Brian Nielsen stopper karrieren

Efter flere års forsøg på at komme sig over en knæskade har den tidligere AB- og Vejle-spiller Brian Nielsen valgt at stoppe karrieren.



25-årige Brian Nielsen har spillet sin sidste fodboldkamp på topplan. Han stopper sin karriere efter flere års kamp mod en alvorlig knæskade, der har krævet tre operationer. De har imidlertid ikke kunnet lukke det hul, han har i en knogle i det ene knæ.

– Jeg har forsøgt at genoptræne i flere år, og der er ikke noget, der har hjulpet. Jeg kan ikke spille, så jeg har opgivet at komme tilbage. Fodbold har været en del af mit liv, siden jeg var fem år, så det er super ærgerligt, at det skal ende sådan her. Heldigvis er det ikke noget, jeg mærker i min hverdag, så længe jeg ikke skal løbe efter bussen eller toget, siger Brian Nielsen til tipsbladet.dk.

Brian Nielsen har spillet 49 unglandskampe for Danmark og var én af de mest lovende spillere i sin årgang. Han tog fra AB til Vejle i 2005 for at prøve sig af i en større klub og for at få opfyldt drømmen om et gennembrud i Superligaen. I foråret 2010 fik han kontrakt med Red Bull-koncernen, der driver fodboldklubber i USA, Østrig, Tyskland, Ghana og Brasilien.

Turen gik til New York, hvor han skulle spille sammen med blandt andre Thierry Henry på Major Soccer League-holdet, og planen var så, at han efter et år eller to skulle til Østrig og spille for Red Bull Salzburg. Så langt nåede han imidlertid aldrig. Han nåede at få tre kampe i MLS, og til Salzburg kom han aldrig. Ved årsskiftet udløb hans kontrakt.

Nu venter der så en uvis fremtid for Brian Nielsen, der får Spillerforeningens hjælp til at afklare forsikringsspørgsmålet i sagen om hans fodboldinvaliditet, mens han grubler over sin fremtid.

– Det har jo altid bare været fodbold for mig, så jeg har ikke gået på gymnasiet eller sådan noget. Jeg ved ikke, hvad jeg skal finde på, men jeg finder jo nok på noget. Jeg kan jo for eksempel prøve at vinde i Lotto, siger han.

Brian Nielsen nåede at spille 51 Superliga-kampe for Vejle i sæsonerne 2006/2007 og 2008/2009, hvor den jyske klub rykkede ned begge gange.





NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

FC Midtjylland misser gylden chance

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Viser målform før vigtig landskamp

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afslører vild transfer-historie

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Mål i spansk mandagskamp

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF