftning i det 36. minut.

– Vi har meget klare hierarkier i forhold til straffespark. Jeg brød mig ikke om diskussionen, de diskuterede i lang tid og han tog beslutningen på egen hånd. Jeg foretrak at tage ham ud, efter at han scorede på straffesparket, som han sparkede godt.

– Det er ikke første gang, at to holdkammerater diskuterer om en dødbold. Vi kommer helt sikkert til at tale om det her i løbet af ugen. Jeg tog den her beslutning fordi jeg ikke bryder mig om dem, der ikke respekterer reglerne, og jeg var nødt til at agere. Det her vil nu blive løst på træningsbanen og vi kommer til at fokusere på den næste kamp, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Kosta Runjaic efter Udineses 1-0-sejr.

Danske Thomas Kristensen startede inde i sejren, der efterlader Udinese på 10. pladsen i Serie A.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Brighton – Manchester United

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bayern München lurer på choktransfer

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Real Madrid – Athletic Club

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk