Braithwaite: Jeg vil til Real Madrid

Martin Braithwaite nyder sin succes i franske Toulouse men har store ambitioner og drømme, der er hele tiden fungerer som motivation.



Tipsbladet.dk lancerede i sidste weekend et samarbejde med danskerdong.dk, der hver uge præsenterer en fodbold-podcast med fokus på danskere i udlandet.

Næste podcast ryger i luften søndag 23. februar fra 14.00-16-30, hvor der blandt andet vil være fokus på Toulouse – PSG i Frankrig. I den forbindelse har danskerdong.dk interviewet Toulouse-danskeren Martin Braithwaite. Den tidligere EfB’er har siden sommerskiftet imponeret med syv scoringer og flere assists. Succesen har holdt liv i drengedrømmen om en dag at trække i trøjen for selveste Real Madrid. 

– Ja, selvfølgelig. Real Madrid er en stor klub, og det er en klub, jeg godt har kunne lide, så selvfølgelig er det mit største mål. 

– Nu har jeg erobret en fast plads på holdet og spiller fuld tid hver gang. Jeg har sagt til mig selv, at jeg gerne vil være en profil i ligaen, og jeg føler også, jeg er på vej derind. For det er mig, der snakkes om, når man snakker om Toulouse. Jeg sætter mig altid nye mål og vil score flere mål og lave flere assist end sidste år, siger Martin Braithwaite til danskerdong.

Offensivspilleren glæder sig over den aktuelle succes men er langt fra mæt.

– Jeg vil til en af de bedste klubber i verden, så jeg ved, at jeg skal arbejde hårdt. 

– Jeg er ikke en af de typer, der bare stiller mig tilfreds med at være i udlandet. Det er ikke sjovt. Man har haft nogle mål, siden drengeårene, skal de forfølges, så man kan være tilfreds med sig selv, når man en dag ser tilbage på sin karriere, siger han.

Glæd dig til meget mere Martin Braithwaite i danskerdongs podcast, som du kan høre på tipsbladet.dk søndag fra 14.00 – 1630.

Få et overblik over danskerdongs sendeplan og se hvad værterne byder ind med i de kommende programmer – klik her







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

FC København – OB

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF