Så dårlig er Martin Braithwaite fra straffesparkspletten

Martin Braithwaite har ikke været så skarp fra straffesparkspletten i den danske landsholdsspillers seneste fem forsøg.



For syvende ligakamp i træk startede Martin Braithwaite tirsdag inde for Barcelona, da den spanske storklub tog imod Eibar på Camp Nou. 

Efter få minutter af opgøret pegede kampens dommer på straffesparkspletten, og i Lionel Messis fravær var det Martin Braithwaite, der fik ansvaret for at bringe Barcelona i front. Den danske landsholdsspiller sendte dog bolden forbi mål, og fik dermed en træls start på kampen, som Barcelona i sidste ende ikke formåede at vinde. Braithwaite fik senere annulleret et mål, inden Eibar bragte sig i front. Et mål af Ousmane Dembélé sikrede dog Barcelona det ene point. 

Uheldige Braithwaite
Når man tager et kig på Martin Braithwaites succesrate fra straffesparkspletten, kan man godt undre sig over, hvorfor danskeren fik til opgave at tage straffesparket mod Eibar. 

– Den danske angriber brændte sit fjerde straffespark ud af fire mulige i Ligue 1 og La Liga, skriver den spanske avis Diario SPORT således. 

– Martin Braithwaite har ikke det store held med sine straffespark. I kampen mod Eibar på Camp Nou begik Bigas straffespark mod Araujo efter fem minutter, og to minutter senere var den danske angriber klar til at sparke. Hans skud gik dog forbi højre side af målet, lige forbi stolpen. Meget uheldigt for Barça-spilleren, som Ronald Koeman har vist så stor tillid indtil videre i denne sæson. Angriberen har ikke den store succes med sine straffespark, for i sine seneste fire forsøg har han ikke scoret et eneste. 

Uskarpe Barça
De ‘seneste fire’ straffespark, som Diario SPORT henviser til, er altså de seneste fire straffespark, som Martin Braithwaite har taget sig af i liga-regi. Den danske landsholdsspiller brændte senest for sin tidligere klub, Leganés, i oktober 2019, mens han brændte to straffespark for Toulouse i Ligue 1 i foråret 2017. 

Til gengæld scorede Braithwaite fra pletten mod Dynamo Kiev, da Barcelona i slutningen af november mødte ukrainerne i Champions League. 

Med Braithwaites brændte forsøg mod Eibar har Barcelona nu brændt tre af de seneste fire straffespark, som holdet har fået tilkendt. Antoine Griezmann brændte således mod Real Betis i november, mens Lionel Messi for nyligt brændte mod Valencia. 

I hele sin karriere har Martin Braithwaite scoret på ni ud af sine 14 forsøg fra straffesparkspletten. Af de seneste fem (i alle turneringer) er det dog altså kun et enkelt straffespark, som danskeren har udnyttet. 



Serie A aflyser omstridt kampflytning

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

I svime over Oscar Schwartau

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Intet aftryk!

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC