Brøndby viftet væk af fans: ‘Helt forfærdeligt’

Clement Bischoff ærgrer sig over, at Brøndby skuffede de mange blågule fans i Randers mandag aften.



RANDERS (Tipsbladet): Brøndbys svære forår fortsætter.

Frederik Birks mandskab tabte mandag aften i Randers, og dermed er de blågules stadig i fare for at misse top seks.

Og ærgrelsen og frustrationen over mandagens nederlag er slet ikke til at tage fejl af, da Clement Bischoff møder Tipsbladet og den skrevne presse umiddelbart efter kampen. 

– Det er en kæmpestor skuffelse. At vi står og smider tre så vigtige point er så skuffende. Det er svært at sætte ord på, siger den unge Brøndby-profil. 

Clement Bischoff melder om “enorm frustration” i omklædningsrummet, hvor et budskab dog er gået igen. 

– Vi taler om, at det er vigtigt ikke at pege fingre. Det er en svær tid, hvor vi skal stå for presset og spille i næste uge. Det er nu, vi skal stå sammen. Hvis vi begynder at pege fingre ad hinanden, kommer vi ingen vegne. Vi har snakket om, at det er nu, og at nu skal vi vise, at vi spiller i Brøndby og kan håndtere presset, slår Clement Bischoff fast. 

Hvorfor slider I så meget med spillet? 

– Det er enormt svært at sige. Vi kan bare ikke få sat det sammen. Vi har så mange dygtige spillere og har en trup, der skal kæmpe med om det, og så smider vi point mod hold i bunden. Det er bare ikke godt nok, når vi spiller i Brøndby. Vi vil så gerne, men nu skal vi fandeme til at vise det snart. 

Brøndby IF havde til opgøret fået udvidet udebaneafsnittet, så der var knap 2.400 blågule fans på stadion. At de nu sendes hjem efter en skuffende præstation fra deres helte, går Brøndby-spillerne på. 

– Det er forfærdeligt. Der er kommet så mange, og de støtter os hver uge. Så giver vi dem sådan en præstation. Det er pinligt og ærgerligt. Vi ved, hvad det betyder for dem, så det er helt igennem forfærdeligt at se dem stå og vifte os væk, som de gjorde, fortæller Clement Bischoff. 

Brøndby IF skal undgå nederlag på hjemmebane mod Silkeborg IF i næste weekend for at komme i top seks. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Australien – Egypten

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde