Chelsea-esser sikrer smal sejr over FCK i Parken

I den første af to ottendedelsfinaler i Conference League tabte FC København 1-2 hjemme til Chelsea.



FC Københavns spillere havde på forhånd talt om, at de ønskede at holde dobbeltopgøret mod Chelsea i live så længe som muligt.

Det lykkedes til dels i torsdagens 1-2-nederlag i Parken i den første af to ottendedelsfinaler i Conference League.

Med et nederlag på et enkelt mål er Premier League-mandskabet selvfølgelig storfavorit til at gå samlet videre, men i det mindste er der bevaret en snert af spænding før returkampen.

Underholdningsværdien var lav og chancerne få i første halvleg, og begge mandskaber virkede tilfredse med en nullert.

FCK-træner Jacob Neestrup havde foretaget seks ændringer siden søndagens 0-0-kamp mod AaB.

Blandt andre var midtbanegeneralen Thomas Delaney udgået af truppen på grund af sygdom.

Hos Chelsea var Cole Palmer med fra start, efter at den engelske stjernespiller ikke havde taget del i turneringen i efteråret.

Kampens første 45 minutter var meget chancefattige, og FCK stod kompakt og velorganiseret.

Neestrup havde valgt at stille op med fem mand i bagkæden og lukrerede udelukkende på kontrastød eller små stikangreb.

Chelsea-spillerne virkede tilfredse med at trille bolden rundt i egne kæder i en uendelighed.

Det stjernebesatte udehold havde ikke kreativitet eller idéer til at gennembryde det solide FCK-forsvar.

Chancerne i første halvleg kunne derfor tælles på en hånd, og de var ikke specielt store.

Efter fire minutter tilspillede FCK sig sin største chance i første halvleg, men der var ikke fart og kraft noget i skudforsøget fra kantspilleren Elias Achouri.

Bedste chance til Chelsea fik Cole Palmer, men han sparkede forbi den ene stolpe efter et kvarter.

I anden halvleg ændrede kampen karakter, og Chelsea åbnede med en scoring med det samme.

Reece James, der var rykket op på Chelseas midtbane, hamrede på mål langt udefra, og bolden gik ind ved den ene stolpe.

FCK kom straks med et modsvar, da Viktor Claesson få minutter senere sparkede på indersiden af stolpen.

Derfra var det en mere åben kamp, hvor begge hold slap tøjlerne en smule. Cole Palmer havde endnu et nærgående forsøg fra distancen.

Efter 66 minutter klumrede FCK-backen Giorgi Gocholeishvili med bolden i egen forsvarszone. Boldtabet blev straffet sekunder senere med en 2-0-scoring af indskiftede Enzo Fernández.

FCK forsøgte at fremtvinge en reducering, der kunne skabe mere spænding før returkampen. Og det lykkedes efter 80 minutter.

FCK-stopperen Gabriel Pereira headede et frispark i nettet til en 1-2-reducering, der skabte stor jubel blandt størstedelen af de 35.859 tilskuere i Parken.

Dermed endte det ikke, som sidste gang Chelsea var på besøg i Parken for 14 år siden. Dengang vandt Chelsea 2-0 i Champions League.

Den danske målmand Filip Jörgensen sad på bænken i hele torsdagens kamp for Chelsea.

Der er returkamp på Stamford Bridge i London på torsdag klokken 21.

/ritzau/





Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson svært utilfreds

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Skidt nyt om Lukas Lerager



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr