Bookmakere i VM-samarbejde med FIFA

I Tyskland har rygtet om spilleskandaler involverende nuværende landsholdsspillere rumlet et stykke tid, uden der dog er kommet nogen konkrete navne frem.



I Italien oprulles der netop nu slibrige detaljer om aftalt spil en masse, den belgiske fodboldverden blev tidligere på året rystet i sin grundvold, Finland er ramt, og i Holland skulle der også være noget i gære.

Verden er af lave, og det gælder også fodboldens, hvilket FIFA i følge Børsens hjemmeside nu tager konsekvensen af. Til sommerens fodbold-VM skulle verdensforbundet have allieret sig med en række bookmakere i forsøget på at afdække mistænkelige væddemål under turneringen og arrangerede resultater på kampe. Historien melder intet om, hvilke bookmakere der skulle være tale om, men Ifølge Børsen lyder aftalen med FIFA, at betting-selskaberne af egen kraft skal meddele FIFA, når mistænkelige væddemål bliver tegnet. Samme aftale har flere nationale spilleselskaber såsom Dansk Tipstjeneste i øvrigt også med UEFA.

“Fixing af kampe er et nyt onde”, lød ordene fra FIFA-præsident Sepp Blatter tidligere på måneden, da han slog fast, at hvis match-fixing bliver mere udbredt kan det helt ødelægge fodbolden som industri og sportsgren.

Som en forholdsregel mod skumle spil, skal samtlige spillere, dommere og trænere, og sågar deres familier, hvordan man så end har tænkt sig at gennemføre det, skrive under på, at de ikke vil gamble på de 64 kampe under VM. Ydermere vil FIFA først offentliggøre dommernes navne til de enkelte kampe 48 timer før kick-off.









Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’