Brian Priske i modvind – legende med opfordring

Brian Priskes start i Feyenoord har ikke været fremragende, men trænerlegende mener, at danskeren skal have mere tid.



Brian Priske har fået en lunken start på tilværelsen i Feyenoord, og efter lørdagens deler med FC Groningen står de med seks point i fire kampe og en aktuel placering som nummer seks i Æresdivisionen.

Det får kritikken til at pible frem.

I Algemeen Dagblad lyder det for eksempel fra Feyenoord-journalisten Mikos Gouka, at “den nuværende udgave af Feyenoord bliver virkelig nødt til at gøre fremskridt meget hurtigt”.

Også trænerlegenden Aad de Mos, der blandt andet har trænet Ajax og PSV, er kritisk over for Feyenoords danske cheftræner. Men han har også en opfordring i den forbindelse.

– Feyenoord har mistet en række nøglespillere. Midtbanen er sat meget anderledes op i øjeblikket. Holdet har syv-otte nye spillere. Der er også mange landsholdsspillere, så de kom først sent tilbage.

– Så man skal give Brian Priske nogle flere chancer, lyder det fra Aad de Mos ifølge VoetbalPrimeur, som så går mere kritisk til:

– Men der er ikke mange visioner i det. Holdet er ved at blive revet fra hinanden. Midtbanen er ikke-eksisterende. En flyttebil kunne køre derind. Taktisk er det ikke godt sat sammen. Det er meget svært for den nye træner, efter Slots succes og så også med en masse nye spillere. Men jeg er bekymret for Priske.

Ja, noget bizart har den tidligere toptræner set mere positivt hos Robin van Persie og SC Heerenveen, som tabte hele 1-9 lørdag, fortæller han.

Feyenoord og Brian Priske skal i aktion torsdag aften, når klubben møder Bayer Leverkusen i Champions League.






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

PSG – Arsenal

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’