Brøndby var i sommer på jagt efter en midtbaneforstærkning, hvor de blev kædet sammen med colombianske Gustavo Puerta.
Tipsbladet berettede om fremskreden dialog, mens Kicker senere skrev, at Brøndby IF havde afgivet et bud på midtbanemanden fra Bayer Leverkusen.
Handlen blev som bekendt ikke til noget, Brøndby IF hentede i stedet Stijn Spierings og Gustavo Puerta blev udlejet til Hull City i The Championship.
Her er han dog havnet i lidt af et transferdrama, skriver det tyske medie Fussballtransfers.
Gustavo Puero har nemlig en købsoption i sin lejeaftale med Hull City, som automatisk bliver udløst, hvis han spiller over 50 procent af klubbens kampe i denne sæson.
Optionen lyder på knap 30 millioner kroner, hvilket er et stort beløb for Hull, der flirter med nedrykningsstregen. Et sådan beløb vil i tilfælde af nedrykning være en tung økonomisk omgang.
Som en konsekvens af den aktuelle situation er Gustavo Puerta på det seneste blevet placeret mere på bænken, hvilket ifølge Fussballtransfers skyldes, at Hull City er i tvivl om, de skal give ham flere minutter for at undgå at udløse købsoptionen.
I skrivende stund er han to kampe fra at udløse den – og det er ikke ligefrem sådan, at Hull City er i overflod af midtbanespillere, som kan starte foran Puerta, da Eliot Matazo netop er blevet ramt af en korsbåndsskade.
Ifølge Fussballtransfers er Hull og Bayer Leverkusen dog i dialog om at sløjfe klausulen, så englænderne kan bruge Puerta uden at skulle bekymre sig om at have små 30 millioner kroner op af lommen.
Gustavo Puerta er startet 14 kampe i denne sæson i The Championship, men har endnu til gode at være involveret i mål i ligaen. En enkelt scoring er det blevet til i FA Cuppen.
I Bayer Leverkusen har Gustavo Puerta, 21 år, fortsat kontrakt frem til 2028, men som beskrevet ovenfor er rigtig meget oppe i luften netop nu.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER