Bookmakere i VM-samarbejde med FIFA

I Tyskland har rygtet om spilleskandaler involverende nuværende landsholdsspillere rumlet et stykke tid, uden der dog er kommet nogen konkrete navne frem.



I Italien oprulles der netop nu slibrige detaljer om aftalt spil en masse, den belgiske fodboldverden blev tidligere på året rystet i sin grundvold, Finland er ramt, og i Holland skulle der også være noget i gære.

Verden er af lave, og det gælder også fodboldens, hvilket FIFA i følge Børsens hjemmeside nu tager konsekvensen af. Til sommerens fodbold-VM skulle verdensforbundet have allieret sig med en række bookmakere i forsøget på at afdække mistænkelige væddemål under turneringen og arrangerede resultater på kampe. Historien melder intet om, hvilke bookmakere der skulle være tale om, men Ifølge Børsen lyder aftalen med FIFA, at betting-selskaberne af egen kraft skal meddele FIFA, når mistænkelige væddemål bliver tegnet. Samme aftale har flere nationale spilleselskaber såsom Dansk Tipstjeneste i øvrigt også med UEFA.

“Fixing af kampe er et nyt onde”, lød ordene fra FIFA-præsident Sepp Blatter tidligere på måneden, da han slog fast, at hvis match-fixing bliver mere udbredt kan det helt ødelægge fodbolden som industri og sportsgren.

Som en forholdsregel mod skumle spil, skal samtlige spillere, dommere og trænere, og sågar deres familier, hvordan man så end har tænkt sig at gennemføre det, skrive under på, at de ikke vil gamble på de 64 kampe under VM. Ydermere vil FIFA først offentliggøre dommernes navne til de enkelte kampe 48 timer før kick-off.







Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Kæmper om det samme trænerjob

Tottenham henter Liverpool-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

De lurer på Vejle-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Han var i spil som Brøndby-træner

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark