Brøndby viftet væk af fans: ‘Helt forfærdeligt’

Clement Bischoff ærgrer sig over, at Brøndby skuffede de mange blågule fans i Randers mandag aften.



RANDERS (Tipsbladet): Brøndbys svære forår fortsætter.

Frederik Birks mandskab tabte mandag aften i Randers, og dermed er de blågules stadig i fare for at misse top seks.

Og ærgrelsen og frustrationen over mandagens nederlag er slet ikke til at tage fejl af, da Clement Bischoff møder Tipsbladet og den skrevne presse umiddelbart efter kampen. 

– Det er en kæmpestor skuffelse. At vi står og smider tre så vigtige point er så skuffende. Det er svært at sætte ord på, siger den unge Brøndby-profil. 

Clement Bischoff melder om “enorm frustration” i omklædningsrummet, hvor et budskab dog er gået igen. 

– Vi taler om, at det er vigtigt ikke at pege fingre. Det er en svær tid, hvor vi skal stå for presset og spille i næste uge. Det er nu, vi skal stå sammen. Hvis vi begynder at pege fingre ad hinanden, kommer vi ingen vegne. Vi har snakket om, at det er nu, og at nu skal vi vise, at vi spiller i Brøndby og kan håndtere presset, slår Clement Bischoff fast. 

Hvorfor slider I så meget med spillet? 

– Det er enormt svært at sige. Vi kan bare ikke få sat det sammen. Vi har så mange dygtige spillere og har en trup, der skal kæmpe med om det, og så smider vi point mod hold i bunden. Det er bare ikke godt nok, når vi spiller i Brøndby. Vi vil så gerne, men nu skal vi fandeme til at vise det snart. 

Brøndby IF havde til opgøret fået udvidet udebaneafsnittet, så der var knap 2.400 blågule fans på stadion. At de nu sendes hjem efter en skuffende præstation fra deres helte, går Brøndby-spillerne på. 

– Det er forfærdeligt. Der er kommet så mange, og de støtter os hver uge. Så giver vi dem sådan en præstation. Det er pinligt og ærgerligt. Vi ved, hvad det betyder for dem, så det er helt igennem forfærdeligt at se dem stå og vifte os væk, som de gjorde, fortæller Clement Bischoff. 

Brøndby IF skal undgå nederlag på hjemmebane mod Silkeborg IF i næste weekend for at komme i top seks. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Historisk finale! Han er verdens bedste

De vil gerne have Jens Jønsson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen