Carlsberg får kritik for fodbold-øl

Øl-giganten Carlsberg sponserer millioner af kroner i fodbold hvert år men møder kritik fra sundhedmyndighederne.



Carlsberg har i årevis været massiv sponsor af fodboldsporten. I Danmark er Øl-giganten blandt andet hovedsponsor for OB og de danske mestre og Champions League-deltager fra FC København og fra nytår overtager man øl-leverancerne til Brøndby Stadion.

Internationalt har Carlsberg gennem en årrække blandt andet sponseret EM-slutrunder og haft engelske Liverpool som et flagskib.

Carlsberg gør i sine reklamer en dyd ud af, at øllen er noget, der hører fodbolden til, men møder nu kritik fra sundhedsmyndighederne.

– Vi ved, at alkohol ved siden af tobak og forhøjet blodtryk er den tredjestørste forebyggelige risikofaktor. Så der ingen tvivl om, at det får indflydelse på vores sundhedstilstand, siger Kit Broholm, der er specialkonsulent i Sundhedsstyrelsen til i P1 Business

Carlsbergs bestyrelsesformand, Povl Krogsgaard-Larsen tager dog kritikken med ro

– Øl i sig selv er jo ikke en sundhedsrisiko. Det er langt mindre sundt at være afholdsmand, end det er at drikke to-tre genstande om dagen, siger han.

Povl Krogsgaard-Larsen mener, at at koblingen mellem sport og alkohol ligefrem kan være en god ide.

– Ja, øl og ungdomskultur hænger sammen. Carlsberg bidrager meget til, at man håndterer øl på en forsvarlig måde. Øl er, synes jeg, en stærkt social fremmende faktor, hvis man nyder det på en forsvarlig måde, siger bestyrelsesformanden.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at man for sin sundheds skyld ikke drikker alkohol, og at man drikker maksimalt syv genstande om ugen, hvis man er kvinde og maksimalt 14 genstande som mand.






LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Fredberg henter italiensk legende

Arbejder på Brøndby-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Toptræner hylder Danmark og FC København

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Norges kronprins rejser til USA

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hylder kæmpe FCM-transfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson