Er der mon nogle overraskelser, når Brian Riemer tirsdag udtager landsholdstruppen til de kommende kampe mod Portugal?
Hvis det står til Thomas Gravesen, er der minimum en kæmpe overraskelser.
Den tidligere Real Madrid-spiller, der som bekendt kerer sig dybt om Danmarks landshold, har i sin rolle som ekspert på Viaplay peget på dem, han ville udtage. Og her har Gravesen chokeret ved at vælge Jeppe Tverskov fra San Diego FC.
– Jeg har taget Jeppe Tverskov med, fordi den erfaring, han har, viste han i Superligaen. Det er en spiller, de unge kan læne sig opad, og som kan bruges i alle situationer. Så var vi i tvivl, om han kunne begå sig i udlandet. Nu har han tromlet i MLS i de første kampe og har spillet sig op øverst i hierarkiet, når man kigger på statistikker.
– Jeg ville aldrig have tvivl om at sætte ham ind og ville kunne bruge ham i enhver situation. Det er en person, jeg vil have ind på mit hold til at bakke andre op, siger Thomas Gravesen til Viaplay.
Den 31-årige dansker har i årevis været en stor profil i Superligaen for OB og FC Nordsjælland, men han har aldrig været inde omkring det danske landshold. Noget, Gravesen ikke fatter en brik af.
– Det er en kæmpe, kæmpe fejl af Kasper Hjulmand, at han ikke har været en del af det danske landshold. At man ikke har kunnet finde plads til en Jeppe Tverskov, som har domineret Superligaen med hurtige afleveringer frem og brydninger af modstandernes spil, er mig en gåde. Og når det er mig, der er landstræner, er han med, lyder det med stort smil fra Gravesen.
Thomas Gravesen har til gengæld ikke Christian Eriksen med i sin landsholdstrup – se hans midtbanevalg og forklaringen bag i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?