Med 197 mål i Bundesligaen må Claudio Pizarro regnes som en af de absolut bedste angribere, der nogensinde har lagt vej forbi tysk fodbold.
Knap så mange gange har Silkeborgs Oliver Sonne fået netmaskerne til at blafre – men de to har alligevel noget til fælles.
Danskfødte Oliver Sonne ser nemlig ud til snart at kunne få sin første landskamp for Peru – ét landshold, som Pizarro har repræsenteret 85 gange.
Den tidligere Bayern- og Werder Bremen-bomber ser frem til at følge Sonnes karriere for det sydamerikanske land, omend han ikke kender særligt meget til hans spil endnu.
– Jeg har hørt og læst om ham (Oliver Sonne, red.) i pressen, og at han har mulighed for at spille for Peru. Jeg har ikke fulgt ham meget, jeg tror, jeg bliver nødt til at se ham lidt mere, men jeg tror, at enhver spiller, der kan bidrage til landsholdet, bliver vigtig. Jeg har altid sagt det. Det bliver spændende at se, hvordan det går, vi skal selvfølgelig ønske ham det bedste, fortæller Pizarro til det peruvianske medie Depor.
Flirten mellem Peru og Oliver Sonne har stået på længe, og meget tyder på, at Silkeborg-profilen snart kan trække i den peruvianske landsholdstrøje.
Ifølge Depor er alt papirarbejdet i orden. Det peruvianske fodboldforbund mangler blot den sidste godkendelse fra FIFA.
På mandag udtager cheftræner Juan Reynoso sin trup til kampene mod Chile og Argentina, og her kan Sonne meget vel få sin debut.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tunesien – Holland
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Senegal – Irak
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Afslører: FCK ringede aldrig
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW