25-årige Brian Nielsen har spillet sin sidste fodboldkamp på topplan. Han stopper sin karriere efter flere års kamp mod en alvorlig knæskade, der har krævet tre operationer. De har imidlertid ikke kunnet lukke det hul, han har i en knogle i det ene knæ.
– Jeg har forsøgt at genoptræne i flere år, og der er ikke noget, der har hjulpet. Jeg kan ikke spille, så jeg har opgivet at komme tilbage. Fodbold har været en del af mit liv, siden jeg var fem år, så det er super ærgerligt, at det skal ende sådan her. Heldigvis er det ikke noget, jeg mærker i min hverdag, så længe jeg ikke skal løbe efter bussen eller toget, siger Brian Nielsen til tipsbladet.dk.
Brian Nielsen har spillet 49 unglandskampe for Danmark og var én af de mest lovende spillere i sin årgang. Han tog fra AB til Vejle i 2005 for at prøve sig af i en større klub og for at få opfyldt drømmen om et gennembrud i Superligaen. I foråret 2010 fik han kontrakt med Red Bull-koncernen, der driver fodboldklubber i USA, Østrig, Tyskland, Ghana og Brasilien.
Turen gik til New York, hvor han skulle spille sammen med blandt andre Thierry Henry på Major Soccer League-holdet, og planen var så, at han efter et år eller to skulle til Østrig og spille for Red Bull Salzburg. Så langt nåede han imidlertid aldrig. Han nåede at få tre kampe i MLS, og til Salzburg kom han aldrig. Ved årsskiftet udløb hans kontrakt.
Nu venter der så en uvis fremtid for Brian Nielsen, der får Spillerforeningens hjælp til at afklare forsikringsspørgsmålet i sagen om hans fodboldinvaliditet, mens han grubler over sin fremtid.
– Det har jo altid bare været fodbold for mig, så jeg har ikke gået på gymnasiet eller sådan noget. Jeg ved ikke, hvad jeg skal finde på, men jeg finder jo nok på noget. Jeg kan jo for eksempel prøve at vinde i Lotto, siger han.
Brian Nielsen nåede at spille 51 Superliga-kampe for Vejle i sæsonerne 2006/2007 og 2008/2009, hvor den jyske klub rykkede ned begge gange.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE