Chelsea-fans svarer igen: Billetpriser skyld i tavst stadion

Chelseas fanklub mener, at klubben selv er skyld i de tavse tilskuere på Stamford Bridge. Dem der skaber stemning har nemlig ikke råd til at betale for de dyre billetter.



Chelseas fanklub har svaret tilbage på Jose Mourinhos kritik af fansene på Stamford Bridge, som den portugisiske manager mener er for tavse. 

Men det er klubbens egen skyld, mener fanklubben, som beskylder de høje billetpriser for at holde unge mennesker væk fra Premier League-kampene, fordi de ikke har råd. 

– Billetterne koster fra 470 kroner og opefter. Og unge mennesker, som er dem, der typisk står for sang og stemning, de bliver altså holdt væk fra stadionet på grund af de høje billetpriser, siger formanden for Chelseas fanklub, Tim Rolls til BBC.  

Den billigste billet til opgøret mod Queens Park Rangers på Stamford Bridge kostede 440 kroner, mens den dyreste kostede 700 kroner. 

Det er dog muligt for personer under 18 år at komme ind for 170 kroner, men de billetter kan kun købes i begrænset omfang og til bestemte sektioner af stadionet. 

– Indtil klubberne indser det, og gør noget ved billetpriserne som få mennesker har råd til at betale, så vil situationen næppe ændre sig. 

– Det er urealistisk at forvente, at personer på 18-19 år, som tjener en minumumsløn kan komme på Stamford Bridge eller hvilket som helst andet Premier League stadion. Det her er ikke kun et problem hos Chelsea, det gælder alle klubber, siger Tim Rolls. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bayern München er i pokalfinalen

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afslører samtale med Roony Bardghji