RANDERS (Tipsbladet): Brøndbys svære forår fortsætter.
Frederik Birks mandskab tabte mandag aften i Randers, og dermed er de blågules stadig i fare for at misse top seks.
Og ærgrelsen og frustrationen over mandagens nederlag er slet ikke til at tage fejl af, da Clement Bischoff møder Tipsbladet og den skrevne presse umiddelbart efter kampen.
– Det er en kæmpestor skuffelse. At vi står og smider tre så vigtige point er så skuffende. Det er svært at sætte ord på, siger den unge Brøndby-profil.
Clement Bischoff melder om “enorm frustration” i omklædningsrummet, hvor et budskab dog er gået igen.
– Vi taler om, at det er vigtigt ikke at pege fingre. Det er en svær tid, hvor vi skal stå for presset og spille i næste uge. Det er nu, vi skal stå sammen. Hvis vi begynder at pege fingre ad hinanden, kommer vi ingen vegne. Vi har snakket om, at det er nu, og at nu skal vi vise, at vi spiller i Brøndby og kan håndtere presset, slår Clement Bischoff fast.
Hvorfor slider I så meget med spillet?
– Det er enormt svært at sige. Vi kan bare ikke få sat det sammen. Vi har så mange dygtige spillere og har en trup, der skal kæmpe med om det, og så smider vi point mod hold i bunden. Det er bare ikke godt nok, når vi spiller i Brøndby. Vi vil så gerne, men nu skal vi fandeme til at vise det snart.
Brøndby IF havde til opgøret fået udvidet udebaneafsnittet, så der var knap 2.400 blågule fans på stadion. At de nu sendes hjem efter en skuffende præstation fra deres helte, går Brøndby-spillerne på.
– Det er forfærdeligt. Der er kommet så mange, og de støtter os hver uge. Så giver vi dem sådan en præstation. Det er pinligt og ærgerligt. Vi ved, hvad det betyder for dem, så det er helt igennem forfærdeligt at se dem stå og vifte os væk, som de gjorde, fortæller Clement Bischoff.
Brøndby IF skal undgå nederlag på hjemmebane mod Silkeborg IF i næste weekend for at komme i top seks.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
Her er Tysklands vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Afslører: FCK ringede aldrig
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
Stjerne sender Sverige videre ved VM
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE