Man har velsagtens boet under en sten, hvis man ikke har lagt mærke til, at Morten Frendrup imponerer for Genoa i Serie A.
Den gode sæson gør også den 22-årige dansker brandvarm på transfermarkedet. På nærmest daglig basis sættes han i forbindelse med store klubber. Liverpool har eksempelvis været nævnt som en bejler, og det samme har Aston Villa, Juventus og Napoli.
Tager man et kig i statistikkerne, får man et klart billede af hvorfor.
I en masse statistikker, som Tipsbladet har fået fra Opta, skiller Morten Frendrup sig nemlig positivt ud og er blandt de bedste i Serie A.
Kongen af tacklinger
Ja, på særligt et punkt er han faktisk decideret i en klasse for sig: Nemlig tacklinger. Morten Frendrup er gået ind i klart flest tacklinger i Serie A med hele 75 af slagsen, og det er med et godt stykke ned til nummer to på listen, Ederson fra Atalanta med 48 tacklinger.
Danskeren er desuden også den med flest vundne tacklinger med 38 af slagsen.
Foruden tacklinger er Morten Frendrup også blandt dem med flest bolderobringer, ligesom danskeren også er en af dem, der vinder den største procentdel af sine dueller (blandt spillere med minimum 100 dueller).
Værd at bemærke er, at bolderobringerne praktisk talt kommer overalt på banen. Et tydeligt bevis på, at løbestærke Morten Frendrup dækker et kæmpe areal af grønsværen.

En større rolle
I Brøndby IF var den nu 22-årige midtbanespiller også kendt for sin arbejdsindsats og defensive kvaliteter, men i Genoa har han bestemt også en rolle, når mandskabet har bolden.
Han har i denne sæson noteret sig for fem assister i 21 kampe - én assist mere end han nåede i 93 kampe for Brøndby IF - og tallene viser tydeligt, at han spiller en afgørende rolle i Genoas spil med bolden.
Kun én Genoa-spiller, forsvarsstjernen Radu Dragusin, har haft flere berøringer end Morten Frendrup i sæsonen hidtil, mens blot to af klubbens spillere har haft flere afleveringer i Serie A. Dog er danskeren den Genoa-spiller med flest afleveringer på modstanderens banehalvdel.
Ovenstående statistikker understreger blot danskerens vigtighed for Genoa, og hvis Morten Frendrup denne vinter eller sommer skal skifte klub, bliver det utvivlsomt ikke billigt.
Og nogle af millionerne, Genoa vil kræve for danskeren, vil ende i Brøndby IF. Som Tipsbladet for nylig kunne beskrive, har klubben fra Vestegnen nemlig en videresalgsklausul - læs mere om det lige her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
INTERVIEW