Tyskeren Schuster, som p.t. er træner for sensationsholdet Getafe i Primera División, har opbakning fra 43 procent af de adspurgte, og det er mange, når nærmeste konkurrent er tidligere Real Madrid-træner Vicente Del Bosque helt nede på 26 procent.
På de næste pladser kommer den nuværende Chelsea-træner José Mourinho med 18 procents tilslutning, efterfulgt af nuværende mand i det varme sæde, Fabio Capello, med otte procent og 2. holdstræner Michel med fem.
Trænerposten i Real Madrid er så godt som konstant til diskussion, og da især i disse dage, hvor Real Madrid er langt fra den spillemæssige topform. Pointene kommer godt nok jævnligt ind på kontoen, men spillet er langt fra spektakulært og seværdigt – faktisk det modsatte – og det falder jo tilbage på manden med taktikbrættet under armen, altså Fabio Capello.
Italienerens foretrukne spillestil med livrem og seler deles absolut ikke af klubbens mange fans, som har underholdning som en af de allerhøjeste prioriteter, når de går på stadion.
Derinde på Estadio Santiago Bernabéu jonglerede og huserede engang i sen-firserne og start-halvfemserne en tysker med langt og flagrende blondt hår – deraf tilnavnet Den Blonde Engel. Schuster er måske nok tysker, men hans teknik fra playmaker-positionen på midtbanen var ren latinsk. “Englens” rigtige navn er Bernd Schuster, og han kom på besøg på Bernabéu som træner for modstanderholdet Getafe i søndags.
Sin egen spektakulære spillestil har Schuster så vidt muligt prøvet at overføre til den lille Madrid-forstadsklub Getafe, som med en række ukendte spillere har imponeret vidt og bredt i Spanien i denne sæson. Lige nu ligger klubben placeret som nummer 7 i rækken, kun lige uden for de europæiske pladser.
Resultatet blev et hæderligt 1-1 (for Getafe, altså), og dermed gav Bernd Schuster sig selv de bedst mulige anbefalinger til Real Madrids ledelse, som siges at være villig til at give slip på Capello hvert øjeblik, det skal være.
“Jeg kan lide at spille en 4-2-3-1 eller en 4-4-2 med to meget bevægelige angribere. Selvfølgelig er det resultatet, som bestemmer i fodbold, men jeg kan lide at underholde tilskuerne. Angribe og have bolden så meget som muligt,” siger Bernd Schuster til AS.
Manden som i Spanien bare kaldes for “Tyskeren”, og som foretrækker det tilnavn, har før Getafe trænet Xerex og Levante i spansk fodbold, men kan nu være klar til større udfordringer.
Læs mere om situationen i Real Madrid i CL-tillægget side 4-5
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED