Borgmester jubler: Iniesta skaber enorm stolthed

I Helsingør er man enorm stolte over, at Andrés Iniestas er ved at indgå et samarbejde med fodboldklubben FC Helsingør.



Der har været gang i Helsingør, siden nyheden om Andrés Iniestas indtog i byen kom frem torsdag.

I går var Barcelona-legenden med på træningsbanen, hvor han demonstrerede, at han stadig er glimrende på bolden. I dag skulle han en tur forbi borgmesterkontoret i Helsingør for at møde borgmester Benedikte Kiær, som selv er stor Barcelona-fan og derfor så frem til mødet med manden, der afgjorde VM-finalen i 2010.

– Vi skulle lige hilse på hinanden i kølvandet på hans og Stoneways' udmelding om et kommende samarbejde mellem dem og FC Helsingør, og det var meget, meget spændende. Jeg havde glædet mig til at møde Andrés Iniesta og folkene bag virksomheden. Det var interessante ting, de havde at sige, siger Benedikte Kiær i et interview til Tipsbladet.

I Helsingør er man vant til at få besøg af store fodboldspillere, da landsholdet opholder sig i kommunen, når de har samlinger i Danmark. Alligevel var det noget særligt, at der pludselig dukkede en fodboldspiller op af den kaliber, som ikke har et dansk rødbedepas.

– Det er bestemt ikke hver dag, vi får besøg af en spiller, der har haft så stor en karriere i en klub som FC Barcelona. Så det er jo kanon spændende.

– Når en verdensstjerne som Iniesta kommer til Helsingør, betyder det også, at mange øjne rundt omkring i verden retter blikket herop. Det kunne måske få flere til at få lyst til at besøge os. Når Iniesta er interesseret i at være her, kan det nok inspirere andre til det samme.

FC Helsingør var i Superligaen tilbage i sæsonen 2017-18, hvor de efter et kort visit rykkede ned igen. Det var noget, man var stolte af i lokalområdet dengang, og netop den følelse håber man, at Iniesta kan genskabe.

– Vi har fokus på, at det er meget mere end de kampe, der foregår på stadion. Det handler også om at begejstre de børn, der bor heroppe, så de får lyst til at dyrke sport og få gode oplevelser.

– Det skabte en enorm stolthed hos mange borgere, da vi havde FC Helsingør i Superligaen, og det bidrager landsholdet også til, når de vælger at være hos os. Den fornemmelse har vi også nu i forbindelse med Andrés Iniestas. Jeg kan mærke på mange, at de synes, dette er super spændende og skaber nogle muligheder, som vi skal gribe.

FC Helsingør spiller i aften en meget vigtig kamp i 2. division mod Ishøj, hvor de enten kan blive trukket ind i nedrykningskampen eller spille sig væk fra den med en sejr.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Begejstret for Jacob Neestrup

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

England – Argentina



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

FC København-transfer bremses af denne årsag