Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Her er AGF i centrum forud for et år, hvor man flytter på et midlertidigt stadion, skal have sat turbo på talentarbejdet med et nyt akademi og samtidig vil række ud efter DM og succes både i foråret og næste sæson.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 80 millioner (Nummer 4 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 4
Ejerens økonomiske styrke: 4
Ejerens engagement: Ser for tiden ud til at være særdeles langsigtet. Men hvad sker der den dag, nogen med virkelig mange penge tester ejernes beslutsomhed?
Forventet slutplacering i foråret: 3-7
Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.
Vinterens handler
Køb: 0 millioner kroner
Salg: 3,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: AGF har simpelthen ikke betalt for nogen ny spiller
Største salg: AGF fik et par millioner kroner for Tobias Anker, uden det var dramatisk eller vildt overhovedet
LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Det vigtigste for AGF var at forlænge med Mikael Anderson og Mads Emil Madsen.
Luka Callø og Richmond Gyamfi skal i AGF's ønskescenarie spille en masse og have stor succes i 1. Division hos Kolding og Hobro, og så sagde man farvel til et par reserver i form af Tobias Anker og Kristoffer Klaesson.
Det var meget afdæmpet, og det var ikke overraskende, selv om der gennem de første uger af året gik rygter om et angrebskøb.
Nu kan Uwe Rösler sende de samme folk på banen i foråret og tilstræbe, at man spiller som i juli og august i stedet for som i nogle målfattige efterårsmåneder.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 80-95 millioner kroner
Det er mest sandsynligt, at AGF forsøger at skrue op for at følge med i den benhårde konkurrence i Superligaen, selv om man ikke kommer til at gøre noget uansvarligt, nu stadion nede i skovene bliver så dyrt, som det bliver.
Rammer
Der bliver bygget på livet løs med et nyt stadion, man skal spille på et nyistandsat og kraftigt udvidet stadion i Vejlby, man har fået nyt akademi, så der skal ikke sættes gang i yderligere, end der allerede er.
Analyse
Det er spændende, det der sker i Århus.
Et nyt stadion på vej, ny energi i klubben med et akademi og en fodbolddirektør i Carsten V. Jensen, og så to år på et stadion i nordbyen, hvor kvindeholdet skal spille bagefter.
Der er alt andet end status quo, og det gælder også snart Superliga-holdet.
Forårets AGF ligner det, vi så i 2024 med Mads Emil Madsen og Mikael Anderson forlænget, men det er nærmest ikke til at forestille sig, at GF undgår ændringer og større spillersalg til sommer.
Holdet skal også forynges, og man skal have skabt vejene fra ungdomsafdelingen til førsteholdet og have de egenudviklede spillere på banen.
Og så undgår man ikke igen at skulle svare på, om man har løsningerne i målet og foran modstanderens mål - er det også Jesper Hansen og Patrick Mortensen efter sommerferien?
Januars transfervindue var stille i forhold til handler, men det bliver sommeren altså næppe.
Udlandet kommer stensikkert og forsøger sig med køb af Gift Links og Felix Beijmo.
Og på de helt store linjer skal AGF stadig besvare, hvordan man vinder et trofæ.
Nedefra kommer midterholdene bragende og skruer sandsynligvis markant op for forbruget, og FCK og FCM er automatiske guldfavoritter, der har mere til fælles med Club Brugge og Feyenoord end AGF.
Der skal AGF finde sin plads og være konkurrencedygtig, mens stadion bliver bygget og økonomien er ophedet i AGF.
I bagklogskabens klare lys var chancen for at vinde et trofæ og komme i et Eurooa-ligaspil større for et år siden, end den er de næste par år.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
OPTAKT
PSG – Liverpool
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Mathias Zanka går viralt
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan