Borgmester jubler: Iniesta skaber enorm stolthed

I Helsingør er man enorm stolte over, at Andrés Iniestas er ved at indgå et samarbejde med fodboldklubben FC Helsingør.



Der har været gang i Helsingør, siden nyheden om Andrés Iniestas indtog i byen kom frem torsdag.

I går var Barcelona-legenden med på træningsbanen, hvor han demonstrerede, at han stadig er glimrende på bolden. I dag skulle han en tur forbi borgmesterkontoret i Helsingør for at møde borgmester Benedikte Kiær, som selv er stor Barcelona-fan og derfor så frem til mødet med manden, der afgjorde VM-finalen i 2010.

– Vi skulle lige hilse på hinanden i kølvandet på hans og Stoneways' udmelding om et kommende samarbejde mellem dem og FC Helsingør, og det var meget, meget spændende. Jeg havde glædet mig til at møde Andrés Iniesta og folkene bag virksomheden. Det var interessante ting, de havde at sige, siger Benedikte Kiær i et interview til Tipsbladet.

I Helsingør er man vant til at få besøg af store fodboldspillere, da landsholdet opholder sig i kommunen, når de har samlinger i Danmark. Alligevel var det noget særligt, at der pludselig dukkede en fodboldspiller op af den kaliber, som ikke har et dansk rødbedepas.

– Det er bestemt ikke hver dag, vi får besøg af en spiller, der har haft så stor en karriere i en klub som FC Barcelona. Så det er jo kanon spændende.

– Når en verdensstjerne som Iniesta kommer til Helsingør, betyder det også, at mange øjne rundt omkring i verden retter blikket herop. Det kunne måske få flere til at få lyst til at besøge os. Når Iniesta er interesseret i at være her, kan det nok inspirere andre til det samme.

FC Helsingør var i Superligaen tilbage i sæsonen 2017-18, hvor de efter et kort visit rykkede ned igen. Det var noget, man var stolte af i lokalområdet dengang, og netop den følelse håber man, at Iniesta kan genskabe.

– Vi har fokus på, at det er meget mere end de kampe, der foregår på stadion. Det handler også om at begejstre de børn, der bor heroppe, så de får lyst til at dyrke sport og få gode oplevelser.

– Det skabte en enorm stolthed hos mange borgere, da vi havde FC Helsingør i Superligaen, og det bidrager landsholdet også til, når de vælger at være hos os. Den fornemmelse har vi også nu i forbindelse med Andrés Iniestas. Jeg kan mærke på mange, at de synes, dette er super spændende og skaber nogle muligheder, som vi skal gribe.

FC Helsingør spiller i aften en meget vigtig kamp i 2. division mod Ishøj, hvor de enten kan blive trukket ind i nedrykningskampen eller spille sig væk fra den med en sejr.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Han kan blive den næste store profil!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Hylder Manchester United-stjerne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Medier fælder hård dom

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tror på overraskelse i startopstilling

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

– Priserne er eksploderet

Officielt: Her spilles AGF-OB

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Fælder bekymrende dom efter chok

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf