De Brøndby-tilhængere, der har taget den lange tur fra den københavnske vestegn til Aarhus i dag, torsdag, har forhåbenligt medbragt både uldsokker og vanter.
De kan nemlig se frem til op til en hel time i vinterkulden på lægterne, efter pokaloprøret mellem AGF og Brøndby IF er afviklet.
Det meddelte Østjyllands Politi i en pressemeddelelse den 29. november.
Politiets beslutning bliver begrundet med, at der var uroligheder efter kampen mellem de to klubber på Brøndby Stadion den 6. november – her endte kampen 1-1.
Påbuddet er dog ikke faldet i god jord hos Brøndbys officielle fanklub, Brøndby Support.
– Vi mener, at der er mange ting, der ikke er inden for skiven i forhold til ibrugtagningen af dette til kampen i Århus torsdag, og vi opfordrer på det kraftigste Østjyllands Politi til at undlade at tage dette påbud i brug, skriver de et opslag på deres hjemmeside brondbysupport.dk.
I Brøndby Supports kritik af Østjyllands Politi fremhæver de, at de savner argumenter for at kampen behandles som en 'højrisikokamp'. De skriver blandt andet, at der ikke var nogle, der blev anholdt eller sigtet efter urolighederne ved Superliga-kampen den 6. november.
Desuden mener de, at påbuddet giver 'unødig gene' for de medrejsende fans, da der blandt andet allerede er blevet arrangeret tog-transport hjem fra 'Smilets By'.
Østjyllands Politi kan godt forstå frustrationen hos Brøndby-tilhængere, men fastholder at det er en nødvendig sikkerhedsforanstaltning.
– Vi har naturligvis stor forståelse for, at fansene kan være frustrerede og trætte af situationen – særligt med tanke på, hvor og hvornår kampen bliver afviklet. Det ændrer dog ikke på, at vi har foretaget en grundig juridisk og politifaglig vurdering, og vi mener, at påbuddet er nødvendigt for at undgå sammenstød mellem grupper af de to klubbers fans, skriver politiinspektør ved Østjyllands Politi, Brian Olsen, til Tipsbladet.
Kampen mellem AGF og Brøndby løber af stablen i aften, torsdag, klokken 18.00.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER