For syvende ligakamp i træk startede Martin Braithwaite tirsdag inde for Barcelona, da den spanske storklub tog imod Eibar på Camp Nou.
Efter få minutter af opgøret pegede kampens dommer på straffesparkspletten, og i Lionel Messis fravær var det Martin Braithwaite, der fik ansvaret for at bringe Barcelona i front. Den danske landsholdsspiller sendte dog bolden forbi mål, og fik dermed en træls start på kampen, som Barcelona i sidste ende ikke formåede at vinde. Braithwaite fik senere annulleret et mål, inden Eibar bragte sig i front. Et mål af Ousmane Dembélé sikrede dog Barcelona det ene point.
Uheldige Braithwaite
Når man tager et kig på Martin Braithwaites succesrate fra straffesparkspletten, kan man godt undre sig over, hvorfor danskeren fik til opgave at tage straffesparket mod Eibar.
– Den danske angriber brændte sit fjerde straffespark ud af fire mulige i Ligue 1 og La Liga, skriver den spanske avis Diario SPORT således.
– Martin Braithwaite har ikke det store held med sine straffespark. I kampen mod Eibar på Camp Nou begik Bigas straffespark mod Araujo efter fem minutter, og to minutter senere var den danske angriber klar til at sparke. Hans skud gik dog forbi højre side af målet, lige forbi stolpen. Meget uheldigt for Barça-spilleren, som Ronald Koeman har vist så stor tillid indtil videre i denne sæson. Angriberen har ikke den store succes med sine straffespark, for i sine seneste fire forsøg har han ikke scoret et eneste.
Uskarpe Barça
De ‘seneste fire’ straffespark, som Diario SPORT henviser til, er altså de seneste fire straffespark, som Martin Braithwaite har taget sig af i liga-regi. Den danske landsholdsspiller brændte senest for sin tidligere klub, Leganés, i oktober 2019, mens han brændte to straffespark for Toulouse i Ligue 1 i foråret 2017.
Til gengæld scorede Braithwaite fra pletten mod Dynamo Kiev, da Barcelona i slutningen af november mødte ukrainerne i Champions League.
Med Braithwaites brændte forsøg mod Eibar har Barcelona nu brændt tre af de seneste fire straffespark, som holdet har fået tilkendt. Antoine Griezmann brændte således mod Real Betis i november, mens Lionel Messi for nyligt brændte mod Valencia.
I hele sin karriere har Martin Braithwaite scoret på ni ud af sine 14 forsøg fra straffesparkspletten. Af de seneste fem (i alle turneringer) er det dog altså kun et enkelt straffespark, som danskeren har udnyttet.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
