Tyskeren Schuster, som p.t. er træner for sensationsholdet Getafe i Primera División, har opbakning fra 43 procent af de adspurgte, og det er mange, når nærmeste konkurrent er tidligere Real Madrid-træner Vicente Del Bosque helt nede på 26 procent.
På de næste pladser kommer den nuværende Chelsea-træner José Mourinho med 18 procents tilslutning, efterfulgt af nuværende mand i det varme sæde, Fabio Capello, med otte procent og 2. holdstræner Michel med fem.
Trænerposten i Real Madrid er så godt som konstant til diskussion, og da især i disse dage, hvor Real Madrid er langt fra den spillemæssige topform. Pointene kommer godt nok jævnligt ind på kontoen, men spillet er langt fra spektakulært og seværdigt – faktisk det modsatte – og det falder jo tilbage på manden med taktikbrættet under armen, altså Fabio Capello.
Italienerens foretrukne spillestil med livrem og seler deles absolut ikke af klubbens mange fans, som har underholdning som en af de allerhøjeste prioriteter, når de går på stadion.
Derinde på Estadio Santiago Bernabéu jonglerede og huserede engang i sen-firserne og start-halvfemserne en tysker med langt og flagrende blondt hår – deraf tilnavnet Den Blonde Engel. Schuster er måske nok tysker, men hans teknik fra playmaker-positionen på midtbanen var ren latinsk. “Englens” rigtige navn er Bernd Schuster, og han kom på besøg på Bernabéu som træner for modstanderholdet Getafe i søndags.
Sin egen spektakulære spillestil har Schuster så vidt muligt prøvet at overføre til den lille Madrid-forstadsklub Getafe, som med en række ukendte spillere har imponeret vidt og bredt i Spanien i denne sæson. Lige nu ligger klubben placeret som nummer 7 i rækken, kun lige uden for de europæiske pladser.
Resultatet blev et hæderligt 1-1 (for Getafe, altså), og dermed gav Bernd Schuster sig selv de bedst mulige anbefalinger til Real Madrids ledelse, som siges at være villig til at give slip på Capello hvert øjeblik, det skal være.
“Jeg kan lide at spille en 4-2-3-1 eller en 4-4-2 med to meget bevægelige angribere. Selvfølgelig er det resultatet, som bestemmer i fodbold, men jeg kan lide at underholde tilskuerne. Angribe og have bolden så meget som muligt,” siger Bernd Schuster til AS.
Manden som i Spanien bare kaldes for “Tyskeren”, og som foretrækker det tilnavn, har før Getafe trænet Xerex og Levante i spansk fodbold, men kan nu være klar til større udfordringer.
Læs mere om situationen i Real Madrid i CL-tillægget side 4-5
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Overraskende skifte lurer
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN