Carlsberg får kritik for fodbold-øl

Øl-giganten Carlsberg sponserer millioner af kroner i fodbold hvert år men møder kritik fra sundhedmyndighederne.



Carlsberg har i årevis været massiv sponsor af fodboldsporten. I Danmark er Øl-giganten blandt andet hovedsponsor for OB og de danske mestre og Champions League-deltager fra FC København og fra nytår overtager man øl-leverancerne til Brøndby Stadion.

Internationalt har Carlsberg gennem en årrække blandt andet sponseret EM-slutrunder og haft engelske Liverpool som et flagskib.

Carlsberg gør i sine reklamer en dyd ud af, at øllen er noget, der hører fodbolden til, men møder nu kritik fra sundhedsmyndighederne.

– Vi ved, at alkohol ved siden af tobak og forhøjet blodtryk er den tredjestørste forebyggelige risikofaktor. Så der ingen tvivl om, at det får indflydelse på vores sundhedstilstand, siger Kit Broholm, der er specialkonsulent i Sundhedsstyrelsen til i P1 Business

Carlsbergs bestyrelsesformand, Povl Krogsgaard-Larsen tager dog kritikken med ro

– Øl i sig selv er jo ikke en sundhedsrisiko. Det er langt mindre sundt at være afholdsmand, end det er at drikke to-tre genstande om dagen, siger han.

Povl Krogsgaard-Larsen mener, at at koblingen mellem sport og alkohol ligefrem kan være en god ide.

– Ja, øl og ungdomskultur hænger sammen. Carlsberg bidrager meget til, at man håndterer øl på en forsvarlig måde. Øl er, synes jeg, en stærkt social fremmende faktor, hvis man nyder det på en forsvarlig måde, siger bestyrelsesformanden.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at man for sin sundheds skyld ikke drikker alkohol, og at man drikker maksimalt syv genstande om ugen, hvis man er kvinde og maksimalt 14 genstande som mand.






LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Uruguay – Kap Verde

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet