Bookmakere i VM-samarbejde med FIFA

I Tyskland har rygtet om spilleskandaler involverende nuværende landsholdsspillere rumlet et stykke tid, uden der dog er kommet nogen konkrete navne frem.



I Italien oprulles der netop nu slibrige detaljer om aftalt spil en masse, den belgiske fodboldverden blev tidligere på året rystet i sin grundvold, Finland er ramt, og i Holland skulle der også være noget i gære.

Verden er af lave, og det gælder også fodboldens, hvilket FIFA i følge Børsens hjemmeside nu tager konsekvensen af. Til sommerens fodbold-VM skulle verdensforbundet have allieret sig med en række bookmakere i forsøget på at afdække mistænkelige væddemål under turneringen og arrangerede resultater på kampe. Historien melder intet om, hvilke bookmakere der skulle være tale om, men Ifølge Børsen lyder aftalen med FIFA, at betting-selskaberne af egen kraft skal meddele FIFA, når mistænkelige væddemål bliver tegnet. Samme aftale har flere nationale spilleselskaber såsom Dansk Tipstjeneste i øvrigt også med UEFA.

“Fixing af kampe er et nyt onde”, lød ordene fra FIFA-præsident Sepp Blatter tidligere på måneden, da han slog fast, at hvis match-fixing bliver mere udbredt kan det helt ødelægge fodbolden som industri og sportsgren.

Som en forholdsregel mod skumle spil, skal samtlige spillere, dommere og trænere, og sågar deres familier, hvordan man så end har tænkt sig at gennemføre det, skrive under på, at de ikke vil gamble på de 64 kampe under VM. Ydermere vil FIFA først offentliggøre dommernes navne til de enkelte kampe 48 timer før kick-off.







Det tyder på en FCK-ydmygelse




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Officielt: FC København sælger stjerne

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’