Bookmakere i VM-samarbejde med FIFA

I Tyskland har rygtet om spilleskandaler involverende nuværende landsholdsspillere rumlet et stykke tid, uden der dog er kommet nogen konkrete navne frem.



I Italien oprulles der netop nu slibrige detaljer om aftalt spil en masse, den belgiske fodboldverden blev tidligere på året rystet i sin grundvold, Finland er ramt, og i Holland skulle der også være noget i gære.

Verden er af lave, og det gælder også fodboldens, hvilket FIFA i følge Børsens hjemmeside nu tager konsekvensen af. Til sommerens fodbold-VM skulle verdensforbundet have allieret sig med en række bookmakere i forsøget på at afdække mistænkelige væddemål under turneringen og arrangerede resultater på kampe. Historien melder intet om, hvilke bookmakere der skulle være tale om, men Ifølge Børsen lyder aftalen med FIFA, at betting-selskaberne af egen kraft skal meddele FIFA, når mistænkelige væddemål bliver tegnet. Samme aftale har flere nationale spilleselskaber såsom Dansk Tipstjeneste i øvrigt også med UEFA.

“Fixing af kampe er et nyt onde”, lød ordene fra FIFA-præsident Sepp Blatter tidligere på måneden, da han slog fast, at hvis match-fixing bliver mere udbredt kan det helt ødelægge fodbolden som industri og sportsgren.

Som en forholdsregel mod skumle spil, skal samtlige spillere, dommere og trænere, og sågar deres familier, hvordan man så end har tænkt sig at gennemføre det, skrive under på, at de ikke vil gamble på de 64 kampe under VM. Ydermere vil FIFA først offentliggøre dommernes navne til de enkelte kampe 48 timer før kick-off.







Tager kontakt om Kamil Grabara 




LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb