Carlo Ancelotti antyder farvel

Carlo Ancelotti takker sine spillere for fire gode år, men afviser at svare på, om han stopper i Real Madrid.



Carlo Ancelotti kan være i gang med sine sidste måneder som cheftræner for Real Madrid.

Selv om kontrakten løber frem til sommeren 2026, skal parterne muligvis skilles til sommer. Der er dog først nyt om fremtidsplanerne efter sæsonen, siger Carlo Ancelotti lørdag på et pressemøde.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters, der var til stede på pressemødet, omhandlede mange af spørgsmålene det samme tema.

– Vi må tage snakken om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti og gentager budskabet, da han direkte bliver spurgt ind til, om det ledige landstrænerjob for Brasilien er interessant for ham.

– Det har jeg overhovedet ikke noget at sige til, og som jeg allerede har sagt, vil jeg først snakke om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti.

Han har været træner for Real Madrids mange stjerner siden sommeren 2021, og i et bagudskuende svar giver han en indikation på, at hans ansættelse i klubben lakker mod enden.

– Jeg vil gerne takke alle de spillere, der har givet mig chancen for at vinde to Champions League-titler på fire år.

– Jeg har haft en virkelig dejlig tid her i klubben, og det har jeg stadigvæk. Nu skal vi stå sammen, for der er stadig to titler, vi kan nå at vinde, siger Carlo Ancelotti med henvisning til La Liga og den spanske pokalturnering.

Den italienske fodboldtræner fortæller også, at det har været et hårdt slag for alle i klubben, at holdet i onsdags blev slået ud af Champions Leagues kvartfinale med et samlet 1-5-nederlag til Arsenal.

Spillertruppen har talt den kedelige oplevelse igennem og givet hinanden håndslag på at give alt i jagten på en spansk titel, siger Ancelotti, der også har fået opbakning fra Real Madrids præsident, Florentino Pérez, efter nederlaget til Arsenal.

Søndag aften får Real Madrid besøg af Athletic fra Bilbao i La Liga.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De køber ham for 740 mio.

Portugal – Kroatien

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

USA spiller sig videre trods rødt kort

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’