Braithwaite: Jeg vil til Real Madrid

Martin Braithwaite nyder sin succes i franske Toulouse men har store ambitioner og drømme, der er hele tiden fungerer som motivation.



Tipsbladet.dk lancerede i sidste weekend et samarbejde med danskerdong.dk, der hver uge præsenterer en fodbold-podcast med fokus på danskere i udlandet.

Næste podcast ryger i luften søndag 23. februar fra 14.00-16-30, hvor der blandt andet vil være fokus på Toulouse – PSG i Frankrig. I den forbindelse har danskerdong.dk interviewet Toulouse-danskeren Martin Braithwaite. Den tidligere EfB’er har siden sommerskiftet imponeret med syv scoringer og flere assists. Succesen har holdt liv i drengedrømmen om en dag at trække i trøjen for selveste Real Madrid. 

– Ja, selvfølgelig. Real Madrid er en stor klub, og det er en klub, jeg godt har kunne lide, så selvfølgelig er det mit største mål. 

– Nu har jeg erobret en fast plads på holdet og spiller fuld tid hver gang. Jeg har sagt til mig selv, at jeg gerne vil være en profil i ligaen, og jeg føler også, jeg er på vej derind. For det er mig, der snakkes om, når man snakker om Toulouse. Jeg sætter mig altid nye mål og vil score flere mål og lave flere assist end sidste år, siger Martin Braithwaite til danskerdong.

Offensivspilleren glæder sig over den aktuelle succes men er langt fra mæt.

– Jeg vil til en af de bedste klubber i verden, så jeg ved, at jeg skal arbejde hårdt. 

– Jeg er ikke en af de typer, der bare stiller mig tilfreds med at være i udlandet. Det er ikke sjovt. Man har haft nogle mål, siden drengeårene, skal de forfølges, så man kan være tilfreds med sig selv, når man en dag ser tilbage på sin karriere, siger han.

Glæd dig til meget mere Martin Braithwaite i danskerdongs podcast, som du kan høre på tipsbladet.dk søndag fra 14.00 – 1630.

Få et overblik over danskerdongs sendeplan og se hvad værterne byder ind med i de kommende programmer – klik her





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Køber ind i Barcelona

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Lyngby Boldklub sælger profil