Med 197 mål i Bundesligaen må Claudio Pizarro regnes som en af de absolut bedste angribere, der nogensinde har lagt vej forbi tysk fodbold.
Knap så mange gange har Silkeborgs Oliver Sonne fået netmaskerne til at blafre – men de to har alligevel noget til fælles.
Danskfødte Oliver Sonne ser nemlig ud til snart at kunne få sin første landskamp for Peru – ét landshold, som Pizarro har repræsenteret 85 gange.
Den tidligere Bayern- og Werder Bremen-bomber ser frem til at følge Sonnes karriere for det sydamerikanske land, omend han ikke kender særligt meget til hans spil endnu.
– Jeg har hørt og læst om ham (Oliver Sonne, red.) i pressen, og at han har mulighed for at spille for Peru. Jeg har ikke fulgt ham meget, jeg tror, jeg bliver nødt til at se ham lidt mere, men jeg tror, at enhver spiller, der kan bidrage til landsholdet, bliver vigtig. Jeg har altid sagt det. Det bliver spændende at se, hvordan det går, vi skal selvfølgelig ønske ham det bedste, fortæller Pizarro til det peruvianske medie Depor.
Flirten mellem Peru og Oliver Sonne har stået på længe, og meget tyder på, at Silkeborg-profilen snart kan trække i den peruvianske landsholdstrøje.
Ifølge Depor er alt papirarbejdet i orden. Det peruvianske fodboldforbund mangler blot den sidste godkendelse fra FIFA.
På mandag udtager cheftræner Juan Reynoso sin trup til kampene mod Chile og Argentina, og her kan Sonne meget vel få sin debut.
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald
OPTAKT
Schweiz – Colombia
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
OPTAKT
USA – Belgien
Don Ø: Mange rystede på hovedet
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
MEDIE