Med 197 mål i Bundesligaen må Claudio Pizarro regnes som en af de absolut bedste angribere, der nogensinde har lagt vej forbi tysk fodbold.
Knap så mange gange har Silkeborgs Oliver Sonne fået netmaskerne til at blafre – men de to har alligevel noget til fælles.
Danskfødte Oliver Sonne ser nemlig ud til snart at kunne få sin første landskamp for Peru – ét landshold, som Pizarro har repræsenteret 85 gange.
Den tidligere Bayern- og Werder Bremen-bomber ser frem til at følge Sonnes karriere for det sydamerikanske land, omend han ikke kender særligt meget til hans spil endnu.
– Jeg har hørt og læst om ham (Oliver Sonne, red.) i pressen, og at han har mulighed for at spille for Peru. Jeg har ikke fulgt ham meget, jeg tror, jeg bliver nødt til at se ham lidt mere, men jeg tror, at enhver spiller, der kan bidrage til landsholdet, bliver vigtig. Jeg har altid sagt det. Det bliver spændende at se, hvordan det går, vi skal selvfølgelig ønske ham det bedste, fortæller Pizarro til det peruvianske medie Depor.
Flirten mellem Peru og Oliver Sonne har stået på længe, og meget tyder på, at Silkeborg-profilen snart kan trække i den peruvianske landsholdstrøje.
Ifølge Depor er alt papirarbejdet i orden. Det peruvianske fodboldforbund mangler blot den sidste godkendelse fra FIFA.
På mandag udtager cheftræner Juan Reynoso sin trup til kampene mod Chile og Argentina, og her kan Sonne meget vel få sin debut.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
Egypten – Iran
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER