25-årige Brian Nielsen har spillet sin sidste fodboldkamp på topplan. Han stopper sin karriere efter flere års kamp mod en alvorlig knæskade, der har krævet tre operationer. De har imidlertid ikke kunnet lukke det hul, han har i en knogle i det ene knæ.
– Jeg har forsøgt at genoptræne i flere år, og der er ikke noget, der har hjulpet. Jeg kan ikke spille, så jeg har opgivet at komme tilbage. Fodbold har været en del af mit liv, siden jeg var fem år, så det er super ærgerligt, at det skal ende sådan her. Heldigvis er det ikke noget, jeg mærker i min hverdag, så længe jeg ikke skal løbe efter bussen eller toget, siger Brian Nielsen til tipsbladet.dk.
Brian Nielsen har spillet 49 unglandskampe for Danmark og var én af de mest lovende spillere i sin årgang. Han tog fra AB til Vejle i 2005 for at prøve sig af i en større klub og for at få opfyldt drømmen om et gennembrud i Superligaen. I foråret 2010 fik han kontrakt med Red Bull-koncernen, der driver fodboldklubber i USA, Østrig, Tyskland, Ghana og Brasilien.
Turen gik til New York, hvor han skulle spille sammen med blandt andre Thierry Henry på Major Soccer League-holdet, og planen var så, at han efter et år eller to skulle til Østrig og spille for Red Bull Salzburg. Så langt nåede han imidlertid aldrig. Han nåede at få tre kampe i MLS, og til Salzburg kom han aldrig. Ved årsskiftet udløb hans kontrakt.
Nu venter der så en uvis fremtid for Brian Nielsen, der får Spillerforeningens hjælp til at afklare forsikringsspørgsmålet i sagen om hans fodboldinvaliditet, mens han grubler over sin fremtid.
– Det har jo altid bare været fodbold for mig, så jeg har ikke gået på gymnasiet eller sådan noget. Jeg ved ikke, hvad jeg skal finde på, men jeg finder jo nok på noget. Jeg kan jo for eksempel prøve at vinde i Lotto, siger han.
Brian Nielsen nåede at spille 51 Superliga-kampe for Vejle i sæsonerne 2006/2007 og 2008/2009, hvor den jyske klub rykkede ned begge gange.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE