Det kører for Yousef Salech i Cardiff City.
Siden januarskiftet til godt 30 millioner kroner har danskeren scoret fire gange i Championship-kampe, mens han også er kommet på tavlen i FA Cuppen. Faktisk har han scoret fire gange i sine seneste syv kampe.
Den seneste scoring kom tirsdag aften med Burnley, der ellers ikke havde indkasseret i 12 kampe i træk! Og selvom det endte med et nederlag til Cardiff holder cheftræner Omer Riza ikke igen med at rose Yousef Salech.
I den forbindelse kunne Omer Riza også dele en anekdote fra dengang, klubben hentede Salech.
– Lad os sige det sådan, at da jeg ville hente ham, var beskeden (fra bestyrelsen): “Den her beslutning er din. Er han god nok til at træde op til Championships niveau? Vil han være i stand til at gøre dit? Eller gøre dat?”
– Jeg sagde: ‘Hør her, jeg fortæller jer, hvad han kommer til gøre’, og indtil videre – syv-ni-tretten – der gør han det… Jeg vil ikke lægge for meget pres på ham.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Han var god i dag, Yousef, han var stærk, vandt sine hovedstødsdueller og første- og andenbolde. Han skabte muligheder og scorede. Jeg er virkelig glad for ham, siger Omer Riza ifølge WalesOnline og tilføjer mere generelt om angriberens start i Cardiff:
– Jeg havde tro på, at han ville klare sig godt. Spillere tager ofte tid at finde sig til rette, men bortset fra de første par dage, hvor han så lidt nervøs ud, da han kom ind i gruppen, tager han tingene med ro.
– Jeg bliver ved med at sige, han er ærlig, hårdtarbejdende, sulten, engageret, og han vil blive bedre. Han har scoret fem mål nu og kunne have haft et hattrick i dag! Han gør det fremragende og arbejder hårdt.
Yousef Salech, 23 år, kom til Cardiff fra IK Sirius, hvor han i 2024 scorede 13 mål i 29 kampe. Han har også en fortid i Brøndby, hvor han aldrig fik et stort gennembrød, mens han tidligere har haft succes i NordicBet Ligaen for HB Køge.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby