Brøndby var i sommer på jagt efter en midtbaneforstærkning, hvor de blev kædet sammen med colombianske Gustavo Puerta.
Tipsbladet berettede om fremskreden dialog, mens Kicker senere skrev, at Brøndby IF havde afgivet et bud på midtbanemanden fra Bayer Leverkusen.
Handlen blev som bekendt ikke til noget, Brøndby IF hentede i stedet Stijn Spierings og Gustavo Puerta blev udlejet til Hull City i The Championship.
Her er han dog havnet i lidt af et transferdrama, skriver det tyske medie Fussballtransfers.
Gustavo Puero har nemlig en købsoption i sin lejeaftale med Hull City, som automatisk bliver udløst, hvis han spiller over 50 procent af klubbens kampe i denne sæson.
Optionen lyder på knap 30 millioner kroner, hvilket er et stort beløb for Hull, der flirter med nedrykningsstregen. Et sådan beløb vil i tilfælde af nedrykning være en tung økonomisk omgang.
Som en konsekvens af den aktuelle situation er Gustavo Puerta på det seneste blevet placeret mere på bænken, hvilket ifølge Fussballtransfers skyldes, at Hull City er i tvivl om, de skal give ham flere minutter for at undgå at udløse købsoptionen.
I skrivende stund er han to kampe fra at udløse den – og det er ikke ligefrem sådan, at Hull City er i overflod af midtbanespillere, som kan starte foran Puerta, da Eliot Matazo netop er blevet ramt af en korsbåndsskade.
Ifølge Fussballtransfers er Hull og Bayer Leverkusen dog i dialog om at sløjfe klausulen, så englænderne kan bruge Puerta uden at skulle bekymre sig om at have små 30 millioner kroner op af lommen.
Gustavo Puerta er startet 14 kampe i denne sæson i The Championship, men har endnu til gode at være involveret i mål i ligaen. En enkelt scoring er det blevet til i FA Cuppen.
I Bayer Leverkusen har Gustavo Puerta, 21 år, fortsat kontrakt frem til 2028, men som beskrevet ovenfor er rigtig meget oppe i luften netop nu.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Superligaen dropper det
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER