Brian Nielsen stopper karrieren

Efter flere års forsøg på at komme sig over en knæskade har den tidligere AB- og Vejle-spiller Brian Nielsen valgt at stoppe karrieren.



25-årige Brian Nielsen har spillet sin sidste fodboldkamp på topplan. Han stopper sin karriere efter flere års kamp mod en alvorlig knæskade, der har krævet tre operationer. De har imidlertid ikke kunnet lukke det hul, han har i en knogle i det ene knæ.

– Jeg har forsøgt at genoptræne i flere år, og der er ikke noget, der har hjulpet. Jeg kan ikke spille, så jeg har opgivet at komme tilbage. Fodbold har været en del af mit liv, siden jeg var fem år, så det er super ærgerligt, at det skal ende sådan her. Heldigvis er det ikke noget, jeg mærker i min hverdag, så længe jeg ikke skal løbe efter bussen eller toget, siger Brian Nielsen til tipsbladet.dk.

Brian Nielsen har spillet 49 unglandskampe for Danmark og var én af de mest lovende spillere i sin årgang. Han tog fra AB til Vejle i 2005 for at prøve sig af i en større klub og for at få opfyldt drømmen om et gennembrud i Superligaen. I foråret 2010 fik han kontrakt med Red Bull-koncernen, der driver fodboldklubber i USA, Østrig, Tyskland, Ghana og Brasilien.

Turen gik til New York, hvor han skulle spille sammen med blandt andre Thierry Henry på Major Soccer League-holdet, og planen var så, at han efter et år eller to skulle til Østrig og spille for Red Bull Salzburg. Så langt nåede han imidlertid aldrig. Han nåede at få tre kampe i MLS, og til Salzburg kom han aldrig. Ved årsskiftet udløb hans kontrakt.

Nu venter der så en uvis fremtid for Brian Nielsen, der får Spillerforeningens hjælp til at afklare forsikringsspørgsmålet i sagen om hans fodboldinvaliditet, mens han grubler over sin fremtid.

– Det har jo altid bare været fodbold for mig, så jeg har ikke gået på gymnasiet eller sådan noget. Jeg ved ikke, hvad jeg skal finde på, men jeg finder jo nok på noget. Jeg kan jo for eksempel prøve at vinde i Lotto, siger han.

Brian Nielsen nåede at spille 51 Superliga-kampe for Vejle i sæsonerne 2006/2007 og 2008/2009, hvor den jyske klub rykkede ned begge gange.







Åge Hareide er alvorligt syg


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland dummer sig i Grækenland

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Ny kæmpeklub er interesseret

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Riemer giver Højlund-opdatering

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Chok i OB – siger op efter seks dage

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Aflyser pressemøde i Parken

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Her kan du se Danmark mod Belarus

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Målfattigt i Moldova

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken