Chok? Gravesen vil have ham på landsholdet

Thomas Gravesen overrasker stort, når han peger på, hvem han vil se på landsholdets midtbane.



Er der mon nogle overraskelser, når Brian Riemer tirsdag udtager landsholdstruppen til de kommende kampe mod Portugal? 

Hvis det står til Thomas Gravesen, er der minimum en kæmpe overraskelser.

Den tidligere Real Madrid-spiller, der som bekendt kerer sig dybt om Danmarks landshold, har i sin rolle som ekspert på Viaplay peget på dem, han ville udtage. Og her har Gravesen chokeret ved at vælge Jeppe Tverskov fra San Diego FC. 

– Jeg har taget Jeppe Tverskov med, fordi den erfaring, han har, viste han i Superligaen. Det er en spiller, de unge kan læne sig opad, og som kan bruges i alle situationer. Så var vi i tvivl, om han kunne begå sig i udlandet. Nu har han tromlet i MLS i de første kampe og har spillet sig op øverst i hierarkiet, når man kigger på statistikker. 

– Jeg ville aldrig have tvivl om at sætte ham ind og ville kunne bruge ham i enhver situation. Det er en person, jeg vil have ind på mit hold til at bakke andre op, siger Thomas Gravesen til Viaplay. 

Den 31-årige dansker har i årevis været en stor profil i Superligaen for OB og FC Nordsjælland, men han har aldrig været inde omkring det danske landshold. Noget, Gravesen ikke fatter en brik af. 

– Det er en kæmpe, kæmpe fejl af Kasper Hjulmand, at han ikke har været en del af det danske landshold. At man ikke har kunnet finde plads til en Jeppe Tverskov, som har domineret Superligaen med hurtige afleveringer frem og brydninger af modstandernes spil, er mig en gåde. Og når det er mig, der er landstræner, er han med, lyder det med stort smil fra Gravesen. 

Thomas Gravesen har til gengæld ikke Christian Eriksen med i sin landsholdstrup – se hans midtbanevalg og forklaringen bag i videoafspilleren øverst i artiklen. 





Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Storkamp af Patrick Dorgu

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning