Borgmester jubler: Iniesta skaber enorm stolthed

I Helsingør er man enorm stolte over, at Andrés Iniestas er ved at indgå et samarbejde med fodboldklubben FC Helsingør.



Der har været gang i Helsingør, siden nyheden om Andrés Iniestas indtog i byen kom frem torsdag.

I går var Barcelona-legenden med på træningsbanen, hvor han demonstrerede, at han stadig er glimrende på bolden. I dag skulle han en tur forbi borgmesterkontoret i Helsingør for at møde borgmester Benedikte Kiær, som selv er stor Barcelona-fan og derfor så frem til mødet med manden, der afgjorde VM-finalen i 2010.

– Vi skulle lige hilse på hinanden i kølvandet på hans og Stoneways' udmelding om et kommende samarbejde mellem dem og FC Helsingør, og det var meget, meget spændende. Jeg havde glædet mig til at møde Andrés Iniesta og folkene bag virksomheden. Det var interessante ting, de havde at sige, siger Benedikte Kiær i et interview til Tipsbladet.

I Helsingør er man vant til at få besøg af store fodboldspillere, da landsholdet opholder sig i kommunen, når de har samlinger i Danmark. Alligevel var det noget særligt, at der pludselig dukkede en fodboldspiller op af den kaliber, som ikke har et dansk rødbedepas.

– Det er bestemt ikke hver dag, vi får besøg af en spiller, der har haft så stor en karriere i en klub som FC Barcelona. Så det er jo kanon spændende.

– Når en verdensstjerne som Iniesta kommer til Helsingør, betyder det også, at mange øjne rundt omkring i verden retter blikket herop. Det kunne måske få flere til at få lyst til at besøge os. Når Iniesta er interesseret i at være her, kan det nok inspirere andre til det samme.

FC Helsingør var i Superligaen tilbage i sæsonen 2017-18, hvor de efter et kort visit rykkede ned igen. Det var noget, man var stolte af i lokalområdet dengang, og netop den følelse håber man, at Iniesta kan genskabe.

– Vi har fokus på, at det er meget mere end de kampe, der foregår på stadion. Det handler også om at begejstre de børn, der bor heroppe, så de får lyst til at dyrke sport og få gode oplevelser.

– Det skabte en enorm stolthed hos mange borgere, da vi havde FC Helsingør i Superligaen, og det bidrager landsholdet også til, når de vælger at være hos os. Den fornemmelse har vi også nu i forbindelse med Andrés Iniestas. Jeg kan mærke på mange, at de synes, dette er super spændende og skaber nogle muligheder, som vi skal gribe.

FC Helsingør spiller i aften en meget vigtig kamp i 2. division mod Ishøj, hvor de enten kan blive trukket ind i nedrykningskampen eller spille sig væk fra den med en sejr.







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Hemmelig samtale med storklub

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Dyr dansk bomber til Everton?

Mere aktivitet på vej i FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

FBI Boston fælder dansk rigmand

– Det er meget svært for Nørgaard

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen