,

Budget: Har AGF råd til både transfers og stadion?

Spillerbudgetter: AGF er den Superliga-klub, hvor kontinuiteten har været størst, men det ændrer sig snart.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

Her er AGF i centrum forud for et år, hvor man flytter på et midlertidigt stadion, skal have sat turbo på talentarbejdet med et nyt akademi og samtidig vil række ud efter DM og succes både i foråret og næste sæson.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget:
80 millioner (Nummer 4 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 4
Ejerens økonomiske styrke: 4
Ejerens engagement: Ser for tiden ud til at være særdeles langsigtet. Men hvad sker der den dag, nogen med virkelig mange penge tester ejernes beslutsomhed?
Forventet slutplacering i foråret: 3-7

Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.

Vinterens handler
Køb: 0 millioner kroner
Salg: 3,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: AGF har simpelthen ikke betalt for nogen ny spiller
Største salg: AGF fik et par millioner kroner for Tobias Anker, uden det var dramatisk eller vildt overhovedet

LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET

Analyse af handlerne
Det vigtigste for AGF var at forlænge med Mikael Anderson og Mads Emil Madsen.

Luka Callø og Richmond Gyamfi skal i AGF's ønskescenarie spille en masse og have stor succes i 1. Division hos Kolding og Hobro, og så sagde man farvel til et par reserver i form af Tobias Anker og Kristoffer Klaesson.

Det var meget afdæmpet, og det var ikke overraskende, selv om der gennem de første uger af året gik rygter om et angrebskøb.

Nu kan Uwe Rösler sende de samme folk på banen i foråret og tilstræbe, at man spiller som i juli og august i stedet for som i nogle målfattige efterårsmåneder.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 80-95 millioner kroner
Det er mest sandsynligt, at AGF forsøger at skrue op for at følge med i den benhårde konkurrence i Superligaen, selv om man ikke kommer til at gøre noget uansvarligt, nu stadion nede i skovene bliver så dyrt, som det bliver.

Rammer
Der bliver bygget på livet løs med et nyt stadion, man skal spille på et nyistandsat og kraftigt udvidet stadion i Vejlby, man har fået nyt akademi, så der skal ikke sættes gang i yderligere, end der allerede er.

Analyse
Det er spændende, det der sker i Århus.

Et nyt stadion på vej, ny energi i klubben med et akademi og en fodbolddirektør i Carsten V. Jensen, og så to år på et stadion i nordbyen, hvor kvindeholdet skal spille bagefter.

Der er alt andet end status quo, og det gælder også snart Superliga-holdet.

Forårets AGF ligner det, vi så i 2024 med Mads Emil Madsen og Mikael Anderson forlænget, men det er nærmest ikke til at forestille sig, at GF undgår ændringer og større spillersalg til sommer.

Holdet skal også forynges, og man skal have skabt vejene fra ungdomsafdelingen til førsteholdet og have de egenudviklede spillere på banen.

Og så undgår man ikke igen at skulle svare på, om man har løsningerne i målet og foran modstanderens mål - er det også Jesper Hansen og Patrick Mortensen efter sommerferien?

Januars transfervindue var stille i forhold til handler, men det bliver sommeren altså næppe.

Udlandet kommer stensikkert og forsøger sig med køb af Gift Links og Felix Beijmo.

Og på de helt store linjer skal AGF stadig besvare, hvordan man vinder et trofæ.

Nedefra kommer midterholdene bragende og skruer sandsynligvis markant op for forbruget, og FCK og FCM er automatiske guldfavoritter, der har mere til fælles med Club Brugge og Feyenoord end AGF.

Der skal AGF finde sin plads og være konkurrencedygtig, mens stadion bliver bygget og økonomien er ophedet i AGF.

I bagklogskabens klare lys var chancen for at vinde et trofæ og komme i et Eurooa-ligaspil større for et år siden, end den er de næste par år.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

– Jeg vil være den bedste

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Den her sidder dybt i sjælen

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

AGF tilbage på førstepladsen

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

– Agger og Kahlenberg var specielt

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Lyngby går alene i front

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

– Korthuset er væltet

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Eintracht tæmmer Gedebukke

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM