Brian Priske i modvind – legende med opfordring

Brian Priskes start i Feyenoord har ikke været fremragende, men trænerlegende mener, at danskeren skal have mere tid.



Brian Priske har fået en lunken start på tilværelsen i Feyenoord, og efter lørdagens deler med FC Groningen står de med seks point i fire kampe og en aktuel placering som nummer seks i Æresdivisionen.

Det får kritikken til at pible frem.

I Algemeen Dagblad lyder det for eksempel fra Feyenoord-journalisten Mikos Gouka, at “den nuværende udgave af Feyenoord bliver virkelig nødt til at gøre fremskridt meget hurtigt”.

Også trænerlegenden Aad de Mos, der blandt andet har trænet Ajax og PSV, er kritisk over for Feyenoords danske cheftræner. Men han har også en opfordring i den forbindelse.

– Feyenoord har mistet en række nøglespillere. Midtbanen er sat meget anderledes op i øjeblikket. Holdet har syv-otte nye spillere. Der er også mange landsholdsspillere, så de kom først sent tilbage.

– Så man skal give Brian Priske nogle flere chancer, lyder det fra Aad de Mos ifølge VoetbalPrimeur, som så går mere kritisk til:

– Men der er ikke mange visioner i det. Holdet er ved at blive revet fra hinanden. Midtbanen er ikke-eksisterende. En flyttebil kunne køre derind. Taktisk er det ikke godt sat sammen. Det er meget svært for den nye træner, efter Slots succes og så også med en masse nye spillere. Men jeg er bekymret for Priske.

Ja, noget bizart har den tidligere toptræner set mere positivt hos Robin van Persie og SC Heerenveen, som tabte hele 1-9 lørdag, fortæller han.

Feyenoord og Brian Priske skal i aktion torsdag aften, når klubben møder Bayer Leverkusen i Champions League.





Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører: Storklub missede Højlund

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han afløser Mourinho

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM