Chok? Gravesen vil have ham på landsholdet

Thomas Gravesen overrasker stort, når han peger på, hvem han vil se på landsholdets midtbane.



Er der mon nogle overraskelser, når Brian Riemer tirsdag udtager landsholdstruppen til de kommende kampe mod Portugal? 

Hvis det står til Thomas Gravesen, er der minimum en kæmpe overraskelser.

Den tidligere Real Madrid-spiller, der som bekendt kerer sig dybt om Danmarks landshold, har i sin rolle som ekspert på Viaplay peget på dem, han ville udtage. Og her har Gravesen chokeret ved at vælge Jeppe Tverskov fra San Diego FC. 

– Jeg har taget Jeppe Tverskov med, fordi den erfaring, han har, viste han i Superligaen. Det er en spiller, de unge kan læne sig opad, og som kan bruges i alle situationer. Så var vi i tvivl, om han kunne begå sig i udlandet. Nu har han tromlet i MLS i de første kampe og har spillet sig op øverst i hierarkiet, når man kigger på statistikker. 

– Jeg ville aldrig have tvivl om at sætte ham ind og ville kunne bruge ham i enhver situation. Det er en person, jeg vil have ind på mit hold til at bakke andre op, siger Thomas Gravesen til Viaplay. 

Den 31-årige dansker har i årevis været en stor profil i Superligaen for OB og FC Nordsjælland, men han har aldrig været inde omkring det danske landshold. Noget, Gravesen ikke fatter en brik af. 

– Det er en kæmpe, kæmpe fejl af Kasper Hjulmand, at han ikke har været en del af det danske landshold. At man ikke har kunnet finde plads til en Jeppe Tverskov, som har domineret Superligaen med hurtige afleveringer frem og brydninger af modstandernes spil, er mig en gåde. Og når det er mig, der er landstræner, er han med, lyder det med stort smil fra Gravesen. 

Thomas Gravesen har til gengæld ikke Christian Eriksen med i sin landsholdstrup – se hans midtbanevalg og forklaringen bag i videoafspilleren øverst i artiklen. 





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Belgien knuser USA

Enig med FC Midtjylland-angriber

Schweiz – Colombia

Her er 1/8-finalerne ved VM

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

AGF-spiller idømt karantæne

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’