Carlo Ancelotti kan være i gang med sine sidste måneder som cheftræner for Real Madrid.
Selv om kontrakten løber frem til sommeren 2026, skal parterne muligvis skilles til sommer. Der er dog først nyt om fremtidsplanerne efter sæsonen, siger Carlo Ancelotti lørdag på et pressemøde.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters, der var til stede på pressemødet, omhandlede mange af spørgsmålene det samme tema.
– Vi må tage snakken om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti og gentager budskabet, da han direkte bliver spurgt ind til, om det ledige landstrænerjob for Brasilien er interessant for ham.
– Det har jeg overhovedet ikke noget at sige til, og som jeg allerede har sagt, vil jeg først snakke om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti.
Han har været træner for Real Madrids mange stjerner siden sommeren 2021, og i et bagudskuende svar giver han en indikation på, at hans ansættelse i klubben lakker mod enden.
– Jeg vil gerne takke alle de spillere, der har givet mig chancen for at vinde to Champions League-titler på fire år.
– Jeg har haft en virkelig dejlig tid her i klubben, og det har jeg stadigvæk. Nu skal vi stå sammen, for der er stadig to titler, vi kan nå at vinde, siger Carlo Ancelotti med henvisning til La Liga og den spanske pokalturnering.
Den italienske fodboldtræner fortæller også, at det har været et hårdt slag for alle i klubben, at holdet i onsdags blev slået ud af Champions Leagues kvartfinale med et samlet 1-5-nederlag til Arsenal.
Spillertruppen har talt den kedelige oplevelse igennem og givet hinanden håndslag på at give alt i jagten på en spansk titel, siger Ancelotti, der også har fået opbakning fra Real Madrids præsident, Florentino Pérez, efter nederlaget til Arsenal.
Søndag aften får Real Madrid besøg af Athletic fra Bilbao i La Liga.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
INTERVIEW