To brasilianere til AaB

AaB har handlet hurtigt, siden David Nielsen slog Allan Gaarde under en træningsseance i sidste uge. Først fik de solgt David Nielsen til SAS-Ligakonkurrenterne fra FC Midtjylland, og nu har de sikret sig to nye angribere. Det skriver Nordjyske Medier.



Det er to brasilianere, der skal træde i David Nielsens fodspor, og begge kommer fra AaBs brasilianske samarbejdsklub Atlético Mineiro. Det var også her, at nordjyderne fik en aftale i stand med Tulio de Melo, som har spillet i AaB siden sidste sommer.



21-årige Marcelinho og 19-årige Rafael Lopes tiltræder, ligesom Tulio, på lejeaftaler i AaB, og skal nu forsøge at sætte mere sydamerikansk præg på den danske SAS-Liga.

AaB har udover David Nielsen også måttet vinke farvel til Christian Lundberg her i vinterpausen, så de har ikke meget rutine tilbage i den forreste kæde. Hvis Martin Ericsson figurerer som angriber er han alderspræsident med sine 24 år, og tager man ham fra, er det i stedet Christian Christiansen på 23 år. Udover dem består AaBs angrebsmuligheder i 19-årige Rafael Lopes og Besart Berisha, 20-årige Simon Bræmer og Tulio de Melo samt den 21-årige Marcelinho.

Aftalerne med de to nye brasilianere er endnu ikke underskrevet, men sportsdirektør Lynge Jacobsen regner med, at det sker i løbet af de næste par dage.

Foto: Marcelinho til venstre og Rafael Lopes til højre. Billederne er udlånt fra Atlético Mineiros hjemmeside.

c








TransferLIVE: Lurer på Anton Gaaei




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Chokskifte på vej?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Curaçao – Elfenbenskysten

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb