Chok? Gravesen vil have ham på landsholdet

Thomas Gravesen overrasker stort, når han peger på, hvem han vil se på landsholdets midtbane.



Er der mon nogle overraskelser, når Brian Riemer tirsdag udtager landsholdstruppen til de kommende kampe mod Portugal? 

Hvis det står til Thomas Gravesen, er der minimum en kæmpe overraskelser.

Den tidligere Real Madrid-spiller, der som bekendt kerer sig dybt om Danmarks landshold, har i sin rolle som ekspert på Viaplay peget på dem, han ville udtage. Og her har Gravesen chokeret ved at vælge Jeppe Tverskov fra San Diego FC. 

– Jeg har taget Jeppe Tverskov med, fordi den erfaring, han har, viste han i Superligaen. Det er en spiller, de unge kan læne sig opad, og som kan bruges i alle situationer. Så var vi i tvivl, om han kunne begå sig i udlandet. Nu har han tromlet i MLS i de første kampe og har spillet sig op øverst i hierarkiet, når man kigger på statistikker. 

– Jeg ville aldrig have tvivl om at sætte ham ind og ville kunne bruge ham i enhver situation. Det er en person, jeg vil have ind på mit hold til at bakke andre op, siger Thomas Gravesen til Viaplay. 

Den 31-årige dansker har i årevis været en stor profil i Superligaen for OB og FC Nordsjælland, men han har aldrig været inde omkring det danske landshold. Noget, Gravesen ikke fatter en brik af. 

– Det er en kæmpe, kæmpe fejl af Kasper Hjulmand, at han ikke har været en del af det danske landshold. At man ikke har kunnet finde plads til en Jeppe Tverskov, som har domineret Superligaen med hurtige afleveringer frem og brydninger af modstandernes spil, er mig en gåde. Og når det er mig, der er landstræner, er han med, lyder det med stort smil fra Gravesen. 

Thomas Gravesen har til gengæld ikke Christian Eriksen med i sin landsholdstrup – se hans midtbanevalg og forklaringen bag i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Giver transferopdatering