To brasilianere til AaB

AaB har handlet hurtigt, siden David Nielsen slog Allan Gaarde under en træningsseance i sidste uge. Først fik de solgt David Nielsen til SAS-Ligakonkurrenterne fra FC Midtjylland, og nu har de sikret sig to nye angribere. Det skriver Nordjyske Medier.



Det er to brasilianere, der skal træde i David Nielsens fodspor, og begge kommer fra AaBs brasilianske samarbejdsklub Atlético Mineiro. Det var også her, at nordjyderne fik en aftale i stand med Tulio de Melo, som har spillet i AaB siden sidste sommer.



21-årige Marcelinho og 19-årige Rafael Lopes tiltræder, ligesom Tulio, på lejeaftaler i AaB, og skal nu forsøge at sætte mere sydamerikansk præg på den danske SAS-Liga.

AaB har udover David Nielsen også måttet vinke farvel til Christian Lundberg her i vinterpausen, så de har ikke meget rutine tilbage i den forreste kæde. Hvis Martin Ericsson figurerer som angriber er han alderspræsident med sine 24 år, og tager man ham fra, er det i stedet Christian Christiansen på 23 år. Udover dem består AaBs angrebsmuligheder i 19-årige Rafael Lopes og Besart Berisha, 20-årige Simon Bræmer og Tulio de Melo samt den 21-årige Marcelinho.

Aftalerne med de to nye brasilianere er endnu ikke underskrevet, men sportsdirektør Lynge Jacobsen regner med, at det sker i løbet af de næste par dage.

Foto: Marcelinho til venstre og Rafael Lopes til højre. Billederne er udlånt fra Atlético Mineiros hjemmeside.

c









LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jess Thorup fyret

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De burde drømme om denne Brøndby-spiller