Nogle fodboldspillere har utvivlsomt noget rust, der skal bankes af i kølvandet coronapausen. Christian Gytkjær er ikke én af dem.
Den danske landsholdsspiller har scoret i tre ud af fire kampe for sit polske klubhold Lech Poznan siden genstarten, og søndag lavede han hattrick, da han og holdkammeraterne besejrede Korona Kielce med 3-0.
Dermed er Gytkjær oppe på 20 fuldtræffere i den polske liga, og det gør ham til suveræn topscorer. Det gør ham samtidig til et varmt navn i flere andre klubber, og tidspunktet er velvalgt for danskeren, der har kontraktudløb i Lech Poznan om godt en måned.
– Det er fortsat ikke afklaret, hvad der skal ske. Der er ekstremt meget interesse for mig for, men hvor det lander, ved jeg ikke. Jeg håber selvfølgelig, at der dukker noget spændende op, og hvor mavefornemmelsen er den helt rigtige, siger Christian Gytkjær til tipsbladet.dk.
Angriberen fyldte 30 i sidste måned, og dermed nærmer han sig det, man godt kan kalde en fodboldspillers efterår. Derfor er det også med at smede, mens jernet og varmt, og inden det er for sent.
– Jeg har nået en alder, hvor det kunne være fedt at få en – måske – sidste , stor oplevelse i udlandet, men der er også andre hensyn at tage. Jeg har en kæreste, og det er jeg også nødt til at tænke på. Det er ikke som, da jeg var ung og naiv og uden problemer kunne bo på en sten. Det er vigtigt, at jeg tager den rigtige beslutning for mig selv og min familie, siger Gytkjær.
Danskeren forestiller sig, at han finder en ny klub i løbet af sommeren, men han vil ikke helt afskrive Lech Poznan, hvor han har været på kontrakt siden 2017.
– Jeg er i en god situation, hvor det selvfølgelig er planen at se, om der ikke dukker noget nyt op, men Lech Poznan er også en fed klub med gode fans. Så hvis jeg skifter til en anden klub, er det mere et tilvalg af noget nyt end et fravalg af Lech, siger han.
Interesse har der været nok af hele 2020, og det er der fortsat i takt med, at målene falder på stribe i den polske liga. Derfor er det også vigtigt at skelne skidt fra kanel.
– Jeg har kridtet banen lidt op for min agent. Tidligere var det alt og alle, der ringede, nu er det lidt færre. Der var mange muligheder i januar, men jeg valgte at have is i maven og se, hvad jeg kunne få ud af at stå i en situation som kontraktfri. Det giver nogle muligheder, men det kan også være et sats. Jeg havde blandt andet satset på at skulle spille EM nu, men den mulighed forsvandt. Det havde ellers været et perfekt udstillingsvindue, siger Christian Gytkjær.
Du siger, du har kridtet banen op – hvad indebærer det?
– Det holder jeg for mig selv.
Helt sikkert er det, at pilen næppe peger hjem mod Danmark for den 30-årige angriber, der tidligere har tørnet ud for Lyngby Boldklub, FC Nordsjælland og AB.
– Som udgangspunkt er Danmark ikke aktuelt. Jeg vil ikke smække med nogen dør, men der går nok nogle år endnu, før jeg vender hjem. Lige nu er det planen at blive i udlandet, fastslår Christian Gytkjær.
Angriberen har foruden de nævnte klubber tidligere tørnet ud for Sandes Ulf, Haugesund, Rosenborg og 1860 München.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
