Blond Engel er favorit i Real Madrid

Spørger man brugerne på sportsavisen AS’ hjemmeside er der ingen tvivl. Langt hovedparten af de over 150.000 stemmer, der i skrivende stund har klikket sig ind i afstemningen om, hvem der er den bedste kandidat som Real Madrid-træner, peger på Bernd Schuster.



Tyskeren Schuster, som p.t. er træner for sensationsholdet Getafe i Primera División, har opbakning fra 43 procent af de adspurgte, og det er mange, når nærmeste konkurrent er tidligere Real Madrid-træner Vicente Del Bosque helt nede på 26 procent.

På de næste pladser kommer den nuværende Chelsea-træner José Mourinho med 18 procents tilslutning, efterfulgt af nuværende mand i det varme sæde, Fabio Capello, med otte procent og 2. holdstræner Michel med fem.

Trænerposten i Real Madrid er så godt som konstant til diskussion, og da især i disse dage, hvor Real Madrid er langt fra den spillemæssige topform. Pointene kommer godt nok jævnligt ind på kontoen, men spillet er langt fra spektakulært og seværdigt – faktisk det modsatte – og det falder jo tilbage på manden med taktikbrættet under armen, altså Fabio Capello.

Italienerens foretrukne spillestil med livrem og seler deles absolut ikke af klubbens mange fans, som har underholdning som en af de allerhøjeste prioriteter, når de går på stadion.

Derinde på Estadio Santiago Bernabéu jonglerede og huserede engang i sen-firserne og start-halvfemserne en tysker med langt og flagrende blondt hår – deraf tilnavnet Den Blonde Engel. Schuster er måske nok tysker, men hans teknik fra playmaker-positionen på midtbanen var ren latinsk. “Englens” rigtige navn er Bernd Schuster, og han kom på besøg på Bernabéu som træner for modstanderholdet Getafe i søndags.

Sin egen spektakulære spillestil har Schuster så vidt muligt prøvet at overføre til den lille Madrid-forstadsklub Getafe, som med en række ukendte spillere har imponeret vidt og bredt i Spanien i denne sæson. Lige nu ligger klubben placeret som nummer 7 i rækken, kun lige uden for de europæiske pladser.

Resultatet blev et hæderligt 1-1 (for Getafe, altså), og dermed gav Bernd Schuster sig selv de bedst mulige anbefalinger til Real Madrids ledelse, som siges at være villig til at give slip på Capello hvert øjeblik, det skal være.

“Jeg kan lide at spille en 4-2-3-1 eller en 4-4-2 med to meget bevægelige angribere. Selvfølgelig er det resultatet, som bestemmer i fodbold, men jeg kan lide at underholde tilskuerne. Angribe og have bolden så meget som muligt,” siger Bernd Schuster til AS.

Manden som i Spanien bare kaldes for “Tyskeren”, og som foretrækker det tilnavn, har før Getafe trænet Xerex og Levante i spansk fodbold, men kan nu være klar til større udfordringer.

Læs mere om situationen i Real Madrid i CL-tillægget side 4-5





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tyskland – Curacao

Han tager hjem fra VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM