Bookmakere i VM-samarbejde med FIFA

I Tyskland har rygtet om spilleskandaler involverende nuværende landsholdsspillere rumlet et stykke tid, uden der dog er kommet nogen konkrete navne frem.



I Italien oprulles der netop nu slibrige detaljer om aftalt spil en masse, den belgiske fodboldverden blev tidligere på året rystet i sin grundvold, Finland er ramt, og i Holland skulle der også være noget i gære.

Verden er af lave, og det gælder også fodboldens, hvilket FIFA i følge Børsens hjemmeside nu tager konsekvensen af. Til sommerens fodbold-VM skulle verdensforbundet have allieret sig med en række bookmakere i forsøget på at afdække mistænkelige væddemål under turneringen og arrangerede resultater på kampe. Historien melder intet om, hvilke bookmakere der skulle være tale om, men Ifølge Børsen lyder aftalen med FIFA, at betting-selskaberne af egen kraft skal meddele FIFA, når mistænkelige væddemål bliver tegnet. Samme aftale har flere nationale spilleselskaber såsom Dansk Tipstjeneste i øvrigt også med UEFA.

“Fixing af kampe er et nyt onde”, lød ordene fra FIFA-præsident Sepp Blatter tidligere på måneden, da han slog fast, at hvis match-fixing bliver mere udbredt kan det helt ødelægge fodbolden som industri og sportsgren.

Som en forholdsregel mod skumle spil, skal samtlige spillere, dommere og trænere, og sågar deres familier, hvordan man så end har tænkt sig at gennemføre det, skrive under på, at de ikke vil gamble på de 64 kampe under VM. Ydermere vil FIFA først offentliggøre dommernes navne til de enkelte kampe 48 timer før kick-off.








De køber ham for 740 mio.




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Kryptisk transfermelding

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien