Med 197 mål i Bundesligaen må Claudio Pizarro regnes som en af de absolut bedste angribere, der nogensinde har lagt vej forbi tysk fodbold.
Knap så mange gange har Silkeborgs Oliver Sonne fået netmaskerne til at blafre – men de to har alligevel noget til fælles.
Danskfødte Oliver Sonne ser nemlig ud til snart at kunne få sin første landskamp for Peru – ét landshold, som Pizarro har repræsenteret 85 gange.
Den tidligere Bayern- og Werder Bremen-bomber ser frem til at følge Sonnes karriere for det sydamerikanske land, omend han ikke kender særligt meget til hans spil endnu.
– Jeg har hørt og læst om ham (Oliver Sonne, red.) i pressen, og at han har mulighed for at spille for Peru. Jeg har ikke fulgt ham meget, jeg tror, jeg bliver nødt til at se ham lidt mere, men jeg tror, at enhver spiller, der kan bidrage til landsholdet, bliver vigtig. Jeg har altid sagt det. Det bliver spændende at se, hvordan det går, vi skal selvfølgelig ønske ham det bedste, fortæller Pizarro til det peruvianske medie Depor.
Flirten mellem Peru og Oliver Sonne har stået på længe, og meget tyder på, at Silkeborg-profilen snart kan trække i den peruvianske landsholdstrøje.
Ifølge Depor er alt papirarbejdet i orden. Det peruvianske fodboldforbund mangler blot den sidste godkendelse fra FIFA.
På mandag udtager cheftræner Juan Reynoso sin trup til kampene mod Chile og Argentina, og her kan Sonne meget vel få sin debut.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Belgien – Iran
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
OPTAKT
New Zealand – Egypten
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED