Carsten Dethlefsen er Sporløs

Hvad blev der egentlig af…Carsten Dethlefsen



Året er 1994, og Carsten Dethlefsen står på Wembley i London. Han er parat til at løbe ind til sin landsholdsdebut på det traditionsrige stadion. Spillere som Paul Gascoigne, Peter Beardsley og Alan Shearer venter på at komme i clinch med den hårdføre danske venstreback. Danmark taber kampen 0-1 på et mål af David Platt.

Dethlefsen var den første ikke-hvide danske landsholdsspiller, og på pressemødet inden kampen sagde den daværende landstræner Richard Møller Nielsen.

»Selv om han er mørk, ser hans fodboldfremtid lys ud.«
Dethlefsen spillede hele kampen på Wembley, men han kom aldrig mere i kamp for det danske landshold.

»Det var vel fordi, jeg ikke var god nok. Jeg blev skadet lige efter min landskamp, og så kom jeg aldrig tilbage til mit gamle niveau,« siger Carsten Dethlefsen, som blev født i Hamborg i 1969, men som halvandenårig kom til Danmark, og hans tyske statsborgerskab blev derfor senere skiftet ud med et dansk.

Miraklet på Bernabéu
Dethlefsen startede sin professionelle karriere i OB i 1992. Det blev til 184 kampe og seks sæsoner i den stribede OB-trøje, og det helt store peak på Dethlefsens OB-tid kom i 1994, samme år som landsholdsdebuten. Han var med på det hold, der sendte Real Madrid ud af UEFA Cup’en efter en meriterende 2-0 sejr over kongeklubben på selveste Bernabéu.

OB havde tabt 2-3 på hjemmebane, og de skulle altså vinde med 2-0 i Madrid, det gjorde de, og resultatet vil altid blive husket som et af de største øjeblikke i dansk klubfodbold.

»Selvfølgelig var det stort at slå Madrid, men det er faktisk først lang tid efter, at det er gået op for mig, hvor stort det er. Vi var virkelig under pres, og Lars (Høgh red.) havde vel 25 redninger i den kamp,« husker Dethlefsen.

Dethlefsen afsluttede sin karriere med én sæson i Viborg, inden han på grund af store problemer med sin ankel afluttede sin karriere i en alder af bare 31 år.

»Bentøjet kunne simpelthen ikke mere, det gjorde ondt om aftenen, når jeg kom hjem, så den ankel var altså ikke ret god til sidst,« husker den tidligere venstre back.

Den hårde hund
Carsten Dethlefsen vil blive husket for sit hårde spil, og han er én af de spillere, der har fået flest røde kort i Superligaens historie. Fem gange måtte Dethlefsen gå den tunge gang efter et rødt kort. Det synderegister bliver kun overgået af den stadig aktive Thomas Rytter, der har fået seks røde kort i sin tid i den bedste danske række.

Dethlefsens tidligere holdkammerat Stig Tøfting, som ellers også er kendt for at være en hård hund, understreger i sin biografi »No Regrets«, at Dethlefsen er en af de hårdeste spillere han nogensinde har spillet sammen med.

»Jeg har spillet med mange, der går til stålet, men Dethlefsen vil jeg aldrig glemme. Han er »sulten« på banen. Et rigtigt svin. Han sparker folk ned og truer med at rive arme og ben af dem for at skræmme dem. Også til træning.«

Efter fodbolden
Efter fodboldkarrierens afslutning har Carsten Dethlefsen været væk fra mediernes søgelys. Han startede som chauffør for Flensted, hvorefter han valgte at slå sig på tøjbranchen. Sammen med en veninde gik han ind i ejerskabet af en tøjbutik, det eventyr sluttede dog efter halvandet års tid på grund af uoverensstemmelser med kompagnonen. Samtidig med butikseventyret arbejdede Dethlefsen som chauffør og distributionsleder hos det tidligere Pakke-Trans, der nu hedder GLS.

Dethlefsen arbejder nu i BILKA i Odense, hvor han startede i november sidste år. I BILKA er han driftsleder i varemodtagelsen, og det er ham, der har ansvaret for, at de varer der kommer ind, ender de rigtige steder i butikken.





Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Han er på vej væk fra AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afviser kæmpebud

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Klart svar om Tonni Adamsen

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Forlader AGF – lægetjek booket

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby afviser to danske klubber

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Sender transferbøn til Brøndby-emne

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Londonderby med mål

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’