Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Jacob Rasmussen er dybt frustreret over Brøndbys passive udtryk i første halvleg af nederlaget til Silkeborg.



SILKEBORG (Tipsbladet): Brøndby er ude af pokalturneringen efter et 2-1-nederlag til Silkeborg, og efter pokalexittet var anfører Jacob Rasmussen slemt skuffet, da Brøndby-kaptajnen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Jeg synes, at det bliver meget passivt i vores udtryk i første halvleg. Det bliver meget stillestående, hvor vi overlader initiativet til Silkeborg, og der er de jo et eller andet sted for gode, ikke?

– Man har følelsen af, at man er statist. De spiller bolden rundt og gør lidt, som der passer dem, og når de kommer foran, så har de jo et magisk kort på hånden. Det gør jo, at vi skal op og jagte, mens de kan spille spillet og vente på, at vi rykker derop, lød det fra Jacob Rasmussen efter onsdagens nedtur.

Brøndby-kaptajnen ville ikke lægge skjul på, at de seneste dage, hvor derbyet mod FC København også blev tabt med 3-0, har været en hård omgang.

– Vi havde håbet på så meget mere og står tilbage med ingenting, så det er en utroligt dårlig fornemmelse, lød det fra Jacob Rasmussen.

Efter slutfløjtet i Silkeborg var de medrejsende Brøndby-fans sure, og det kunne Jacob Rasmussen sagtens sætte sig ind i.

– Jeg forstår det godt. Det er jo også vores egen ambition at være med til at spille om trofæer. Det er trods alt over to kampe, at det her sker, hvor vi har spillet os selv i en utroligt dårlig position i begge første halvlege. Det er nok det, der er mest skuffende.

Brøndby-kaptajnen forklarede endvidere, at planen fra første fløjt var at stå lavt, men at de blå-gule skulle have været mere aggressive og ikke lade Silkeborg kombinere så meget.

Derudover smed gæsterne alt for mange bolde væk, lød det fra kaptajnen, der afslutningsvist understregede, at Brøndby-spillerne nu må ‘nosse sig sammen’ og sørge for at sikre tredjepladsen i Superligaen.



Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Her kan du se Skotland mod Danmark

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til VM

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’

Steve Coopers højre hånd afviser

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer svarer på Tøftings kritik

– Det er så ringe, begge dele!

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM