Tyskeren Schuster, som p.t. er træner for sensationsholdet Getafe i Primera División, har opbakning fra 43 procent af de adspurgte, og det er mange, når nærmeste konkurrent er tidligere Real Madrid-træner Vicente Del Bosque helt nede på 26 procent.
På de næste pladser kommer den nuværende Chelsea-træner José Mourinho med 18 procents tilslutning, efterfulgt af nuværende mand i det varme sæde, Fabio Capello, med otte procent og 2. holdstræner Michel med fem.
Trænerposten i Real Madrid er så godt som konstant til diskussion, og da især i disse dage, hvor Real Madrid er langt fra den spillemæssige topform. Pointene kommer godt nok jævnligt ind på kontoen, men spillet er langt fra spektakulært og seværdigt – faktisk det modsatte – og det falder jo tilbage på manden med taktikbrættet under armen, altså Fabio Capello.
Italienerens foretrukne spillestil med livrem og seler deles absolut ikke af klubbens mange fans, som har underholdning som en af de allerhøjeste prioriteter, når de går på stadion.
Derinde på Estadio Santiago Bernabéu jonglerede og huserede engang i sen-firserne og start-halvfemserne en tysker med langt og flagrende blondt hår – deraf tilnavnet Den Blonde Engel. Schuster er måske nok tysker, men hans teknik fra playmaker-positionen på midtbanen var ren latinsk. “Englens” rigtige navn er Bernd Schuster, og han kom på besøg på Bernabéu som træner for modstanderholdet Getafe i søndags.
Sin egen spektakulære spillestil har Schuster så vidt muligt prøvet at overføre til den lille Madrid-forstadsklub Getafe, som med en række ukendte spillere har imponeret vidt og bredt i Spanien i denne sæson. Lige nu ligger klubben placeret som nummer 7 i rækken, kun lige uden for de europæiske pladser.
Resultatet blev et hæderligt 1-1 (for Getafe, altså), og dermed gav Bernd Schuster sig selv de bedst mulige anbefalinger til Real Madrids ledelse, som siges at være villig til at give slip på Capello hvert øjeblik, det skal være.
“Jeg kan lide at spille en 4-2-3-1 eller en 4-4-2 med to meget bevægelige angribere. Selvfølgelig er det resultatet, som bestemmer i fodbold, men jeg kan lide at underholde tilskuerne. Angribe og have bolden så meget som muligt,” siger Bernd Schuster til AS.
Manden som i Spanien bare kaldes for “Tyskeren”, og som foretrækker det tilnavn, har før Getafe trænet Xerex og Levante i spansk fodbold, men kan nu være klar til større udfordringer.
Læs mere om situationen i Real Madrid i CL-tillægget side 4-5
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Sepp Piontek er død
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
I svime over Højlund
Medie peger på FC København
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Choktransfer?
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA