Boilesen: Ikke et svært valg

Samtaler med Ajax-danskeren Christian Eriksen har været med til at påvirke Nicolai Boilesens valg af klub.



Torsdag blev Brøndby og Ajax enige om størrelsen på den træningskompensation, der i de seneste uger har været i vejen for, at Christian Eriksen har kunnet skrive sin kontrakt under med hollandske Ajax:

Nu har den 17-årige forsvarsspiller skrevet under i Amsterdam-klubben, og har lavet sit første interview til klubbens web-tv.

– Det er en stor ære for mig at være her. Det er en stor klub med mange traditioner. Der har været en masse danske spillere her med succes, siger Nicolai Boilesen i interviewet.

Kontakten til det tidligere OB-talent Christian Eriksen har været med til at påvirke Nicolai Boilesen i retning af klubskiftet fra Brøndby.

– Der er en anden dansk fyr i klubben, Christian Eriksen, som jeg kender fra landsholdene. Jeg har talt med ham om klubben. Han har kun sagt gode ting. God klub, flinke mennesker, god fodbold, så jeg ser frem til det, siger Nicolai Boilesen.

Forsvarstalentet har tidligere været til prøvetræning i Manchester United og flere større udenlandske klubber har løbende vist interesse for danskeren, men valget har ikke været svært for ham.

– Egentlig ikke. Jeg har hele tiden tænkt, at det enten skulle være Ajax eller at blive i Danmark, lyder det.

Om hvilke kvaliteter han ser i sig selv, siger Nicolai Boilesen

– Jeg er teknisk god og spiller centralt i forsvaret. Jeg er ikke den stærkeste spiller, men jeg er en klog fyr, så jeg finder ud af det.








LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

José Mourinho vil have dansk stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men

UEFA med vild ændring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Snart sker det

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!