Bomber løs i England – fremhæver Jacob Neestrup

Den tidligere Superliga-angriber Alassana Jatta er blevet et kæmpe hit i England. I et interview med Tipsbladet åbner han op om tiden i Danmark, hvor han kæmpede med tabet af sin mor og fremhæver Jacob Neestrup, som var angriberens første træner.



Alassana Jatta kom til Danmark i 2019 fra estisk fodbold som et ubeksrevet blad og forlod knap fem år senere Viborg FF.

Notts County i League Two sikrede sig angriberen, der i løbet af sine år i Viborg FF aldrig rigtig blev forløst, selvom tegningerne til at blive en regulær goal-getter var der.

Hvad Alassana Jatta ikke lavede af mål i Danmark, gør han til gengæld i England.

Han er blevet en stor stjerne i Notts County, hvor han lørdag var på pletten igen med sin sæsonscoring nummer 19 i 31 kampe – derudover er det blevet til fire assister.

– Der er ikke nogen hemmelighed som sådan, men det handler mere om hårdt arbejde. I Viborg var jeg uheldig med skader og havde nogle mentale udfordringer. Der skete mange ting i Viborg, men nu er jeg mentalt et godt sted og kan give alt på banen.

Sådan lyder det fra Alassana Jatta, som Tipsbladet har talt med. Og faktisk falder snakken hurtigt på årene i Viborg FF, hvor angriberen afslører, at han var ramt af flere ting udenfor banen.

– Jeg kæmpede med flere ting, hvor tabet af min mor var rigtig hårdt. Det var en svær tid midt i karrieren, og det tyngede mig meget. Jeg forsøgte at holde hovedet højt og få det bedste ud af en svær situation, siger Jatta, der meget klart husker, da han skulle overbringe beskeden.

– Inden en kamp mod Skive fortalte jeg sportsdirektøren, hvad der var sket, men at jeg alligevel gerne ville spille kampen. Jeg ville dog gerne have, at vi holdt det hemmeligt til efter kampen. Sådan er livet, men det tog hårdt på mig, for jeg er kun et menneske.

Alassanna Jatta, 26 år, spillede 4,5 sæsoner i Viborg FF, hvor det blev til seks scoringer i 58 Superliga-kampe – også i 1. division blev det til mange kampe og mål.

Alassana Jatta skiftede i vinteren 2024 fra Viborg FF til Notts County i den engelske League Two. Foto: Alamy.

Fremhæver Jacob Neestrup
Faktisk befandt Viborg FF sig i 1. division, da Alassana Jatta blev hentet til.

Det var i sommeren 2019, hvor Jacob Neestrup netop var blevet ansat som cheftræner i domkirke-byen og skulle forsøge at få Viborg retur i Superligaen, at han erhvervede sig Jatta fra estiske Paide som en af sine første signings.

– Jeg tager rigtig mange erfaringer med mig fra Danmark. Jeg har haft mange forskellige trænere i Viborg, så jeg har fået flere forskellige syn på fodbold. Jacob Neestrup hjalp mig rigtig, rigtig meget med at føle mig godt tilpas. Han gav mig selvtillid, men skader gjorde det svært at opnå de ting, som jeg gerne ville.

Alassana Jatta husker også tydeligt sit første møde med Jacob Neestrup.

– Jeg talte med ham, før jeg kom. Han fortalte mig, at han havde set mig spille og havde fulgt mig i et stykke tid. Han pressede på for at hente mig til og kunne se mine kvaliteter passe ind i Viborgs system. Jeg havde også interesse andre steder fra, men jeg valgte Viborg på grund af det projekt, som Neestrup præsenterede for mig.

Alassana Jatta leverede sin bedste sæson målt på scoringer under Jacob Neestrup, der lige akkurat glippede oprykning til Superligaen i 2020.

– Vi, som spillere, ved godt, hvad vi kan, og så kan vi samtidig fornemme, hvad træneren kan gøre for at hjælpe os på vej. Vi var svære at besejre, og han fik os næsten rykket op, indtil han så gik til FC København, siger Alassana Jatta og tilføjer:

– Lars Friis tog derefter over, men Jacob Neestrup lagde fundamentet til oprykningen under Friis. Han var en fantastisk fyr og træner, så det er slet ikke overraskende for mig, at han står i spidsen for FC København.

Efter halvandet års samarbejde mellem Alassana Jatta og Jacob Neestrup i Viborg FF, rykkede træneren til FC København som assistent. I dag er han som bekendt klubbens cheftræner.

Alassana Jatta før en kamp mod Crewe Alexandra kort efter, han kom til Notts County. Foto: Alamy.

Hård opvækst
Alassana Jatta kan i dag glæde sig over at kunne kalde sig professionel fodboldspiller, men vejen dertil har krævet rigtig hårdt arbejde.

– Det er faktisk interessant, da det er meget svært at slå igennem som fodboldspiller derhjemme. Det er måske kun én ud af ti, hvor det lykkes, så min far var ret hård ved mig i forhold til fodbolden. Han er fodboldfan, men han motiverede mig også til at jagte drømmen, da det er svært at tage springet i Gambia.

– Han er meget glad og skriver faktisk til mig lige nu. Måske kan han regne ud, at vi taler om ham. Han er meget, meget glad på mine vegne og for at se, at jeg er lykkedes med de ting, som jeg har arbejdet hårdt for at opnå.

Og lige nu opnår Alassana Jatta det hele i Notts County, som er med helt i toppen af League Two og kæmper med om oprykning, selvom engelsk fodbold krævede lidt tilvænning.

– Det er en meget fysisk liga. Jeg blev meget overrasket over højden på deres centerforsvarere. Jeg synes selv, jeg er ret høj, men da jeg ankom her, lignede jeg jo en dværg, siger Alassana Jatta, der ikke kan holde grinet tilbage.

Alassana Jatta er hurtigt kommet efter det og udtrykker flere gange, at han er taknemmelig for muligheden i Notts County, som han ikke skiftede til for at blive mangemillionær.

– Jeg kan ikke gå i detaljer med de eksakte beløb, men jeg gik faktisk ned i løn, da jeg skrev kontrakt med Notts County. Jeg ville spille flere minutter, og så var jeg indstillet på at gå lidt ned i løn.

Angriberen, der også er kommet ind omkring det gambiske landshold, vil i øvrigt ikke udelukke en retur til Danmark, selvom det ikke ligger i kortene. I stedet afslutter han interviewet med at sende en dybtfølt tak til dansk fodbold og ønsket om succes til Viborg FF.





Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Zorniger i chok: Er det en joke?

Hård dom over Franks fremtid

Her kan du se FC København mod Viborg FF



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Riemer reagerer på Frank-fyring

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

‘Ronaldo vinder kampen’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Forventer kæmpe jobtilbud

Nægtet Brøndby-skifte

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

– Det var en skuffelse

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde