Chok? Gravesen vil have ham på landsholdet

Thomas Gravesen overrasker stort, når han peger på, hvem han vil se på landsholdets midtbane.



Er der mon nogle overraskelser, når Brian Riemer tirsdag udtager landsholdstruppen til de kommende kampe mod Portugal? 

Hvis det står til Thomas Gravesen, er der minimum en kæmpe overraskelser.

Den tidligere Real Madrid-spiller, der som bekendt kerer sig dybt om Danmarks landshold, har i sin rolle som ekspert på Viaplay peget på dem, han ville udtage. Og her har Gravesen chokeret ved at vælge Jeppe Tverskov fra San Diego FC. 

– Jeg har taget Jeppe Tverskov med, fordi den erfaring, han har, viste han i Superligaen. Det er en spiller, de unge kan læne sig opad, og som kan bruges i alle situationer. Så var vi i tvivl, om han kunne begå sig i udlandet. Nu har han tromlet i MLS i de første kampe og har spillet sig op øverst i hierarkiet, når man kigger på statistikker. 

– Jeg ville aldrig have tvivl om at sætte ham ind og ville kunne bruge ham i enhver situation. Det er en person, jeg vil have ind på mit hold til at bakke andre op, siger Thomas Gravesen til Viaplay. 

Den 31-årige dansker har i årevis været en stor profil i Superligaen for OB og FC Nordsjælland, men han har aldrig været inde omkring det danske landshold. Noget, Gravesen ikke fatter en brik af. 

– Det er en kæmpe, kæmpe fejl af Kasper Hjulmand, at han ikke har været en del af det danske landshold. At man ikke har kunnet finde plads til en Jeppe Tverskov, som har domineret Superligaen med hurtige afleveringer frem og brydninger af modstandernes spil, er mig en gåde. Og når det er mig, der er landstræner, er han med, lyder det med stort smil fra Gravesen. 

Thomas Gravesen har til gengæld ikke Christian Eriksen med i sin landsholdstrup – se hans midtbanevalg og forklaringen bag i videoafspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Harry Maguire i chok

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brøndby IF – FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brighton – Manchester United

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Cooper og Svensson overrasker begge

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

AGF er mestre – her er deres vej i Europa