Brian Nielsen stopper karrieren

Efter flere års forsøg på at komme sig over en knæskade har den tidligere AB- og Vejle-spiller Brian Nielsen valgt at stoppe karrieren.



25-årige Brian Nielsen har spillet sin sidste fodboldkamp på topplan. Han stopper sin karriere efter flere års kamp mod en alvorlig knæskade, der har krævet tre operationer. De har imidlertid ikke kunnet lukke det hul, han har i en knogle i det ene knæ.

– Jeg har forsøgt at genoptræne i flere år, og der er ikke noget, der har hjulpet. Jeg kan ikke spille, så jeg har opgivet at komme tilbage. Fodbold har været en del af mit liv, siden jeg var fem år, så det er super ærgerligt, at det skal ende sådan her. Heldigvis er det ikke noget, jeg mærker i min hverdag, så længe jeg ikke skal løbe efter bussen eller toget, siger Brian Nielsen til tipsbladet.dk.

Brian Nielsen har spillet 49 unglandskampe for Danmark og var én af de mest lovende spillere i sin årgang. Han tog fra AB til Vejle i 2005 for at prøve sig af i en større klub og for at få opfyldt drømmen om et gennembrud i Superligaen. I foråret 2010 fik han kontrakt med Red Bull-koncernen, der driver fodboldklubber i USA, Østrig, Tyskland, Ghana og Brasilien.

Turen gik til New York, hvor han skulle spille sammen med blandt andre Thierry Henry på Major Soccer League-holdet, og planen var så, at han efter et år eller to skulle til Østrig og spille for Red Bull Salzburg. Så langt nåede han imidlertid aldrig. Han nåede at få tre kampe i MLS, og til Salzburg kom han aldrig. Ved årsskiftet udløb hans kontrakt.

Nu venter der så en uvis fremtid for Brian Nielsen, der får Spillerforeningens hjælp til at afklare forsikringsspørgsmålet i sagen om hans fodboldinvaliditet, mens han grubler over sin fremtid.

– Det har jo altid bare været fodbold for mig, så jeg har ikke gået på gymnasiet eller sådan noget. Jeg ved ikke, hvad jeg skal finde på, men jeg finder jo nok på noget. Jeg kan jo for eksempel prøve at vinde i Lotto, siger han.

Brian Nielsen nåede at spille 51 Superliga-kampe for Vejle i sæsonerne 2006/2007 og 2008/2009, hvor den jyske klub rykkede ned begge gange.





Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?


Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Dame N’Doye bliver cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Randers FC – Sønderjyske

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Frank sammenlignet med legende

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

FC København – Viborg FF

Tadej Pogacar får superhjælper

Flere positive nyheder fra FC København

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen

Suveræn schweizer jagter helt vild bedrift

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

FC København-transfer går hele verden rundt

FC Fredericia – FC Midtjylland

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Bizar De Bruyne-sekvens

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse

Aalborgs stjerner slider sig til sejr

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv

Slut for dansk duo

Godt nyt for FCK

Bekræfter skrækskade til dansker

Kæmpebøder til NFL-stjerner

Mikkel Beckmann storroser Harry Kane

Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud