Braithwaite: Jeg vil til Real Madrid

Martin Braithwaite nyder sin succes i franske Toulouse men har store ambitioner og drømme, der er hele tiden fungerer som motivation.



Tipsbladet.dk lancerede i sidste weekend et samarbejde med danskerdong.dk, der hver uge præsenterer en fodbold-podcast med fokus på danskere i udlandet.

Næste podcast ryger i luften søndag 23. februar fra 14.00-16-30, hvor der blandt andet vil være fokus på Toulouse – PSG i Frankrig. I den forbindelse har danskerdong.dk interviewet Toulouse-danskeren Martin Braithwaite. Den tidligere EfB’er har siden sommerskiftet imponeret med syv scoringer og flere assists. Succesen har holdt liv i drengedrømmen om en dag at trække i trøjen for selveste Real Madrid. 

– Ja, selvfølgelig. Real Madrid er en stor klub, og det er en klub, jeg godt har kunne lide, så selvfølgelig er det mit største mål. 

– Nu har jeg erobret en fast plads på holdet og spiller fuld tid hver gang. Jeg har sagt til mig selv, at jeg gerne vil være en profil i ligaen, og jeg føler også, jeg er på vej derind. For det er mig, der snakkes om, når man snakker om Toulouse. Jeg sætter mig altid nye mål og vil score flere mål og lave flere assist end sidste år, siger Martin Braithwaite til danskerdong.

Offensivspilleren glæder sig over den aktuelle succes men er langt fra mæt.

– Jeg vil til en af de bedste klubber i verden, så jeg ved, at jeg skal arbejde hårdt. 

– Jeg er ikke en af de typer, der bare stiller mig tilfreds med at være i udlandet. Det er ikke sjovt. Man har haft nogle mål, siden drengeårene, skal de forfølges, så man kan være tilfreds med sig selv, når man en dag ser tilbage på sin karriere, siger han.

Glæd dig til meget mere Martin Braithwaite i danskerdongs podcast, som du kan høre på tipsbladet.dk søndag fra 14.00 – 1630.

Få et overblik over danskerdongs sendeplan og se hvad værterne byder ind med i de kommende programmer – klik her





Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Overraskende melding om Oliver Christensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Alexander Drexel

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brasilien – Marokko