'Der er gang i den på Tingbjerg'.
En SMS-besked tikkede ind på Bo Henriksens telefon, og så vidste han godt, hvad klokken havde slået.
I gamle dage var jeg nok fløjet rundt, men jeg er snart ved at være 50 år gammel.
Bo Henriksen
Brønshøj Boldklub fra 3. division var nemlig i gang med et stort drama 3. september mod Superliga-mandskabet Vejle Boldklub, og det hele skulle afgøres fra straffesparkspletten.
Mainz-cheftræneren kunne nærmest ikke være i sig selv, da han hørte om dramaet i Tingbjerg, men heldigvis kom den gamle materialemand ham til undsætning.
– Det hele starter et sted, og det gjorde det i Brønshøj for mig. Jeg kom til som spillende træner, og jeg havde faktisk et hold, der lå til nedrykning til Danmarksserien. Det er 18 år siden efterhånden. Jeg har nogle følelser for det.
– Jeg fulgte lidt med på telefonen. Jeg kunne ikke se det nogle steder, så jeg fulgte med på LiveScore. Så fik jeg en besked fra min gamle materialemand Stefan Freitag, hvor han skriver: 'Der er gang i den på Tingbjerg', og det vidste jeg jo egentlig godt. Jeg havde derfra en livedækning af hele scenariet. Det var fuldstændig magisk, siger Bo Henriksen i et stort interview med Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg havde ikke nogen aktiv i aktie af det, men alligevel holdt jeg med dem, som jeg har været en del af i mange, mange år. Jeg var der i syv et halvt år. Det betyder, at der er nogle følelser involveret. Min gamle materialemand var derude som almindelig tilskuer. 'Hold op, hvor han har man haft mange fede oplevelser'. Det var følelsesmæssigt, og jeg skrev til ham: 'Hvad sker der nu?'.
– Han skrev hver gang, at der var sparket et straffespark. Jeg kunne følge på LiveScore, men det var ikke det samme. Jeg fik også video af ham hver gang, at Brønshøj scorede. Det var magisk.
– Det var som at være en del af det. Jeg har ikke noget ondt imod Vejle, men man håber selvfølgelig på alle de mennesker, som man stadig kender. Poul Olesen, der er assistent nu, var også min assistenttræner for 18 år siden. Thomas Ibsen var også sportschef, da jeg var der. Det er rigtig mange af de samme mennesker. Martin Toft er der også stadig, og han var tøjmand. Klubben er så speciel, som den er. Det er med følelserne helt ude på tøjet. Jeg fulgte intenst med.
Artiklen fortsætter under billedet.
'I gamle dage havde jeg fløjet rundt'
3. divisionsmandskab endte med at levere den store sensation, da målmand Lucas Chang-Andersen blev den store helt for Brønshøj.
Det hele endte 6-5 til Brønshøj.
Blev det fejret med en jubelscene i Tyskland?
– Det er meget mere moderat efterhånden. I gamle dage var jeg nok fløjet rundt, men jeg er snart ved at være 50 år gammel. Det var mere: 'Fedt mand', og det var en fed oplevelse. Det har været nogle magre år i klubben.
– Den vej rundt er jeg glad for alle de store oplevelser, som de kan få. Specielt de fantastiske fans, der også var der, da jeg var der. De støtter op, og efter to dage var der udsolgt til Frem-kampen. Det er jo magisk, at noget af det, som vi grundlagde dengang og fangrupperinger, er blevet der. Det er endda blevet udbygget, selvom resultaterne ikke har været der. Det er mega-imponerende i forhold til den kultur i og omkring Brønshøj Boldklub. Det har altid været helt magisk og unikt.
Bo Henriksen sætter lidt flere ord på, hvorfor det er, han kalder kulturen for magisk og unik.
– Det vigtigste er, at der er nogle mennesker, der vil gøre alt for hinanden. De gør en kæmpe indsats, og så er det fedt at have så mange gode venner stadigvæk i forhold til mange gamle spillere, anekdoter og oplevelser, som man tager frem og nyder.
– Det vil man aldrig glemme. Det er en kæmpe stor epoke i mit liv at være en del af et fedt fællesskab og en sjov kultur. Det har jeg lært utrolig meget af. Det grundlagde alt, hvad min trænerkarriere er en del af. Vi lavede kæmpe resultater, og jeg har kun gode minder med alle de guddommelige mennesker, som jeg har mødt på min vej.
Udover den sensationelle sejr har Brønshøj Boldklub også sikret sig 100.000 kroner til klubkassen for at være det seriehold, der er nået længst i pokaltuneringen. Brønshøj startede nemlig turneringen i kvalifikationen som Danmarksserie-hold.
– Alt det her er en mega-fed historie for en klub, der har fortjent det på alle niveauer. Det er mange mennesker, som jeg har kæmpe følelser for. Det er også de frivillige og fansene, der er grundstenen. Det er det, som vi skal være stolte af i dansk fodbold generelt, at vi har så mange klubber, hvor ildsjælene betyder alt. Det gør de i Brønshøj Boldklub. Ellers havde klubben aldrig nogensinde været der.
– Det har jo ikke være professionelt i mange år, så det er vigtigt at have nogle mennesker, som i den grad har følelser og en sjæl i det, der sker i fodboldklubber. Det skal man være stolt af, og det er jeg stolt af som dansker, at der er så mange fodboldklubber, der kan det. Brønshøj Boldklub er i min verden speciel, fordi jeg har været der og oplevet klubben på egen krop, hvor voldsomt det er, og hvor meget det betyder, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.
49-årige Henriksen var cheftræner i Brønshøj Boldklub fra december 2006 til sommeren 2014.
Nu står danskeren på en noget større adresse som cheftræner Mainz, men Henriksen glemmer aldrig Hvepsene fra Tingbjerg.
Det er første del af et større interview med Bo Henriksen, og du kan læse mere de kommende dage.
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
FCK-boss kan snart præsentere noget
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW