Boilesen: Ikke et svært valg

Samtaler med Ajax-danskeren Christian Eriksen har været med til at påvirke Nicolai Boilesens valg af klub.



Torsdag blev Brøndby og Ajax enige om størrelsen på den træningskompensation, der i de seneste uger har været i vejen for, at Christian Eriksen har kunnet skrive sin kontrakt under med hollandske Ajax:

Nu har den 17-årige forsvarsspiller skrevet under i Amsterdam-klubben, og har lavet sit første interview til klubbens web-tv.

– Det er en stor ære for mig at være her. Det er en stor klub med mange traditioner. Der har været en masse danske spillere her med succes, siger Nicolai Boilesen i interviewet.

Kontakten til det tidligere OB-talent Christian Eriksen har været med til at påvirke Nicolai Boilesen i retning af klubskiftet fra Brøndby.

– Der er en anden dansk fyr i klubben, Christian Eriksen, som jeg kender fra landsholdene. Jeg har talt med ham om klubben. Han har kun sagt gode ting. God klub, flinke mennesker, god fodbold, så jeg ser frem til det, siger Nicolai Boilesen.

Forsvarstalentet har tidligere været til prøvetræning i Manchester United og flere større udenlandske klubber har løbende vist interesse for danskeren, men valget har ikke været svært for ham.

– Egentlig ikke. Jeg har hele tiden tænkt, at det enten skulle være Ajax eller at blive i Danmark, lyder det.

Om hvilke kvaliteter han ser i sig selv, siger Nicolai Boilesen

– Jeg er teknisk god og spiller centralt i forsvaret. Jeg er ikke den stærkeste spiller, men jeg er en klog fyr, så jeg finder ud af det.






‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Det var vanvittigt brutalt

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Smider Salah-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud