Carlo Ancelotti uenig med Pep Guardiola

Manchester City har større chance for at slå Real Madrid, end Pep Guardiola påstår, mener Carlo Ancelotti.



Manchester City-træner Pep Guardiola undervurderer bevidst klubbens mulighed for at gå videre til ottendedelsfinalerne i Champions League.

Sådan lyder det fra Real Madrid-træner Carlo Ancelotti på et pressemøde før onsdagens returkamp i Spanien mellem de to mandskaber.

Ordene fra den italienske træner falder, efter at Guardiola har sagt, at City kun har én procent chance for at slå Real samlet.

– Han (Guardiola, red.) mener det virkelig ikke. Jeg vil spørge ham før kampen: Tror du virkelig, I kun har en procent chance?

– I virkeligheden mener han, at de har en større chance end det. Vi tror ikke, vi har 99 procent chance, siger Ancelotti.

I den første kamp på eget græs smed englænderne en 2-1-føring i slutfasen og tabte 2-3 til Real.

– Vi har en lille fordel, som vi skal udnytte, og vi vil prøve at spille på samme måde som i første opgør, da det gik godt, siger Ancelotti.

På pressemødet udtrykker Real-træneren igen sin frustration over den spanske dommerstand, efter at hovedstadsklubben gennem noget tid har følt sig uretfærdigt behandlet i La Liga.

Ancelotti er mere tryg ved dommerne i Champions League – ikke mindst fordi videodommerne blander sig mindre end i La Liga, mener han.

– Statistikkerne taler for sig selv, for i europæisk fodbold er der mindre kontrovers, og der er færre VAR-interventioner.

– VAR griber kun ind, når det er nødvendigt, og i Champions League er der normalt de bedste dommere fra hvert land, så kvaliteten er meget høj.

Efter lørdagens 1-1-kamp mod Osasuna i den hjemlige liga var Ancelotti utilfreds med, at Jude Bellingham blev udvist efter at have talt til dommeren.

Træneren mente også, at kampens dommer overså flere straffespark til Real. I stedet blev Osasuna tildelt et straffespark, som førte til udligningen.

– Der er sket ting i de seneste tre kampe, som alle har set, men jeg vil ikke sige mere, for jeg vil gerne være på bænken til den næste kamp, sagde Ancelotti med hentydning til, at han ikke ønsker at risikere en karantæne.

Real Madrids utilfredshed over dommerne i La Liga har været et stort tema i løbet af de seneste uger, da klubben gang på gang har følt sig bortdømt.

For omkring to uger siden udsendte klubben et åbent brev, hvori den spanske dommerstand blev kraftigt kritiseret.

/ritzau/AFP







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Midtjyllands vej i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

De vil have Jelert

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

FC Midtjylland er ude

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’