Kæmpe sensation: Det gik helt amok, siger dansker

Joel Felix og Arminia Bielefeld leverede en sensation tidligere på ugen. Nu fortæller danskeren om oplevelsen i et interview med Tipsbladet.



Arminia Bielefeld fra Tysklands tredjebedste række leverede en vaskeægte pokalsensation i tirsdags. Mandskabet besejrede de forsvarende mestre Bayer Leverkusen og spillede sig dermed i pokalfinalen som det første 3. Liga-hold i 21 år. 

En sensation, der i den grad trak overskrifter rundt om i Tyskland. 

“Bielefeld-miraklet”, blev det kaldt i BILD

“Tredjeliga-holdet Bielefeld leverer sensationen – og står for første gang i pokalfinalen,” lød det i Kicker

“Pokalsensationen er en realitet!” skrev Sky Sports

Med til at levere sensationen var danske Joel Felix, der i sommer skiftede fra de danske pokalmestre Silkeborg IF til Arminia Bielefeld. Han blev skiftet sent ind i triumfen og var med til at sikre sejren, og i et telefoninterview med Tipsbladet fortæller han om en vild fejring. 

– Det gik helt amok i forgårs, og der er virkelig god stemning nu, siger Joel Felix over telefonen torsdag eftermiddag og tilføjer: 

Kampen forløb præcis, som Arminia Bielefeld ville have, og da der blev fløjtet af, blev banet invaderet af jublende lykkelige fans.  

– Jeg var så meget i chok og glad på en eller anden måde, at jeg slet tænkte ikke over, at der var fans inde på banen. Men lige pludselig lagde jeg mærke til, at fans omfavnede mig og råbte “Wir sind in die Pokalfinale!”. Når man jubler, er det jo bare “jaaaa!” og “sådan!”, man råber. De var så stolte, og det var vi også, siger Joel Felix og tilføjer: 

– Det var også rørende at se så mange mennesker græde og blive berørte af det. Alt fra kameramænd til securityfolk til spillere og trænere. Det var virkelig vanvittigt at se, hvor meget det betød, fordi det var også vildt stort for mig.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Pokalheltene i Bielefeld.

Røg direkte på natklub

Hvordan var fejringen så bagefter? 

– Jeg røg direkte i doping sammen med en holdkammerat, ha ha, så det var ret nederen! Der kunne man ikke lige fejre det med de andre i omklædningsrummet, men det var lige ved siden af, og jeg kunne høre, at det gik fuldstændig amok derinde. 

– Så tog alle fra klubben direkte på natklub, og det gjorde fansene også. Jeg kom lidt senere med min kæreste, og folk stod ude foran og sang sange med fansene, fordi der var proppet. Der var flere hundrede mennesker. 

Nu venter en pokalfinale mod VfB Stuttgart, og i modsætning til triumfen skal den ikke spilles på Arminia Bielefelds hjemmebane, som Joel Felix påpeger har hjulpet holdet.  

– Men nu har vi også slået Bayer Leverkusen ud, og så tænker vi bare, at alt er muligt. Det bliver jo en vanvittig fed dag, og vi går efter det, tilføjer danskeren, der regner med at få familiemedlemmer med til finalen i slutningen af maj. 

Blæst bagover af fansene

Helt generelt er pokaltriumfen blot kirsebærret på toppen af en god sæson for Joel Felix i Arminia Bielefeld. Selv har han – bortset fra en skadespause – fået godt med spilletid, og holdet kæmper med om oprykning til 2. Bundesliga. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Joel Felix i aktion.

– Det har været vildt fedt, og det er gået rigtig godt. På det sidste har der været nogle skader, som er kommet i vejen for mig, som jeg nu er kommet tilbage fra. Men udover det har det været fantastisk. 

– Jeg kan huske, at da jeg skiftede fra Silkeborg til Bielefeld, var der flere, der stillede spørgsmålstegn ved, hvad en spiller fra et top seks-hold i Superligaen ville i 3. Liga. Jeg synes bare, at det her har bevidst, at niveauet er godt, og at vi kan gøre ondt på så store hold som Bayer Leverkusen, siger han. 

Og så skader det ikke, at Arminia Bielefeld spiller deres hjemmekampe foran knap 20.000 dedikerede fans. 

– Det er så fedt. Det er en vanvittig fankultur, og det er de vildeste fans, jeg nogensinde har oplevet. Man kunne også se videoer fra før semifinalen, hvor de stod og hoppede og festede inde i byen. Der er flere hold i vores liga med virkelig gode fanscener, og det gør det bare ekstra fedt, slutter danskeren. 

Allerede lørdag skal Arminia Bielefeld i aktion igen i 3. Liga mod Alemannia Aachen.

 







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Gift Links hylder FCK-legende



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

FIFA åbner sag mod Spanien



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Det betyder intet mod Liverpool

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Færdig i Manchester City

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Real Madrid – Bayern

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Kasper Dolberg i choktransfer?

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining