Carlo Ancelotti antyder farvel

Carlo Ancelotti takker sine spillere for fire gode år, men afviser at svare på, om han stopper i Real Madrid.



Carlo Ancelotti kan være i gang med sine sidste måneder som cheftræner for Real Madrid.

Selv om kontrakten løber frem til sommeren 2026, skal parterne muligvis skilles til sommer. Der er dog først nyt om fremtidsplanerne efter sæsonen, siger Carlo Ancelotti lørdag på et pressemøde.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters, der var til stede på pressemødet, omhandlede mange af spørgsmålene det samme tema.

– Vi må tage snakken om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti og gentager budskabet, da han direkte bliver spurgt ind til, om det ledige landstrænerjob for Brasilien er interessant for ham.

– Det har jeg overhovedet ikke noget at sige til, og som jeg allerede har sagt, vil jeg først snakke om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti.

Han har været træner for Real Madrids mange stjerner siden sommeren 2021, og i et bagudskuende svar giver han en indikation på, at hans ansættelse i klubben lakker mod enden.

– Jeg vil gerne takke alle de spillere, der har givet mig chancen for at vinde to Champions League-titler på fire år.

– Jeg har haft en virkelig dejlig tid her i klubben, og det har jeg stadigvæk. Nu skal vi stå sammen, for der er stadig to titler, vi kan nå at vinde, siger Carlo Ancelotti med henvisning til La Liga og den spanske pokalturnering.

Den italienske fodboldtræner fortæller også, at det har været et hårdt slag for alle i klubben, at holdet i onsdags blev slået ud af Champions Leagues kvartfinale med et samlet 1-5-nederlag til Arsenal.

Spillertruppen har talt den kedelige oplevelse igennem og givet hinanden håndslag på at give alt i jagten på en spansk titel, siger Ancelotti, der også har fået opbakning fra Real Madrids præsident, Florentino Pérez, efter nederlaget til Arsenal.

Søndag aften får Real Madrid besøg af Athletic fra Bilbao i La Liga.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

José Mourinho vil have dansk stjerne

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo