Borgmester jubler: Iniesta skaber enorm stolthed

I Helsingør er man enorm stolte over, at Andrés Iniestas er ved at indgå et samarbejde med fodboldklubben FC Helsingør.



Der har været gang i Helsingør, siden nyheden om Andrés Iniestas indtog i byen kom frem torsdag.

I går var Barcelona-legenden med på træningsbanen, hvor han demonstrerede, at han stadig er glimrende på bolden. I dag skulle han en tur forbi borgmesterkontoret i Helsingør for at møde borgmester Benedikte Kiær, som selv er stor Barcelona-fan og derfor så frem til mødet med manden, der afgjorde VM-finalen i 2010.

– Vi skulle lige hilse på hinanden i kølvandet på hans og Stoneways' udmelding om et kommende samarbejde mellem dem og FC Helsingør, og det var meget, meget spændende. Jeg havde glædet mig til at møde Andrés Iniesta og folkene bag virksomheden. Det var interessante ting, de havde at sige, siger Benedikte Kiær i et interview til Tipsbladet.

I Helsingør er man vant til at få besøg af store fodboldspillere, da landsholdet opholder sig i kommunen, når de har samlinger i Danmark. Alligevel var det noget særligt, at der pludselig dukkede en fodboldspiller op af den kaliber, som ikke har et dansk rødbedepas.

– Det er bestemt ikke hver dag, vi får besøg af en spiller, der har haft så stor en karriere i en klub som FC Barcelona. Så det er jo kanon spændende.

– Når en verdensstjerne som Iniesta kommer til Helsingør, betyder det også, at mange øjne rundt omkring i verden retter blikket herop. Det kunne måske få flere til at få lyst til at besøge os. Når Iniesta er interesseret i at være her, kan det nok inspirere andre til det samme.

FC Helsingør var i Superligaen tilbage i sæsonen 2017-18, hvor de efter et kort visit rykkede ned igen. Det var noget, man var stolte af i lokalområdet dengang, og netop den følelse håber man, at Iniesta kan genskabe.

– Vi har fokus på, at det er meget mere end de kampe, der foregår på stadion. Det handler også om at begejstre de børn, der bor heroppe, så de får lyst til at dyrke sport og få gode oplevelser.

– Det skabte en enorm stolthed hos mange borgere, da vi havde FC Helsingør i Superligaen, og det bidrager landsholdet også til, når de vælger at være hos os. Den fornemmelse har vi også nu i forbindelse med Andrés Iniestas. Jeg kan mærke på mange, at de synes, dette er super spændende og skaber nogle muligheder, som vi skal gribe.

FC Helsingør spiller i aften en meget vigtig kamp i 2. division mod Ishøj, hvor de enten kan blive trukket ind i nedrykningskampen eller spille sig væk fra den med en sejr.







LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Portugal – Spanien

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Mexico – England