Brian Priske er fortid i Feyenoord. Det har den hollandske klub meddelt mandag eftermiddag, og det er kulminationen på et par mærkværdige uger.
For lidt over to uger siden kunne Tipsbladet således fortælle, at den danske cheftræner var så tæt på en fyring, som man overhovedet kan komme. Derefter hentede Feyenoord en choksejr over Bayern München, og så udtalte direktør Dennis te Kloese, at man ville beholde Brian Priske.
Nu har man så ændret kurs igen, og Dennis te Kloese fortæller til Feyenoords hjemmeside, at man grundet ustabile resultater og manglende kemi har valgt at stoppe samarbejdet.
Men hvad har ændret sig i de seneste uger? Hvorfor valgte man for to uger siden at beholde danskeren for bare at fyre ham nu?
– Det er et virkelig godt spørgsmål. Jeg synes, Feyenoord enten skulle have gjort det før eller have beholdt ham. Timingen er helt vild mærkelig, siger Jesper Langbroek, der er journalist på Soccernews, til Tipsbladet.
– Ingen ved, hvad der har ændret sig. På Tipsbladet skrev I lige før Bayern München-kampen, at han var “dead man walking”, og det hørte vi også. Så overlevede han. I mellemtiden er de røget ud af pokalturneringen, og måske var det en faktor.
– Jeg tror mest af alt, at det var mere generelt. Der var ikke et godt forhold mellem trænerstaben og spillerne, og Feyenoord skriver jo også, at der var mangel på kemi. Det har været en offentlig hemmelighed. Dennis te Kloese indså måske, at det ikke ville ændre sig, og han ville rive plasteret af nu.
Jesper Langbroek retter også kritik af Feyenoords måde at håndtere hele situationen på.
– Det er også en fejl af Dennis te Kloese. Han skal se sig selv i spejlet, siger han.
– Te Kloese er ansvarlig for at hyre Brian Priske, og nu fyrer han ham. Så er direktøren jo den næste, man skal kigge på. Ved at fyre træneren indrømmer han, at han lavede en fejl. Hvorfor tager han ikke mere ansvar for problemerne?

‘Brian Priske var for sød’
Sæsonen har været stormfuld for Brian Priske og Feyenoord, der har vekslet mellem at være skurk og helt. Sidstnævnte rolle har han særligt indtaget i forbindelse med flotte sejre over Manchester City og Bayern München.
– Det har været meget op og ned. I Champions League har det været godt. Jeg tror, begyndelsen var svær, og han mistede tilliden fra en del fans der. Han ændrede på meget, som havde virket under Arne Slot i sidste sæson.
– Fansene ville have ham til at fortsætte kursen, men det er jo normalt, at en ny træner vil indføre sit system. Det er igen en fejl fra Dennis te Kloese. Han hyrede en manager med en anden spillestil og fyrer ham nu, når det ikke går godt. Man skal ikke kun skyde på Brian Priske, siger Jesper Langbroek.
Kunne det nogensinde have været en succes?
– Jeg tror ikke, at han nogensinde ville være et match med Feyenoord. Feyenoord er meget råt, og det er en klub for trænere med store personligheder. Brian Priske var for sød til Feyenoord. Han er en sød onkel, man gerne vil sludre med til en fødselsdag. Han blev aldrig sur – måske ville han ikke være det i offentligheden – men Feyenoord har brug for en med mere aggressivitet. Feyenoord har brug for en bad guy, lyder det.
Ifølge Soccernews’ oplysninger har Feyenoord allerede fundet en midlertidig afløser: U21-træner Pascal Bosschaart overtager resten af sæsonen.
Foruden Brian Priske er den danske assistenttræner Lukas Babalola også fortid i Feyenoord.
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FC Midtjylland misser gylden chance
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
FC København-krisen fortsætter
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Barcelona tager smal sejr
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Nordsjælland vinder i egen hule
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT