RANDERS (Tipsbladet): Brøndbys svære forår fortsætter.
Frederik Birks mandskab tabte mandag aften i Randers, og dermed er de blågules stadig i fare for at misse top seks.
Og ærgrelsen og frustrationen over mandagens nederlag er slet ikke til at tage fejl af, da Clement Bischoff møder Tipsbladet og den skrevne presse umiddelbart efter kampen.
– Det er en kæmpestor skuffelse. At vi står og smider tre så vigtige point er så skuffende. Det er svært at sætte ord på, siger den unge Brøndby-profil.
Clement Bischoff melder om “enorm frustration” i omklædningsrummet, hvor et budskab dog er gået igen.
– Vi taler om, at det er vigtigt ikke at pege fingre. Det er en svær tid, hvor vi skal stå for presset og spille i næste uge. Det er nu, vi skal stå sammen. Hvis vi begynder at pege fingre ad hinanden, kommer vi ingen vegne. Vi har snakket om, at det er nu, og at nu skal vi vise, at vi spiller i Brøndby og kan håndtere presset, slår Clement Bischoff fast.
Hvorfor slider I så meget med spillet?
– Det er enormt svært at sige. Vi kan bare ikke få sat det sammen. Vi har så mange dygtige spillere og har en trup, der skal kæmpe med om det, og så smider vi point mod hold i bunden. Det er bare ikke godt nok, når vi spiller i Brøndby. Vi vil så gerne, men nu skal vi fandeme til at vise det snart.
Brøndby IF havde til opgøret fået udvidet udebaneafsnittet, så der var knap 2.400 blågule fans på stadion. At de nu sendes hjem efter en skuffende præstation fra deres helte, går Brøndby-spillerne på.
– Det er forfærdeligt. Der er kommet så mange, og de støtter os hver uge. Så giver vi dem sådan en præstation. Det er pinligt og ærgerligt. Vi ved, hvad det betyder for dem, så det er helt igennem forfærdeligt at se dem stå og vifte os væk, som de gjorde, fortæller Clement Bischoff.
Brøndby IF skal undgå nederlag på hjemmebane mod Silkeborg IF i næste weekend for at komme i top seks.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
OPTAKT
Randers FC – OB
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW