Brian Nielsen stopper karrieren

Efter flere års forsøg på at komme sig over en knæskade har den tidligere AB- og Vejle-spiller Brian Nielsen valgt at stoppe karrieren.



25-årige Brian Nielsen har spillet sin sidste fodboldkamp på topplan. Han stopper sin karriere efter flere års kamp mod en alvorlig knæskade, der har krævet tre operationer. De har imidlertid ikke kunnet lukke det hul, han har i en knogle i det ene knæ.

– Jeg har forsøgt at genoptræne i flere år, og der er ikke noget, der har hjulpet. Jeg kan ikke spille, så jeg har opgivet at komme tilbage. Fodbold har været en del af mit liv, siden jeg var fem år, så det er super ærgerligt, at det skal ende sådan her. Heldigvis er det ikke noget, jeg mærker i min hverdag, så længe jeg ikke skal løbe efter bussen eller toget, siger Brian Nielsen til tipsbladet.dk.

Brian Nielsen har spillet 49 unglandskampe for Danmark og var én af de mest lovende spillere i sin årgang. Han tog fra AB til Vejle i 2005 for at prøve sig af i en større klub og for at få opfyldt drømmen om et gennembrud i Superligaen. I foråret 2010 fik han kontrakt med Red Bull-koncernen, der driver fodboldklubber i USA, Østrig, Tyskland, Ghana og Brasilien.

Turen gik til New York, hvor han skulle spille sammen med blandt andre Thierry Henry på Major Soccer League-holdet, og planen var så, at han efter et år eller to skulle til Østrig og spille for Red Bull Salzburg. Så langt nåede han imidlertid aldrig. Han nåede at få tre kampe i MLS, og til Salzburg kom han aldrig. Ved årsskiftet udløb hans kontrakt.

Nu venter der så en uvis fremtid for Brian Nielsen, der får Spillerforeningens hjælp til at afklare forsikringsspørgsmålet i sagen om hans fodboldinvaliditet, mens han grubler over sin fremtid.

– Det har jo altid bare været fodbold for mig, så jeg har ikke gået på gymnasiet eller sådan noget. Jeg ved ikke, hvad jeg skal finde på, men jeg finder jo nok på noget. Jeg kan jo for eksempel prøve at vinde i Lotto, siger han.

Brian Nielsen nåede at spille 51 Superliga-kampe for Vejle i sæsonerne 2006/2007 og 2008/2009, hvor den jyske klub rykkede ned begge gange.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FC Midtjylland – Sønderjyske

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Sønderjyske melder klar transferambition ud

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Trænerlegende stopper

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid