RANDERS (Tipsbladet): Brøndbys svære forår fortsætter.
Frederik Birks mandskab tabte mandag aften i Randers, og dermed er de blågules stadig i fare for at misse top seks.
Og ærgrelsen og frustrationen over mandagens nederlag er slet ikke til at tage fejl af, da Clement Bischoff møder Tipsbladet og den skrevne presse umiddelbart efter kampen.
– Det er en kæmpestor skuffelse. At vi står og smider tre så vigtige point er så skuffende. Det er svært at sætte ord på, siger den unge Brøndby-profil.
Clement Bischoff melder om “enorm frustration” i omklædningsrummet, hvor et budskab dog er gået igen.
– Vi taler om, at det er vigtigt ikke at pege fingre. Det er en svær tid, hvor vi skal stå for presset og spille i næste uge. Det er nu, vi skal stå sammen. Hvis vi begynder at pege fingre ad hinanden, kommer vi ingen vegne. Vi har snakket om, at det er nu, og at nu skal vi vise, at vi spiller i Brøndby og kan håndtere presset, slår Clement Bischoff fast.
Hvorfor slider I så meget med spillet?
– Det er enormt svært at sige. Vi kan bare ikke få sat det sammen. Vi har så mange dygtige spillere og har en trup, der skal kæmpe med om det, og så smider vi point mod hold i bunden. Det er bare ikke godt nok, når vi spiller i Brøndby. Vi vil så gerne, men nu skal vi fandeme til at vise det snart.
Brøndby IF havde til opgøret fået udvidet udebaneafsnittet, så der var knap 2.400 blågule fans på stadion. At de nu sendes hjem efter en skuffende præstation fra deres helte, går Brøndby-spillerne på.
– Det er forfærdeligt. Der er kommet så mange, og de støtter os hver uge. Så giver vi dem sådan en præstation. Det er pinligt og ærgerligt. Vi ved, hvad det betyder for dem, så det er helt igennem forfærdeligt at se dem stå og vifte os væk, som de gjorde, fortæller Clement Bischoff.
Brøndby IF skal undgå nederlag på hjemmebane mod Silkeborg IF i næste weekend for at komme i top seks.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED