‘Brian Priske var for sød’

Det er helt vild mærkelig timing, at Brian Priske fyres nu, lyder det fra journalist, der også kritiserer Feyenoord-boss.



Brian Priske er fortid i Feyenoord. Det har den hollandske klub meddelt mandag eftermiddag, og det er kulminationen på et par mærkværdige uger.

For lidt over to uger siden kunne Tipsbladet således fortælle, at den danske cheftræner var så tæt på en fyring, som man overhovedet kan komme. Derefter hentede Feyenoord en choksejr over Bayern München, og så udtalte direktør Dennis te Kloese, at man ville beholde Brian Priske. 

Nu har man så ændret kurs igen, og Dennis te Kloese fortæller til Feyenoords hjemmeside, at man grundet ustabile resultater og manglende kemi har valgt at stoppe samarbejdet.

Men hvad har ændret sig i de seneste uger? Hvorfor valgte man for to uger siden at beholde danskeren for bare at fyre ham nu? 

– Det er et virkelig godt spørgsmål. Jeg synes, Feyenoord enten skulle have gjort det før eller have beholdt ham. Timingen er helt vild mærkelig, siger Jesper Langbroek, der er journalist på Soccernews, til Tipsbladet. 

– Ingen ved, hvad der har ændret sig. På Tipsbladet skrev I lige før Bayern München-kampen, at han var “dead man walking”, og det hørte vi også. Så overlevede han. I mellemtiden er de røget ud af pokalturneringen, og måske var det en faktor.

– Jeg tror mest af alt, at det var mere generelt. Der var ikke et godt forhold mellem trænerstaben og spillerne, og Feyenoord skriver jo også, at der var mangel på kemi. Det har været en offentlig hemmelighed. Dennis te Kloese indså måske, at det ikke ville ændre sig, og han ville rive plasteret af nu. 

Jesper Langbroek retter også kritik af Feyenoords måde at håndtere hele situationen på. 

– Det er også en fejl af Dennis te Kloese. Han skal se sig selv i spejlet, siger han. 

– Te Kloese er ansvarlig for at hyre Brian Priske, og nu fyrer han ham. Så er direktøren jo den næste, man skal kigge på. Ved at fyre træneren indrømmer han, at han lavede en fejl. Hvorfor tager han ikke mere ansvar for problemerne? 

Foto: Alamy

‘Brian Priske var for sød’
Sæsonen har været stormfuld for Brian Priske og Feyenoord, der har vekslet mellem at være skurk og helt. Sidstnævnte rolle har han særligt indtaget i forbindelse med flotte sejre over Manchester City og Bayern München.   

– Det har været meget op og ned. I Champions League har det været godt. Jeg tror, begyndelsen var svær, og han mistede tilliden fra en del fans der. Han ændrede på meget, som havde virket under Arne Slot i sidste sæson. 

– Fansene ville have ham til at fortsætte kursen, men det er jo normalt, at en ny træner vil indføre sit system. Det er igen en fejl fra Dennis te Kloese. Han hyrede en manager med en anden spillestil og fyrer ham nu, når det ikke går godt. Man skal ikke kun skyde på Brian Priske, siger Jesper Langbroek. 

Kunne det nogensinde have været en succes? 

– Jeg tror ikke, at han nogensinde ville være et match med Feyenoord. Feyenoord er meget råt, og det er en klub for trænere med store personligheder. Brian Priske var for sød til Feyenoord. Han er en sød onkel, man gerne vil sludre med til en fødselsdag. Han blev aldrig sur – måske ville han ikke være det i offentligheden – men Feyenoord har brug for en med mere aggressivitet. Feyenoord har brug for en bad guy, lyder det. 

Ifølge Soccernews’ oplysninger har Feyenoord allerede fundet en midlertidig afløser: U21-træner Pascal Bosschaart overtager resten af sæsonen.

Foruden Brian Priske er den danske assistenttræner Lukas Babalola også fortid i Feyenoord. 







Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Chok i OB – siger op efter seks dage

Brøndby-stjerne skadet

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Er det Chido Obis store chance?

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Takkede nej til Superliga-klubber

Kæmpestjerne angrer

Tricolorii driller Gli Azzurri

Pernille Harder med perlemål

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jon Dahl til samtale i engelsk klub