Det kører for Yousef Salech i Cardiff City.
Siden januarskiftet til godt 30 millioner kroner har danskeren scoret fire gange i Championship-kampe, mens han også er kommet på tavlen i FA Cuppen. Faktisk har han scoret fire gange i sine seneste syv kampe.
Den seneste scoring kom tirsdag aften med Burnley, der ellers ikke havde indkasseret i 12 kampe i træk! Og selvom det endte med et nederlag til Cardiff holder cheftræner Omer Riza ikke igen med at rose Yousef Salech.
I den forbindelse kunne Omer Riza også dele en anekdote fra dengang, klubben hentede Salech.
– Lad os sige det sådan, at da jeg ville hente ham, var beskeden (fra bestyrelsen): “Den her beslutning er din. Er han god nok til at træde op til Championships niveau? Vil han være i stand til at gøre dit? Eller gøre dat?”
– Jeg sagde: ‘Hør her, jeg fortæller jer, hvad han kommer til gøre’, og indtil videre – syv-ni-tretten – der gør han det… Jeg vil ikke lægge for meget pres på ham.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Han var god i dag, Yousef, han var stærk, vandt sine hovedstødsdueller og første- og andenbolde. Han skabte muligheder og scorede. Jeg er virkelig glad for ham, siger Omer Riza ifølge WalesOnline og tilføjer mere generelt om angriberens start i Cardiff:
– Jeg havde tro på, at han ville klare sig godt. Spillere tager ofte tid at finde sig til rette, men bortset fra de første par dage, hvor han så lidt nervøs ud, da han kom ind i gruppen, tager han tingene med ro.
– Jeg bliver ved med at sige, han er ærlig, hårdtarbejdende, sulten, engageret, og han vil blive bedre. Han har scoret fem mål nu og kunne have haft et hattrick i dag! Han gør det fremragende og arbejder hårdt.
Yousef Salech, 23 år, kom til Cardiff fra IK Sirius, hvor han i 2024 scorede 13 mål i 29 kampe. Han har også en fortid i Brøndby, hvor han aldrig fik et stort gennembrød, mens han tidligere har haft succes i NordicBet Ligaen for HB Køge.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER