Brandvarm Christian Gytkjær foran udløb: Alt og alle har ringet

Christian Gytkjær er i en rigtig gunstig position, og det trækker op til et klubskifte i løbet af sommeren. Den danske ligatopscorer i Polen tiltrækker sig massiv interesse.



Nogle fodboldspillere har utvivlsomt noget rust, der skal bankes af i kølvandet coronapausen. Christian Gytkjær er ikke én af dem. 

Den danske landsholdsspiller har scoret i tre ud af fire kampe for sit polske klubhold Lech Poznan siden genstarten, og søndag lavede han hattrick, da han og holdkammeraterne besejrede Korona Kielce med 3-0. 

Dermed er Gytkjær oppe på 20 fuldtræffere i den polske liga, og det gør ham til suveræn topscorer. Det gør ham samtidig til et varmt navn i flere andre klubber, og tidspunktet er velvalgt for danskeren, der har kontraktudløb i Lech Poznan om godt en måned.

– Det er fortsat ikke afklaret, hvad der skal ske. Der er ekstremt meget interesse for mig for, men hvor det lander, ved jeg ikke. Jeg håber selvfølgelig, at der dukker noget spændende op, og hvor mavefornemmelsen er den helt rigtige, siger Christian Gytkjær til tipsbladet.dk.

Angriberen fyldte 30 i sidste måned, og dermed nærmer han sig det, man godt kan kalde en fodboldspillers efterår. Derfor er det også med at smede, mens jernet og varmt, og inden det er for sent.

– Jeg har nået en alder, hvor det kunne være fedt at få en – måske – sidste , stor oplevelse i udlandet, men der er også andre hensyn at tage. Jeg har en kæreste, og det er jeg også nødt til at tænke på. Det er ikke som, da jeg var ung og naiv og uden problemer kunne bo på en sten. Det er vigtigt, at jeg tager den rigtige beslutning for mig selv og min familie, siger Gytkjær.

Danskeren forestiller sig, at han finder en ny klub i løbet af sommeren, men han vil ikke helt afskrive Lech Poznan, hvor han har været på kontrakt siden 2017.

– Jeg er i en god situation, hvor det selvfølgelig er planen at se, om der ikke dukker noget nyt op, men Lech Poznan er også en fed klub med gode fans. Så hvis jeg skifter til en anden klub, er det mere et tilvalg af noget nyt end et fravalg af Lech, siger han.

Interesse har der været nok af hele 2020, og det er der fortsat i takt med, at målene falder på stribe i den polske liga. Derfor er det også vigtigt at skelne skidt fra kanel. 

– Jeg har kridtet banen lidt op for min agent. Tidligere var det alt og alle, der ringede, nu er det lidt færre. Der var mange muligheder i januar, men jeg valgte at have is i maven og se, hvad jeg kunne få ud af at stå i en situation som kontraktfri. Det giver nogle muligheder, men det kan også være et sats. Jeg havde blandt andet satset på at skulle spille EM nu, men den mulighed forsvandt. Det havde ellers været et perfekt udstillingsvindue, siger Christian Gytkjær.

Du siger, du har kridtet banen op – hvad indebærer det?

– Det holder jeg for mig selv.

Helt sikkert er det, at pilen næppe peger hjem mod Danmark for den 30-årige angriber, der tidligere har tørnet ud for Lyngby Boldklub, FC Nordsjælland og AB.

– Som udgangspunkt er Danmark ikke aktuelt. Jeg vil ikke smække med nogen dør, men der går nok nogle år endnu, før jeg vender hjem. Lige nu er det planen at blive i udlandet, fastslår Christian Gytkjær.

Angriberen har foruden de nævnte klubber tidligere tørnet ud for Sandes Ulf, Haugesund, Rosenborg og 1860 München. 





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Stort medie fremhæver FCM-flop

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

– De lignede lort!

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Antonsen bliver væk – får stor bøde

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Stor skuffelse

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Dansk målsluger færdig

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’