Carsten Dethlefsen er Sporløs

Hvad blev der egentlig af…Carsten Dethlefsen



Året er 1994, og Carsten Dethlefsen står på Wembley i London. Han er parat til at løbe ind til sin landsholdsdebut på det traditionsrige stadion. Spillere som Paul Gascoigne, Peter Beardsley og Alan Shearer venter på at komme i clinch med den hårdføre danske venstreback. Danmark taber kampen 0-1 på et mål af David Platt.

Dethlefsen var den første ikke-hvide danske landsholdsspiller, og på pressemødet inden kampen sagde den daværende landstræner Richard Møller Nielsen.

»Selv om han er mørk, ser hans fodboldfremtid lys ud.«
Dethlefsen spillede hele kampen på Wembley, men han kom aldrig mere i kamp for det danske landshold.

»Det var vel fordi, jeg ikke var god nok. Jeg blev skadet lige efter min landskamp, og så kom jeg aldrig tilbage til mit gamle niveau,« siger Carsten Dethlefsen, som blev født i Hamborg i 1969, men som halvandenårig kom til Danmark, og hans tyske statsborgerskab blev derfor senere skiftet ud med et dansk.

Miraklet på Bernabéu
Dethlefsen startede sin professionelle karriere i OB i 1992. Det blev til 184 kampe og seks sæsoner i den stribede OB-trøje, og det helt store peak på Dethlefsens OB-tid kom i 1994, samme år som landsholdsdebuten. Han var med på det hold, der sendte Real Madrid ud af UEFA Cup’en efter en meriterende 2-0 sejr over kongeklubben på selveste Bernabéu.

OB havde tabt 2-3 på hjemmebane, og de skulle altså vinde med 2-0 i Madrid, det gjorde de, og resultatet vil altid blive husket som et af de største øjeblikke i dansk klubfodbold.

»Selvfølgelig var det stort at slå Madrid, men det er faktisk først lang tid efter, at det er gået op for mig, hvor stort det er. Vi var virkelig under pres, og Lars (Høgh red.) havde vel 25 redninger i den kamp,« husker Dethlefsen.

Dethlefsen afsluttede sin karriere med én sæson i Viborg, inden han på grund af store problemer med sin ankel afluttede sin karriere i en alder af bare 31 år.

»Bentøjet kunne simpelthen ikke mere, det gjorde ondt om aftenen, når jeg kom hjem, så den ankel var altså ikke ret god til sidst,« husker den tidligere venstre back.

Den hårde hund
Carsten Dethlefsen vil blive husket for sit hårde spil, og han er én af de spillere, der har fået flest røde kort i Superligaens historie. Fem gange måtte Dethlefsen gå den tunge gang efter et rødt kort. Det synderegister bliver kun overgået af den stadig aktive Thomas Rytter, der har fået seks røde kort i sin tid i den bedste danske række.

Dethlefsens tidligere holdkammerat Stig Tøfting, som ellers også er kendt for at være en hård hund, understreger i sin biografi »No Regrets«, at Dethlefsen er en af de hårdeste spillere han nogensinde har spillet sammen med.

»Jeg har spillet med mange, der går til stålet, men Dethlefsen vil jeg aldrig glemme. Han er »sulten« på banen. Et rigtigt svin. Han sparker folk ned og truer med at rive arme og ben af dem for at skræmme dem. Også til træning.«

Efter fodbolden
Efter fodboldkarrierens afslutning har Carsten Dethlefsen været væk fra mediernes søgelys. Han startede som chauffør for Flensted, hvorefter han valgte at slå sig på tøjbranchen. Sammen med en veninde gik han ind i ejerskabet af en tøjbutik, det eventyr sluttede dog efter halvandet års tid på grund af uoverensstemmelser med kompagnonen. Samtidig med butikseventyret arbejdede Dethlefsen som chauffør og distributionsleder hos det tidligere Pakke-Trans, der nu hedder GLS.

Dethlefsen arbejder nu i BILKA i Odense, hvor han startede i november sidste år. I BILKA er han driftsleder i varemodtagelsen, og det er ham, der har ansvaret for, at de varer der kommer ind, ender de rigtige steder i butikken.



Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Zorniger med klar besked til Brøndby

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

FCK-direktør bekræfter henvendelse

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Brøndby præsenterer ny profil

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

AGF var klar med rekordbeløb

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen