Borgmester jubler: Iniesta skaber enorm stolthed

I Helsingør er man enorm stolte over, at Andrés Iniestas er ved at indgå et samarbejde med fodboldklubben FC Helsingør.



Der har været gang i Helsingør, siden nyheden om Andrés Iniestas indtog i byen kom frem torsdag.

I går var Barcelona-legenden med på træningsbanen, hvor han demonstrerede, at han stadig er glimrende på bolden. I dag skulle han en tur forbi borgmesterkontoret i Helsingør for at møde borgmester Benedikte Kiær, som selv er stor Barcelona-fan og derfor så frem til mødet med manden, der afgjorde VM-finalen i 2010.

– Vi skulle lige hilse på hinanden i kølvandet på hans og Stoneways' udmelding om et kommende samarbejde mellem dem og FC Helsingør, og det var meget, meget spændende. Jeg havde glædet mig til at møde Andrés Iniesta og folkene bag virksomheden. Det var interessante ting, de havde at sige, siger Benedikte Kiær i et interview til Tipsbladet.

I Helsingør er man vant til at få besøg af store fodboldspillere, da landsholdet opholder sig i kommunen, når de har samlinger i Danmark. Alligevel var det noget særligt, at der pludselig dukkede en fodboldspiller op af den kaliber, som ikke har et dansk rødbedepas.

– Det er bestemt ikke hver dag, vi får besøg af en spiller, der har haft så stor en karriere i en klub som FC Barcelona. Så det er jo kanon spændende.

– Når en verdensstjerne som Iniesta kommer til Helsingør, betyder det også, at mange øjne rundt omkring i verden retter blikket herop. Det kunne måske få flere til at få lyst til at besøge os. Når Iniesta er interesseret i at være her, kan det nok inspirere andre til det samme.

FC Helsingør var i Superligaen tilbage i sæsonen 2017-18, hvor de efter et kort visit rykkede ned igen. Det var noget, man var stolte af i lokalområdet dengang, og netop den følelse håber man, at Iniesta kan genskabe.

– Vi har fokus på, at det er meget mere end de kampe, der foregår på stadion. Det handler også om at begejstre de børn, der bor heroppe, så de får lyst til at dyrke sport og få gode oplevelser.

– Det skabte en enorm stolthed hos mange borgere, da vi havde FC Helsingør i Superligaen, og det bidrager landsholdet også til, når de vælger at være hos os. Den fornemmelse har vi også nu i forbindelse med Andrés Iniestas. Jeg kan mærke på mange, at de synes, dette er super spændende og skaber nogle muligheder, som vi skal gribe.

FC Helsingør spiller i aften en meget vigtig kamp i 2. division mod Ishøj, hvor de enten kan blive trukket ind i nedrykningskampen eller spille sig væk fra den med en sejr.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

To danske klubber jagter formstærk angriber

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Klubber holder øje med AaB-profil

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben