SILKEBORG (Tipsbladet): Brøndby er ude af pokalturneringen efter et 2-1-nederlag til Silkeborg, og efter pokalexittet var anfører Jacob Rasmussen slemt skuffet, da Brøndby-kaptajnen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Jeg synes, at det bliver meget passivt i vores udtryk i første halvleg. Det bliver meget stillestående, hvor vi overlader initiativet til Silkeborg, og der er de jo et eller andet sted for gode, ikke?
– Man har følelsen af, at man er statist. De spiller bolden rundt og gør lidt, som der passer dem, og når de kommer foran, så har de jo et magisk kort på hånden. Det gør jo, at vi skal op og jagte, mens de kan spille spillet og vente på, at vi rykker derop, lød det fra Jacob Rasmussen efter onsdagens nedtur.
Brøndby-kaptajnen ville ikke lægge skjul på, at de seneste dage, hvor derbyet mod FC København også blev tabt med 3-0, har været en hård omgang.
– Vi havde håbet på så meget mere og står tilbage med ingenting, så det er en utroligt dårlig fornemmelse, lød det fra Jacob Rasmussen.
Efter slutfløjtet i Silkeborg var de medrejsende Brøndby-fans sure, og det kunne Jacob Rasmussen sagtens sætte sig ind i.
– Jeg forstår det godt. Det er jo også vores egen ambition at være med til at spille om trofæer. Det er trods alt over to kampe, at det her sker, hvor vi har spillet os selv i en utroligt dårlig position i begge første halvlege. Det er nok det, der er mest skuffende.
Brøndby-kaptajnen forklarede endvidere, at planen fra første fløjt var at stå lavt, men at de blå-gule skulle have været mere aggressive og ikke lade Silkeborg kombinere så meget.
Derudover smed gæsterne alt for mange bolde væk, lød det fra kaptajnen, der afslutningsvist understregede, at Brøndby-spillerne nu må ‘nosse sig sammen’ og sørge for at sikre tredjepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag
EKSKLUSIVT
Husker du ham? Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER