Bo Henriksen om dansk sensation: Det er magisk!

Mainz-cheftræner Bo Henriksen var igennem hele følesesregistret, da Brønshøj Boldklub vandt et stort drama over Vejle Boldklub i pokalturneringen. Tipsbladet har talt med den danske Mainz-træner om den vilde oplevelse.



'Der er gang i den på Tingbjerg'.

En SMS-besked tikkede ind på Bo Henriksens telefon, og så vidste han godt, hvad klokken havde slået. 

I gamle dage var jeg nok fløjet rundt, men jeg er snart ved at være 50 år gammel.

Bo Henriksen

Brønshøj Boldklub fra 3. division var nemlig i gang med et stort drama 3. september mod Superliga-mandskabet Vejle Boldklub, og det hele skulle afgøres fra straffesparkspletten. 

Mainz-cheftræneren kunne nærmest ikke være i sig selv, da han hørte om dramaet i Tingbjerg, men heldigvis kom den gamle materialemand ham til undsætning.

– Det hele starter et sted, og det gjorde det i Brønshøj for mig. Jeg kom til som spillende træner, og jeg havde faktisk et hold, der lå til nedrykning til Danmarksserien. Det er 18 år siden efterhånden. Jeg har nogle følelser for det.

– Jeg fulgte lidt med på telefonen. Jeg kunne ikke se det nogle steder, så jeg fulgte med på LiveScore. Så fik jeg en besked fra min gamle materialemand Stefan Freitag, hvor han skriver: 'Der er gang i den på Tingbjerg', og det vidste jeg jo egentlig godt. Jeg havde derfra en livedækning af hele scenariet. Det var fuldstændig magisk, siger Bo Henriksen i et stort interview med Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg havde ikke nogen aktiv i aktie af det, men alligevel holdt jeg med dem, som jeg har været en del af i mange, mange år. Jeg var der i syv et halvt år. Det betyder, at der er nogle følelser involveret. Min gamle materialemand var derude som almindelig tilskuer. 'Hold op, hvor han har man haft mange fede oplevelser'. Det var følelsesmæssigt, og jeg skrev til ham: 'Hvad sker der nu?'.

– Han skrev hver gang, at der var sparket et straffespark. Jeg kunne følge på LiveScore, men det var ikke det samme. Jeg fik også video af ham hver gang, at Brønshøj scorede. Det var magisk.

– Det var som at være en del af det. Jeg har ikke noget ondt imod Vejle, men man håber selvfølgelig på alle de mennesker, som man stadig kender. Poul Olesen, der er assistent nu, var også min assistenttræner for 18 år siden. Thomas Ibsen var også sportschef, da jeg var der. Det er rigtig mange af de samme mennesker. Martin Toft er der også stadig, og han var tøjmand. Klubben er så speciel, som den er. Det er med følelserne helt ude på tøjet. Jeg fulgte intenst med.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

'I gamle dage havde jeg fløjet rundt'
3. divisionsmandskab endte med at levere den store sensation, da målmand Lucas Chang-Andersen blev den store helt for Brønshøj. 

Det hele endte 6-5 til Brønshøj.

Blev det fejret med en jubelscene i Tyskland?

– Det er meget mere moderat efterhånden. I gamle dage var jeg nok fløjet rundt, men jeg er snart ved at være 50 år gammel. Det var mere: 'Fedt mand', og det var en fed oplevelse. Det har været nogle magre år i klubben.

– Den vej rundt er jeg glad for alle de store oplevelser, som de kan få. Specielt de fantastiske fans, der også var der, da jeg var der. De støtter op, og efter to dage var der udsolgt til Frem-kampen. Det er jo magisk, at noget af det, som vi grundlagde dengang og fangrupperinger, er blevet der. Det er endda blevet udbygget, selvom resultaterne ikke har været der. Det er mega-imponerende i forhold til den kultur i og omkring Brønshøj Boldklub. Det har altid været helt magisk og unikt.

Bo Henriksen sætter lidt flere ord på, hvorfor det er, han kalder kulturen for magisk og unik. 

– Det vigtigste er, at der er nogle mennesker, der vil gøre alt for hinanden. De gør en kæmpe indsats, og så er det fedt at have så mange gode venner stadigvæk i forhold til mange gamle spillere, anekdoter og oplevelser, som man tager frem og nyder.

– Det vil man aldrig glemme. Det er en kæmpe stor epoke i mit liv at være en del af et fedt fællesskab og en sjov kultur. Det har jeg lært utrolig meget af. Det grundlagde alt, hvad min trænerkarriere er en del af. Vi lavede kæmpe resultater, og jeg har kun gode minder med alle de guddommelige mennesker, som jeg har mødt på min vej.

Udover den sensationelle sejr har Brønshøj Boldklub også sikret sig 100.000 kroner til klubkassen for at være det seriehold, der er nået længst i pokaltuneringen. Brønshøj startede nemlig turneringen i kvalifikationen som Danmarksserie-hold.

– Alt det her er en mega-fed historie for en klub, der har fortjent det på alle niveauer. Det er mange mennesker, som jeg har kæmpe følelser for. Det er også de frivillige og fansene, der er grundstenen. Det er det, som vi skal være stolte af i dansk fodbold generelt, at vi har så mange klubber, hvor ildsjælene betyder alt. Det gør de i Brønshøj Boldklub. Ellers havde klubben aldrig nogensinde været der.

– Det har jo ikke være professionelt i mange år, så det er vigtigt at have nogle mennesker, som i den grad har følelser og en sjæl i det, der sker i fodboldklubber. Det skal man være stolt af, og det er jeg stolt af som dansker, at der er så mange fodboldklubber, der kan det. Brønshøj Boldklub er i min verden speciel, fordi jeg har været der og oplevet klubben på egen krop, hvor voldsomt det er, og hvor meget det betyder, siger Bo Henriksen til Tipsbladet. 

49-årige Henriksen var cheftræner i Brønshøj Boldklub fra december 2006 til sommeren 2014. 

Nu står danskeren på en noget større adresse som cheftræner Mainz, men Henriksen glemmer aldrig Hvepsene fra Tingbjerg. 

Det er første del af et større interview med Bo Henriksen, og du kan læse mere de kommende dage.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Inter fryser i Nordnorge

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Trods krise: Freder Superliga-træner

Medie peger på FC København



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Manchester United jagter Liverpool-profil



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

José Mourinho klarmelder dansker

Brøndby henter stort målmandstalent

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Chido Obi var ustyrlig

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stortalent

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Celtic – Stuttgart

– Det er absolut bekymrende!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’