Brandvarm: Morten Frendrup imponerer stort

Morten Frendrup er brandvarm på transfermarkedet, efter at han har gang i en strålende sæson i Serie A.



Man har velsagtens boet under en sten, hvis man ikke har lagt mærke til, at Morten Frendrup imponerer for Genoa i Serie A.

Den gode sæson gør også den 22-årige dansker brandvarm på transfermarkedet. På nærmest daglig basis sættes han i forbindelse med store klubber. Liverpool har eksempelvis været nævnt som en bejler, og det samme har Aston Villa, Juventus og Napoli.

Tager man et kig i statistikkerne, får man et klart billede af hvorfor.

I en masse statistikker, som Tipsbladet har fået fra Opta, skiller Morten Frendrup sig nemlig positivt ud og er blandt de bedste i Serie A.

Kongen af tacklinger
Ja, på særligt et punkt er han faktisk decideret i en klasse for sig: Nemlig tacklinger. Morten Frendrup er gået ind i klart flest tacklinger i Serie A med hele 75 af slagsen, og det er med et godt stykke ned til nummer to på listen, Ederson fra Atalanta med 48 tacklinger.

Danskeren er desuden også den med flest vundne tacklinger med 38 af slagsen.

Foruden tacklinger er Morten Frendrup også blandt dem med flest bolderobringer, ligesom danskeren også er en af dem, der vinder den største procentdel af sine dueller (blandt spillere med minimum 100 dueller).

Værd at bemærke er, at bolderobringerne praktisk talt kommer overalt på banen. Et tydeligt bevis på, at løbestærke Morten Frendrup dækker et kæmpe areal af grønsværen.

Sk__rmbillede_2024-01-10_kl._15.25.44

En større rolle
I Brøndby IF var den nu 22-årige midtbanespiller også kendt for sin arbejdsindsats og defensive kvaliteter, men i Genoa har han bestemt også en rolle, når mandskabet har bolden.

Han har i denne sæson noteret sig for fem assister i 21 kampe - én assist mere end han nåede i 93 kampe for Brøndby IF - og tallene viser tydeligt, at han spiller en afgørende rolle i Genoas spil med bolden.

Kun én Genoa-spiller, forsvarsstjernen Radu Dragusin, har haft flere berøringer end Morten Frendrup i sæsonen hidtil, mens blot to af klubbens spillere har haft flere afleveringer i Serie A. Dog er danskeren den Genoa-spiller med flest afleveringer på modstanderens banehalvdel.


Ovenstående statistikker understreger blot danskerens vigtighed for Genoa, og hvis Morten Frendrup denne vinter eller sommer skal skifte klub, bliver det utvivlsomt ikke billigt.

Og nogle af millionerne, Genoa vil kræve for danskeren, vil ende i Brøndby IF. Som Tipsbladet for nylig kunne beskrive, har klubben fra Vestegnen nemlig en videresalgsklausul - læs mere om det lige her



Roony Bardghji med drømmekamp

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Dansker med kongemål mod Napoli

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Har talt med Ferguson om United-job

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Manchester United overvejer ham

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Rygter om AC Horsens-legende

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg