Carlo Ancelotti antyder farvel

Carlo Ancelotti takker sine spillere for fire gode år, men afviser at svare på, om han stopper i Real Madrid.



Carlo Ancelotti kan være i gang med sine sidste måneder som cheftræner for Real Madrid.

Selv om kontrakten løber frem til sommeren 2026, skal parterne muligvis skilles til sommer. Der er dog først nyt om fremtidsplanerne efter sæsonen, siger Carlo Ancelotti lørdag på et pressemøde.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters, der var til stede på pressemødet, omhandlede mange af spørgsmålene det samme tema.

– Vi må tage snakken om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti og gentager budskabet, da han direkte bliver spurgt ind til, om det ledige landstrænerjob for Brasilien er interessant for ham.

– Det har jeg overhovedet ikke noget at sige til, og som jeg allerede har sagt, vil jeg først snakke om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti.

Han har været træner for Real Madrids mange stjerner siden sommeren 2021, og i et bagudskuende svar giver han en indikation på, at hans ansættelse i klubben lakker mod enden.

– Jeg vil gerne takke alle de spillere, der har givet mig chancen for at vinde to Champions League-titler på fire år.

– Jeg har haft en virkelig dejlig tid her i klubben, og det har jeg stadigvæk. Nu skal vi stå sammen, for der er stadig to titler, vi kan nå at vinde, siger Carlo Ancelotti med henvisning til La Liga og den spanske pokalturnering.

Den italienske fodboldtræner fortæller også, at det har været et hårdt slag for alle i klubben, at holdet i onsdags blev slået ud af Champions Leagues kvartfinale med et samlet 1-5-nederlag til Arsenal.

Spillertruppen har talt den kedelige oplevelse igennem og givet hinanden håndslag på at give alt i jagten på en spansk titel, siger Ancelotti, der også har fået opbakning fra Real Madrids præsident, Florentino Pérez, efter nederlaget til Arsenal.

Søndag aften får Real Madrid besøg af Athletic fra Bilbao i La Liga.

/ritzau/





TransferLIVE: Vraget – for påvirket af FCK-rygter




LIVE

Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

De viser interesse for Lyngby-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

FC København – Lyngby BK

Afslører Brøndbys transferplaner

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’