Boilesen: Ikke et svært valg

Samtaler med Ajax-danskeren Christian Eriksen har været med til at påvirke Nicolai Boilesens valg af klub.



Torsdag blev Brøndby og Ajax enige om størrelsen på den træningskompensation, der i de seneste uger har været i vejen for, at Christian Eriksen har kunnet skrive sin kontrakt under med hollandske Ajax:

Nu har den 17-årige forsvarsspiller skrevet under i Amsterdam-klubben, og har lavet sit første interview til klubbens web-tv.

– Det er en stor ære for mig at være her. Det er en stor klub med mange traditioner. Der har været en masse danske spillere her med succes, siger Nicolai Boilesen i interviewet.

Kontakten til det tidligere OB-talent Christian Eriksen har været med til at påvirke Nicolai Boilesen i retning af klubskiftet fra Brøndby.

– Der er en anden dansk fyr i klubben, Christian Eriksen, som jeg kender fra landsholdene. Jeg har talt med ham om klubben. Han har kun sagt gode ting. God klub, flinke mennesker, god fodbold, så jeg ser frem til det, siger Nicolai Boilesen.

Forsvarstalentet har tidligere været til prøvetræning i Manchester United og flere større udenlandske klubber har løbende vist interesse for danskeren, men valget har ikke været svært for ham.

– Egentlig ikke. Jeg har hele tiden tænkt, at det enten skulle være Ajax eller at blive i Danmark, lyder det.

Om hvilke kvaliteter han ser i sig selv, siger Nicolai Boilesen

– Jeg er teknisk god og spiller centralt i forsvaret. Jeg er ikke den stærkeste spiller, men jeg er en klog fyr, så jeg finder ud af det.






LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni

AGF kan ende med millionregning, men…

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Michael Carrick bliver i Manchester United

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!