Brian Priske i modvind – legende med opfordring

Brian Priskes start i Feyenoord har ikke været fremragende, men trænerlegende mener, at danskeren skal have mere tid.



Brian Priske har fået en lunken start på tilværelsen i Feyenoord, og efter lørdagens deler med FC Groningen står de med seks point i fire kampe og en aktuel placering som nummer seks i Æresdivisionen.

Det får kritikken til at pible frem.

I Algemeen Dagblad lyder det for eksempel fra Feyenoord-journalisten Mikos Gouka, at “den nuværende udgave af Feyenoord bliver virkelig nødt til at gøre fremskridt meget hurtigt”.

Også trænerlegenden Aad de Mos, der blandt andet har trænet Ajax og PSV, er kritisk over for Feyenoords danske cheftræner. Men han har også en opfordring i den forbindelse.

– Feyenoord har mistet en række nøglespillere. Midtbanen er sat meget anderledes op i øjeblikket. Holdet har syv-otte nye spillere. Der er også mange landsholdsspillere, så de kom først sent tilbage.

– Så man skal give Brian Priske nogle flere chancer, lyder det fra Aad de Mos ifølge VoetbalPrimeur, som så går mere kritisk til:

– Men der er ikke mange visioner i det. Holdet er ved at blive revet fra hinanden. Midtbanen er ikke-eksisterende. En flyttebil kunne køre derind. Taktisk er det ikke godt sat sammen. Det er meget svært for den nye træner, efter Slots succes og så også med en masse nye spillere. Men jeg er bekymret for Priske.

Ja, noget bizart har den tidligere toptræner set mere positivt hos Robin van Persie og SC Heerenveen, som tabte hele 1-9 lørdag, fortæller han.

Feyenoord og Brian Priske skal i aktion torsdag aften, når klubben møder Bayer Leverkusen i Champions League.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Superligaen er knækket

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Arbejder på Brøndby-exit

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Scorer heftig lønstigning

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spanien – Belgien

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM