Kampfakta:
Kampstart: 13:00
Spillested: Brabrand Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Viaplay Sports News
Holdnyt:
Brabrand:
Vi er nået til kvartfinalerne i Oddset Pokalen, som tæller seks Superliga-hold, et enkelt hold fra NordicBet Ligaen, og en kæmpe overraskelse i form af 3. divisionsholdet Brabrand.
I sidste sæson måtte den lille klub fra Aarhus-egnen tage den tunge tur fra 2. division til 3. division efter en undervældende sæson, som stod i stor kontrast til den foregående, hvor de endte blot seks point fra oprykning.
24/25-sæsonen har til gengæld været én lang dans på roser.
Brabrand overvintrer nemlig på førstepladsen i 3.division efter en solid efterårssæson, hvor især hjemmebaneresultaterne har været helt forrygende med kun et enkelt nederlag i otte kampe.
Den gode form har divisionsmandskabet taget med sig ind i pokalturneringen, som foruden en flot sejr over 2. divisionsholdet Thisted, har budt på to voldsomme overraskelser hjemme mod først Randers og siden FC Nordsjælland.
I begge opgør har Brabrand forsvaret sig forbilledeligt med et flot clean sheet i kampen mod Randers, som blev vundet med 1-0, og 1-1 mod FC Nordsjælland, der efterfølgende blev besejret i straffekonkurrence.
Heldigvis for Brabrand og den generelle pokalånd, er der givet tilladelse fra kommunen til, at Superliga-dræberne også denne gang kan spille hjemme på eget gærs.
Viborg FF:
Spillemæssigt har Viborg leveret et udmærket efterår. I hvert fald efter de fik rystet de værste startvanskeligheder af sig.
Midtjyderne fik hevet point til sig i 10 af årets sidste 13 Superliga-kampe, problemet er bare, at ikke helt nok af dem er endt med sejr.
I efterårets sidste kamp tabte Jakob Poulsens mandskab fortjent 2-1 hjemme mod Randers, og hænger dermed til tørre på rækkens ottendeplads, og håbet om en plads i Mesterskabsspillet er efterhånden forsvindende lille.
Med udsigten til et forår uden forfærdelig meget på spil i Superligaen, bør Viborg selvfølgelig sætte alle sejl ind på pokalsucces, så der bliver næppe taget let på opgaven mod Brabrand.
Zan Zaletel og Oliver Bundgaard er ude med skader, men til gengæld gjorde det offensive es Serginho endelig comeback i sidste weekend.
Karantæner:
Brabrand: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brabrand: (5-3-2): Ørnskov – Olesen, Juul, Pedersen, Lundholm, Jensen – Friis, Schouby, Berwald – Brinck, Frandsen
Viborg FF: (4-3-3): Hedvall – Mbom, Anyembe, Näsberg, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Nouck, Junior, Jensen
Dom:
Viborg er selvfølgelig klare favoritter ude mod upåagtede Brabrand, men det er værd at bemærke, at der er tale om det første af to opgør, og tilmed på et græstæppe, som næppe står snorlige.
Brabrand har allerede holdt to stærke Superliga-mandskaber fornemt fra fadet, så helt chanceløse er de heller ikke mod Viborg.
For hjemmeholdet handler det om at holde sig i live til returopgøret, så der skal forsvares til den helt store guldmedalje, og det kan snildt ende med at lægge en dæmper på målscoringen søndag.
1-0 til Viborg.
Spilforslag:
Oddset Pokalen
Dommer: Aydin Uslu
Søn 8. december kl. 13.00
Stream: Viaplay Sports News
Spilforslag
Under 3 mål
Odds 1.80
Odds fra marts 30, 2026. Odds kan være ændret.
Ligatabel:
Seneste resultater
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Melder ud om Kasper Hjulmand
Stor profil glad for Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
AVIS
Klar på chokskifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Ser I med, Brøndby?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia