Brian Priske i modvind – legende med opfordring

Brian Priskes start i Feyenoord har ikke været fremragende, men trænerlegende mener, at danskeren skal have mere tid.



Brian Priske har fået en lunken start på tilværelsen i Feyenoord, og efter lørdagens deler med FC Groningen står de med seks point i fire kampe og en aktuel placering som nummer seks i Æresdivisionen.

Det får kritikken til at pible frem.

I Algemeen Dagblad lyder det for eksempel fra Feyenoord-journalisten Mikos Gouka, at “den nuværende udgave af Feyenoord bliver virkelig nødt til at gøre fremskridt meget hurtigt”.

Også trænerlegenden Aad de Mos, der blandt andet har trænet Ajax og PSV, er kritisk over for Feyenoords danske cheftræner. Men han har også en opfordring i den forbindelse.

– Feyenoord har mistet en række nøglespillere. Midtbanen er sat meget anderledes op i øjeblikket. Holdet har syv-otte nye spillere. Der er også mange landsholdsspillere, så de kom først sent tilbage.

– Så man skal give Brian Priske nogle flere chancer, lyder det fra Aad de Mos ifølge VoetbalPrimeur, som så går mere kritisk til:

– Men der er ikke mange visioner i det. Holdet er ved at blive revet fra hinanden. Midtbanen er ikke-eksisterende. En flyttebil kunne køre derind. Taktisk er det ikke godt sat sammen. Det er meget svært for den nye træner, efter Slots succes og så også med en masse nye spillere. Men jeg er bekymret for Priske.

Ja, noget bizart har den tidligere toptræner set mere positivt hos Robin van Persie og SC Heerenveen, som tabte hele 1-9 lørdag, fortæller han.

Feyenoord og Brian Priske skal i aktion torsdag aften, når klubben møder Bayer Leverkusen i Champions League.





LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Storklubber kæmper om danskers underskrift

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

Sender opfordring til Superliga-træner

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Portugal – Usbekistan