Bliver forgyldt: Dansker tjener kassen i Thailand

Dansk-libanesiske Bassel Jradi nyder tilværelsen i thailandske Bangkok United, hvor der tikker en stor løn ind hver måned. Det har været vigtigt for ham at få en god løn, når han har opgivet karrieren i Europa, siger Jradi til Tipsbladet.



Bassel Jradi er 30 år, men den dansk-libanesiske offensivspiller har prøvet meget i løbet af karrieren.

Han tog væk fra dansk fodbold i sommeren 2014, og siden da har den stået på ophold i Strømsgodset, Lillestrøm, Hajduk Split og Apollon.

Det har også været afgørende, at det økonomiske spiller, specielt når man ofrer sin karriere i Europa.

Bassel Jradi
Bangkok United-spiller

I sommeren 2023 valgte han dog at rejse om på den anden side af kloden, da thailandske Bangkok United stod klar med en flot kontrakt.

Jradi fortæller i et interview med Tipsbladet, at han faktisk aldrig har haft en bedre kontrakt.

– Jeg får en god løn hver måned. Det har også været afgørende, at det økonomiske spiller, specielt når man ofrer sin karriere i Europa. Det skal spille ind, når man rejser så langt væk, siger Jradi til Tipsbladet.

Er det din bedste kontrakt nogensinde?

– Ja, på det økonomiske plan er det den bedste kontrakt nogensinde.

Jradi fortæller, at han rådførte sig med en tidligere Brøndby-målmand inden skiftet.

– Jeg skrev til Michael Falkesgaard (der tidligere har spillet i Bangkok United, red.), og han havde kun gode ting at sige om klubben. Ham lyttede jeg også til. Hvis han havde sagt, at det var helt forfærdeligt, og jeg ikke skulle gøre det, havde jeg nok hørt efter.

Offensivspilleren har været overrasket over, at rækken har et højt niveau, men det er noget anderledes, end han har været vant til. 

– Det er en helt anden type fodbold, og det er ikke, som man har været vant til i Europa. Mentaliteten er også helt anderledes, end hvad jeg har været vant til. De tager nederlag på en lidt anden måde end i Europa og sejre.

– Det er ikke så resultatorienteret som i Europa, og det har været okay at prøve. Når man har været vant til det andet, så har det været sjovt.

En af de ting, der er meget anderledes, er fankulturen i Thailand, og det har været specielt for Jradi.

– Jeg kom fra Hajduk Split, hvor man nærmest ikke kunne gå ud af døren uden at blive genkendt. Nu er jeg kommet til Bangkok, hvor der bor 12 millioner mennesker, og vi har måske et par tusinde fans på stadion. Det har været meget roligere med fansene i Europa i min klub.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vil gerne slutte i Danmark
Det har også haft betydning for den tidligere AB-spiller, at han har kunnet få en stor kulturmæssig oplevelse ved at rejse til Thailand.

– Når man passerer 30 år, nærmer man sig slutningen af ens karriere. Man ved ikke, om det bliver som 33- eller 37-årig. Slutningen kommer, og så er det godt at prøve nogle andre ting også med familien samt at få noget godt økonomisk ind.

Selvom der tikker en flot løn ind hver måned, så vil Jradi gerne ende karrieren tæt på familien i Danmark.

– Jeg vil gerne afslutte i Danmark eller i hvert fald i Skandinavien. Det, som jeg har savnet allermest ved at spille ude, er, at familien ikke har været på stadion. Sådan var det i Danmark og Norge, så jeg vil hellere afslutte i Danmark end langt væk hjemmefra, siger Jradi til Tipsbladet.

30-årige Jradi har leveret fire mål og tre oplæg i 17 kampe i den bedste thailandske række.

Inden turen gik til udlandet, spillede han også i Superligaen for FC Nordsjælland, hvor det blev til fire kampe.

Han kan også kalde sig landsholdsspiller for Libanon.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Philip Billing tabte kæben

Helt på røven over Victor Froholdt

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Hvem holder partilederne med i fodbold?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Klar besked til danske debutanter

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar tale: Han bør fyres nu

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Kæmpe nyhed i udlandet

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?