Året er 1994, og Carsten Dethlefsen står på Wembley i London. Han er parat til at løbe ind til sin landsholdsdebut på det traditionsrige stadion. Spillere som Paul Gascoigne, Peter Beardsley og Alan Shearer venter på at komme i clinch med den hårdføre danske venstreback. Danmark taber kampen 0-1 på et mål af David Platt.
Dethlefsen var den første ikke-hvide danske landsholdsspiller, og på pressemødet inden kampen sagde den daværende landstræner Richard Møller Nielsen.
»Selv om han er mørk, ser hans fodboldfremtid lys ud.«
Dethlefsen spillede hele kampen på Wembley, men han kom aldrig mere i kamp for det danske landshold.
»Det var vel fordi, jeg ikke var god nok. Jeg blev skadet lige efter min landskamp, og så kom jeg aldrig tilbage til mit gamle niveau,« siger Carsten Dethlefsen, som blev født i Hamborg i 1969, men som halvandenårig kom til Danmark, og hans tyske statsborgerskab blev derfor senere skiftet ud med et dansk.
Miraklet på Bernabéu
Dethlefsen startede sin professionelle karriere i OB i 1992. Det blev til 184 kampe og seks sæsoner i den stribede OB-trøje, og det helt store peak på Dethlefsens OB-tid kom i 1994, samme år som landsholdsdebuten. Han var med på det hold, der sendte Real Madrid ud af UEFA Cup’en efter en meriterende 2-0 sejr over kongeklubben på selveste Bernabéu.
OB havde tabt 2-3 på hjemmebane, og de skulle altså vinde med 2-0 i Madrid, det gjorde de, og resultatet vil altid blive husket som et af de største øjeblikke i dansk klubfodbold.
»Selvfølgelig var det stort at slå Madrid, men det er faktisk først lang tid efter, at det er gået op for mig, hvor stort det er. Vi var virkelig under pres, og Lars (Høgh red.) havde vel 25 redninger i den kamp,« husker Dethlefsen.
Dethlefsen afsluttede sin karriere med én sæson i Viborg, inden han på grund af store problemer med sin ankel afluttede sin karriere i en alder af bare 31 år.
»Bentøjet kunne simpelthen ikke mere, det gjorde ondt om aftenen, når jeg kom hjem, så den ankel var altså ikke ret god til sidst,« husker den tidligere venstre back.
Den hårde hund
Carsten Dethlefsen vil blive husket for sit hårde spil, og han er én af de spillere, der har fået flest røde kort i Superligaens historie. Fem gange måtte Dethlefsen gå den tunge gang efter et rødt kort. Det synderegister bliver kun overgået af den stadig aktive Thomas Rytter, der har fået seks røde kort i sin tid i den bedste danske række.
Dethlefsens tidligere holdkammerat Stig Tøfting, som ellers også er kendt for at være en hård hund, understreger i sin biografi »No Regrets«, at Dethlefsen er en af de hårdeste spillere han nogensinde har spillet sammen med.
»Jeg har spillet med mange, der går til stålet, men Dethlefsen vil jeg aldrig glemme. Han er »sulten« på banen. Et rigtigt svin. Han sparker folk ned og truer med at rive arme og ben af dem for at skræmme dem. Også til træning.«
Efter fodbolden
Efter fodboldkarrierens afslutning har Carsten Dethlefsen været væk fra mediernes søgelys. Han startede som chauffør for Flensted, hvorefter han valgte at slå sig på tøjbranchen. Sammen med en veninde gik han ind i ejerskabet af en tøjbutik, det eventyr sluttede dog efter halvandet års tid på grund af uoverensstemmelser med kompagnonen. Samtidig med butikseventyret arbejdede Dethlefsen som chauffør og distributionsleder hos det tidligere Pakke-Trans, der nu hedder GLS.
Dethlefsen arbejder nu i BILKA i Odense, hvor han startede i november sidste år. I BILKA er han driftsleder i varemodtagelsen, og det er ham, der har ansvaret for, at de varer der kommer ind, ender de rigtige steder i butikken.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED