Blond Engel er favorit i Real Madrid

Spørger man brugerne på sportsavisen AS’ hjemmeside er der ingen tvivl. Langt hovedparten af de over 150.000 stemmer, der i skrivende stund har klikket sig ind i afstemningen om, hvem der er den bedste kandidat som Real Madrid-træner, peger på Bernd Schuster.



Tyskeren Schuster, som p.t. er træner for sensationsholdet Getafe i Primera División, har opbakning fra 43 procent af de adspurgte, og det er mange, når nærmeste konkurrent er tidligere Real Madrid-træner Vicente Del Bosque helt nede på 26 procent.

På de næste pladser kommer den nuværende Chelsea-træner José Mourinho med 18 procents tilslutning, efterfulgt af nuværende mand i det varme sæde, Fabio Capello, med otte procent og 2. holdstræner Michel med fem.

Trænerposten i Real Madrid er så godt som konstant til diskussion, og da især i disse dage, hvor Real Madrid er langt fra den spillemæssige topform. Pointene kommer godt nok jævnligt ind på kontoen, men spillet er langt fra spektakulært og seværdigt – faktisk det modsatte – og det falder jo tilbage på manden med taktikbrættet under armen, altså Fabio Capello.

Italienerens foretrukne spillestil med livrem og seler deles absolut ikke af klubbens mange fans, som har underholdning som en af de allerhøjeste prioriteter, når de går på stadion.

Derinde på Estadio Santiago Bernabéu jonglerede og huserede engang i sen-firserne og start-halvfemserne en tysker med langt og flagrende blondt hår – deraf tilnavnet Den Blonde Engel. Schuster er måske nok tysker, men hans teknik fra playmaker-positionen på midtbanen var ren latinsk. “Englens” rigtige navn er Bernd Schuster, og han kom på besøg på Bernabéu som træner for modstanderholdet Getafe i søndags.

Sin egen spektakulære spillestil har Schuster så vidt muligt prøvet at overføre til den lille Madrid-forstadsklub Getafe, som med en række ukendte spillere har imponeret vidt og bredt i Spanien i denne sæson. Lige nu ligger klubben placeret som nummer 7 i rækken, kun lige uden for de europæiske pladser.

Resultatet blev et hæderligt 1-1 (for Getafe, altså), og dermed gav Bernd Schuster sig selv de bedst mulige anbefalinger til Real Madrids ledelse, som siges at være villig til at give slip på Capello hvert øjeblik, det skal være.

“Jeg kan lide at spille en 4-2-3-1 eller en 4-4-2 med to meget bevægelige angribere. Selvfølgelig er det resultatet, som bestemmer i fodbold, men jeg kan lide at underholde tilskuerne. Angribe og have bolden så meget som muligt,” siger Bernd Schuster til AS.

Manden som i Spanien bare kaldes for “Tyskeren”, og som foretrækker det tilnavn, har før Getafe trænet Xerex og Levante i spansk fodbold, men kan nu være klar til større udfordringer.

Læs mere om situationen i Real Madrid i CL-tillægget side 4-5





Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

PSG – Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League