Boilesen: Ikke et svært valg

Samtaler med Ajax-danskeren Christian Eriksen har været med til at påvirke Nicolai Boilesens valg af klub.



Torsdag blev Brøndby og Ajax enige om størrelsen på den træningskompensation, der i de seneste uger har været i vejen for, at Christian Eriksen har kunnet skrive sin kontrakt under med hollandske Ajax:

Nu har den 17-årige forsvarsspiller skrevet under i Amsterdam-klubben, og har lavet sit første interview til klubbens web-tv.

– Det er en stor ære for mig at være her. Det er en stor klub med mange traditioner. Der har været en masse danske spillere her med succes, siger Nicolai Boilesen i interviewet.

Kontakten til det tidligere OB-talent Christian Eriksen har været med til at påvirke Nicolai Boilesen i retning af klubskiftet fra Brøndby.

– Der er en anden dansk fyr i klubben, Christian Eriksen, som jeg kender fra landsholdene. Jeg har talt med ham om klubben. Han har kun sagt gode ting. God klub, flinke mennesker, god fodbold, så jeg ser frem til det, siger Nicolai Boilesen.

Forsvarstalentet har tidligere været til prøvetræning i Manchester United og flere større udenlandske klubber har løbende vist interesse for danskeren, men valget har ikke været svært for ham.

– Egentlig ikke. Jeg har hele tiden tænkt, at det enten skulle være Ajax eller at blive i Danmark, lyder det.

Om hvilke kvaliteter han ser i sig selv, siger Nicolai Boilesen

– Jeg er teknisk god og spiller centralt i forsvaret. Jeg er ikke den stærkeste spiller, men jeg er en klog fyr, så jeg finder ud af det.






LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

OB henter finsk landsholdsspiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’