Brøndby var i sommer på jagt efter en midtbaneforstærkning, hvor de blev kædet sammen med colombianske Gustavo Puerta.
Tipsbladet berettede om fremskreden dialog, mens Kicker senere skrev, at Brøndby IF havde afgivet et bud på midtbanemanden fra Bayer Leverkusen.
Handlen blev som bekendt ikke til noget, Brøndby IF hentede i stedet Stijn Spierings og Gustavo Puerta blev udlejet til Hull City i The Championship.
Her er han dog havnet i lidt af et transferdrama, skriver det tyske medie Fussballtransfers.
Gustavo Puero har nemlig en købsoption i sin lejeaftale med Hull City, som automatisk bliver udløst, hvis han spiller over 50 procent af klubbens kampe i denne sæson.
Optionen lyder på knap 30 millioner kroner, hvilket er et stort beløb for Hull, der flirter med nedrykningsstregen. Et sådan beløb vil i tilfælde af nedrykning være en tung økonomisk omgang.
Som en konsekvens af den aktuelle situation er Gustavo Puerta på det seneste blevet placeret mere på bænken, hvilket ifølge Fussballtransfers skyldes, at Hull City er i tvivl om, de skal give ham flere minutter for at undgå at udløse købsoptionen.
I skrivende stund er han to kampe fra at udløse den – og det er ikke ligefrem sådan, at Hull City er i overflod af midtbanespillere, som kan starte foran Puerta, da Eliot Matazo netop er blevet ramt af en korsbåndsskade.
Ifølge Fussballtransfers er Hull og Bayer Leverkusen dog i dialog om at sløjfe klausulen, så englænderne kan bruge Puerta uden at skulle bekymre sig om at have små 30 millioner kroner op af lommen.
Gustavo Puerta er startet 14 kampe i denne sæson i The Championship, men har endnu til gode at være involveret i mål i ligaen. En enkelt scoring er det blevet til i FA Cuppen.
I Bayer Leverkusen har Gustavo Puerta, 21 år, fortsat kontrakt frem til 2028, men som beskrevet ovenfor er rigtig meget oppe i luften netop nu.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE