Carlo Ancelotti antyder farvel

Carlo Ancelotti takker sine spillere for fire gode år, men afviser at svare på, om han stopper i Real Madrid.



Carlo Ancelotti kan være i gang med sine sidste måneder som cheftræner for Real Madrid.

Selv om kontrakten løber frem til sommeren 2026, skal parterne muligvis skilles til sommer. Der er dog først nyt om fremtidsplanerne efter sæsonen, siger Carlo Ancelotti lørdag på et pressemøde.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters, der var til stede på pressemødet, omhandlede mange af spørgsmålene det samme tema.

– Vi må tage snakken om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti og gentager budskabet, da han direkte bliver spurgt ind til, om det ledige landstrænerjob for Brasilien er interessant for ham.

– Det har jeg overhovedet ikke noget at sige til, og som jeg allerede har sagt, vil jeg først snakke om min fremtid efter sæsonen, siger Ancelotti.

Han har været træner for Real Madrids mange stjerner siden sommeren 2021, og i et bagudskuende svar giver han en indikation på, at hans ansættelse i klubben lakker mod enden.

– Jeg vil gerne takke alle de spillere, der har givet mig chancen for at vinde to Champions League-titler på fire år.

– Jeg har haft en virkelig dejlig tid her i klubben, og det har jeg stadigvæk. Nu skal vi stå sammen, for der er stadig to titler, vi kan nå at vinde, siger Carlo Ancelotti med henvisning til La Liga og den spanske pokalturnering.

Den italienske fodboldtræner fortæller også, at det har været et hårdt slag for alle i klubben, at holdet i onsdags blev slået ud af Champions Leagues kvartfinale med et samlet 1-5-nederlag til Arsenal.

Spillertruppen har talt den kedelige oplevelse igennem og givet hinanden håndslag på at give alt i jagten på en spansk titel, siger Ancelotti, der også har fået opbakning fra Real Madrids præsident, Florentino Pérez, efter nederlaget til Arsenal.

Søndag aften får Real Madrid besøg af Athletic fra Bilbao i La Liga.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Nu er de færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De bliver monstersalg til sommer

Monstersalg: FC København-boss jubler

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Disse to er færdige i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Massiv kritik efter skandaløse scener

Ruben Amorim favorit til dette job