Så dårlig er Martin Braithwaite fra straffesparkspletten

Martin Braithwaite har ikke været så skarp fra straffesparkspletten i den danske landsholdsspillers seneste fem forsøg.



For syvende ligakamp i træk startede Martin Braithwaite tirsdag inde for Barcelona, da den spanske storklub tog imod Eibar på Camp Nou. 

Efter få minutter af opgøret pegede kampens dommer på straffesparkspletten, og i Lionel Messis fravær var det Martin Braithwaite, der fik ansvaret for at bringe Barcelona i front. Den danske landsholdsspiller sendte dog bolden forbi mål, og fik dermed en træls start på kampen, som Barcelona i sidste ende ikke formåede at vinde. Braithwaite fik senere annulleret et mål, inden Eibar bragte sig i front. Et mål af Ousmane Dembélé sikrede dog Barcelona det ene point. 

Uheldige Braithwaite
Når man tager et kig på Martin Braithwaites succesrate fra straffesparkspletten, kan man godt undre sig over, hvorfor danskeren fik til opgave at tage straffesparket mod Eibar. 

– Den danske angriber brændte sit fjerde straffespark ud af fire mulige i Ligue 1 og La Liga, skriver den spanske avis Diario SPORT således. 

– Martin Braithwaite har ikke det store held med sine straffespark. I kampen mod Eibar på Camp Nou begik Bigas straffespark mod Araujo efter fem minutter, og to minutter senere var den danske angriber klar til at sparke. Hans skud gik dog forbi højre side af målet, lige forbi stolpen. Meget uheldigt for Barça-spilleren, som Ronald Koeman har vist så stor tillid indtil videre i denne sæson. Angriberen har ikke den store succes med sine straffespark, for i sine seneste fire forsøg har han ikke scoret et eneste. 

Uskarpe Barça
De ‘seneste fire’ straffespark, som Diario SPORT henviser til, er altså de seneste fire straffespark, som Martin Braithwaite har taget sig af i liga-regi. Den danske landsholdsspiller brændte senest for sin tidligere klub, Leganés, i oktober 2019, mens han brændte to straffespark for Toulouse i Ligue 1 i foråret 2017. 

Til gengæld scorede Braithwaite fra pletten mod Dynamo Kiev, da Barcelona i slutningen af november mødte ukrainerne i Champions League. 

Med Braithwaites brændte forsøg mod Eibar har Barcelona nu brændt tre af de seneste fire straffespark, som holdet har fået tilkendt. Antoine Griezmann brændte således mod Real Betis i november, mens Lionel Messi for nyligt brændte mod Valencia. 

I hele sin karriere har Martin Braithwaite scoret på ni ud af sine 14 forsøg fra straffesparkspletten. Af de seneste fem (i alle turneringer) er det dog altså kun et enkelt straffespark, som danskeren har udnyttet. 







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tottenham under stregen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Barcelona klager til UEFA

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF snubler i guldkampen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Chelsea – Manchester City

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nu er han tilbage for Brøndby

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Hård kritik af FCM-profil

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg