‘Brian Priske var for sød’

Det er helt vild mærkelig timing, at Brian Priske fyres nu, lyder det fra journalist, der også kritiserer Feyenoord-boss.



Brian Priske er fortid i Feyenoord. Det har den hollandske klub meddelt mandag eftermiddag, og det er kulminationen på et par mærkværdige uger.

For lidt over to uger siden kunne Tipsbladet således fortælle, at den danske cheftræner var så tæt på en fyring, som man overhovedet kan komme. Derefter hentede Feyenoord en choksejr over Bayern München, og så udtalte direktør Dennis te Kloese, at man ville beholde Brian Priske. 

Nu har man så ændret kurs igen, og Dennis te Kloese fortæller til Feyenoords hjemmeside, at man grundet ustabile resultater og manglende kemi har valgt at stoppe samarbejdet.

Men hvad har ændret sig i de seneste uger? Hvorfor valgte man for to uger siden at beholde danskeren for bare at fyre ham nu? 

– Det er et virkelig godt spørgsmål. Jeg synes, Feyenoord enten skulle have gjort det før eller have beholdt ham. Timingen er helt vild mærkelig, siger Jesper Langbroek, der er journalist på Soccernews, til Tipsbladet. 

– Ingen ved, hvad der har ændret sig. På Tipsbladet skrev I lige før Bayern München-kampen, at han var “dead man walking”, og det hørte vi også. Så overlevede han. I mellemtiden er de røget ud af pokalturneringen, og måske var det en faktor.

– Jeg tror mest af alt, at det var mere generelt. Der var ikke et godt forhold mellem trænerstaben og spillerne, og Feyenoord skriver jo også, at der var mangel på kemi. Det har været en offentlig hemmelighed. Dennis te Kloese indså måske, at det ikke ville ændre sig, og han ville rive plasteret af nu. 

Jesper Langbroek retter også kritik af Feyenoords måde at håndtere hele situationen på. 

– Det er også en fejl af Dennis te Kloese. Han skal se sig selv i spejlet, siger han. 

– Te Kloese er ansvarlig for at hyre Brian Priske, og nu fyrer han ham. Så er direktøren jo den næste, man skal kigge på. Ved at fyre træneren indrømmer han, at han lavede en fejl. Hvorfor tager han ikke mere ansvar for problemerne? 

Foto: Alamy

‘Brian Priske var for sød’
Sæsonen har været stormfuld for Brian Priske og Feyenoord, der har vekslet mellem at være skurk og helt. Sidstnævnte rolle har han særligt indtaget i forbindelse med flotte sejre over Manchester City og Bayern München.   

– Det har været meget op og ned. I Champions League har det været godt. Jeg tror, begyndelsen var svær, og han mistede tilliden fra en del fans der. Han ændrede på meget, som havde virket under Arne Slot i sidste sæson. 

– Fansene ville have ham til at fortsætte kursen, men det er jo normalt, at en ny træner vil indføre sit system. Det er igen en fejl fra Dennis te Kloese. Han hyrede en manager med en anden spillestil og fyrer ham nu, når det ikke går godt. Man skal ikke kun skyde på Brian Priske, siger Jesper Langbroek. 

Kunne det nogensinde have været en succes? 

– Jeg tror ikke, at han nogensinde ville være et match med Feyenoord. Feyenoord er meget råt, og det er en klub for trænere med store personligheder. Brian Priske var for sød til Feyenoord. Han er en sød onkel, man gerne vil sludre med til en fødselsdag. Han blev aldrig sur – måske ville han ikke være det i offentligheden – men Feyenoord har brug for en med mere aggressivitet. Feyenoord har brug for en bad guy, lyder det. 

Ifølge Soccernews’ oplysninger har Feyenoord allerede fundet en midlertidig afløser: U21-træner Pascal Bosschaart overtager resten af sæsonen.

Foruden Brian Priske er den danske assistenttræner Lukas Babalola også fortid i Feyenoord. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

De vil have Martin Braithwaite

Medier fælder hård dom

Ikke set i 30 år

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby IF – Randers FC

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Midtjylland – FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

– Jeg tror de vinder Superligaen

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Det giver absolut ingen mening!

Tottenham boykotter Viaplay

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse