Det kører for Yousef Salech i Cardiff City.
Siden januarskiftet til godt 30 millioner kroner har danskeren scoret fire gange i Championship-kampe, mens han også er kommet på tavlen i FA Cuppen. Faktisk har han scoret fire gange i sine seneste syv kampe.
Den seneste scoring kom tirsdag aften med Burnley, der ellers ikke havde indkasseret i 12 kampe i træk! Og selvom det endte med et nederlag til Cardiff holder cheftræner Omer Riza ikke igen med at rose Yousef Salech.
I den forbindelse kunne Omer Riza også dele en anekdote fra dengang, klubben hentede Salech.
– Lad os sige det sådan, at da jeg ville hente ham, var beskeden (fra bestyrelsen): “Den her beslutning er din. Er han god nok til at træde op til Championships niveau? Vil han være i stand til at gøre dit? Eller gøre dat?”
– Jeg sagde: ‘Hør her, jeg fortæller jer, hvad han kommer til gøre’, og indtil videre – syv-ni-tretten – der gør han det… Jeg vil ikke lægge for meget pres på ham.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Han var god i dag, Yousef, han var stærk, vandt sine hovedstødsdueller og første- og andenbolde. Han skabte muligheder og scorede. Jeg er virkelig glad for ham, siger Omer Riza ifølge WalesOnline og tilføjer mere generelt om angriberens start i Cardiff:
– Jeg havde tro på, at han ville klare sig godt. Spillere tager ofte tid at finde sig til rette, men bortset fra de første par dage, hvor han så lidt nervøs ud, da han kom ind i gruppen, tager han tingene med ro.
– Jeg bliver ved med at sige, han er ærlig, hårdtarbejdende, sulten, engageret, og han vil blive bedre. Han har scoret fem mål nu og kunne have haft et hattrick i dag! Han gør det fremragende og arbejder hårdt.
Yousef Salech, 23 år, kom til Cardiff fra IK Sirius, hvor han i 2024 scorede 13 mål i 29 kampe. Han har også en fortid i Brøndby, hvor han aldrig fik et stort gennembrød, mens han tidligere har haft succes i NordicBet Ligaen for HB Køge.
LIVE
LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW