Fredagens Serie A-kamp mellem Lecce og Udinese bød på en dybt usædvanlig episode efter 32 minutter, da gæsterne fra Udine fik tilkendt et straffespark.
Her greb Udinese-angriberen Lorenzo Lucca nemlig hurtigt fat i bolden, stålsat på at tage straffesparket, selvom det normalt er angrebskollegaen Florian Thauvin, der står for at tage straffespark for Udinese.
Lorenzo Lucca var dog hverken til at hugge eller stikke i, selvom næsten hele Udinese-holdet forsøgte at stoppe den 24-årige angriber, der efter en længerevarende diskussion endte med at score sikkert fra pletten.
Den efterfølgende jubelscene var da også højst speciel, idet ingen af Lorenzo Luccas holdkammerater jublede over scoringen. Ude på bænken var Udinese-cheftræner Kosta Runjaic absolut heller ikke begejstret for det bizarre oprin, og få minutter efter scoringen blev Lorenzo Lucca så flået af banen i en særdeles usædvanlig udskiftning i det 36. minut.
– Vi har meget klare hierarkier i forhold til straffespark. Jeg brød mig ikke om diskussionen, de diskuterede i lang tid og han tog beslutningen på egen hånd. Jeg foretrak at tage ham ud, efter at han scorede på straffesparket, som han sparkede godt.
– Det er ikke første gang, at to holdkammerater diskuterer om en dødbold. Vi kommer helt sikkert til at tale om det her i løbet af ugen. Jeg tog den her beslutning fordi jeg ikke bryder mig om dem, der ikke respekterer reglerne, og jeg var nødt til at agere. Det her vil nu blive løst på træningsbanen og vi kommer til at fokusere på den næste kamp, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Kosta Runjaic efter Udineses 1-0-sejr.
Danske Thomas Kristensen startede inde i sejren, der efterlader Udinese på 10. pladsen i Serie A.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bayern München laver vildt comeback
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Tottenham henter forløsende sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Arsenal vinder og lægger pres på City
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT