SILKEBORG (Tipsbladet): Brøndby er ude af pokalturneringen efter et 2-1-nederlag til Silkeborg, og efter pokalexittet var anfører Jacob Rasmussen slemt skuffet, da Brøndby-kaptajnen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Jeg synes, at det bliver meget passivt i vores udtryk i første halvleg. Det bliver meget stillestående, hvor vi overlader initiativet til Silkeborg, og der er de jo et eller andet sted for gode, ikke?
– Man har følelsen af, at man er statist. De spiller bolden rundt og gør lidt, som der passer dem, og når de kommer foran, så har de jo et magisk kort på hånden. Det gør jo, at vi skal op og jagte, mens de kan spille spillet og vente på, at vi rykker derop, lød det fra Jacob Rasmussen efter onsdagens nedtur.
Brøndby-kaptajnen ville ikke lægge skjul på, at de seneste dage, hvor derbyet mod FC København også blev tabt med 3-0, har været en hård omgang.
– Vi havde håbet på så meget mere og står tilbage med ingenting, så det er en utroligt dårlig fornemmelse, lød det fra Jacob Rasmussen.
Efter slutfløjtet i Silkeborg var de medrejsende Brøndby-fans sure, og det kunne Jacob Rasmussen sagtens sætte sig ind i.
– Jeg forstår det godt. Det er jo også vores egen ambition at være med til at spille om trofæer. Det er trods alt over to kampe, at det her sker, hvor vi har spillet os selv i en utroligt dårlig position i begge første halvlege. Det er nok det, der er mest skuffende.
Brøndby-kaptajnen forklarede endvidere, at planen fra første fløjt var at stå lavt, men at de blå-gule skulle have været mere aggressive og ikke lade Silkeborg kombinere så meget.
Derudover smed gæsterne alt for mange bolde væk, lød det fra kaptajnen, der afslutningsvist understregede, at Brøndby-spillerne nu må ‘nosse sig sammen’ og sørge for at sikre tredjepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT