Arminia Bielefeld fra Tysklands tredjebedste række leverede en vaskeægte pokalsensation i tirsdags. Mandskabet besejrede de forsvarende mestre Bayer Leverkusen og spillede sig dermed i pokalfinalen som det første 3. Liga-hold i 21 år.
En sensation, der i den grad trak overskrifter rundt om i Tyskland.
“Bielefeld-miraklet”, blev det kaldt i BILD.
“Tredjeliga-holdet Bielefeld leverer sensationen – og står for første gang i pokalfinalen,” lød det i Kicker.
“Pokalsensationen er en realitet!” skrev Sky Sports.
Med til at levere sensationen var danske Joel Felix, der i sommer skiftede fra de danske pokalmestre Silkeborg IF til Arminia Bielefeld. Han blev skiftet sent ind i triumfen og var med til at sikre sejren, og i et telefoninterview med Tipsbladet fortæller han om en vild fejring.
– Det gik helt amok i forgårs, og der er virkelig god stemning nu, siger Joel Felix over telefonen torsdag eftermiddag og tilføjer:
Kampen forløb præcis, som Arminia Bielefeld ville have, og da der blev fløjtet af, blev banet invaderet af jublende lykkelige fans.
– Jeg var så meget i chok og glad på en eller anden måde, at jeg slet tænkte ikke over, at der var fans inde på banen. Men lige pludselig lagde jeg mærke til, at fans omfavnede mig og råbte “Wir sind in die Pokalfinale!”. Når man jubler, er det jo bare “jaaaa!” og “sådan!”, man råber. De var så stolte, og det var vi også, siger Joel Felix og tilføjer:
– Det var også rørende at se så mange mennesker græde og blive berørte af det. Alt fra kameramænd til securityfolk til spillere og trænere. Det var virkelig vanvittigt at se, hvor meget det betød, fordi det var også vildt stort for mig.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Røg direkte på natklub
Hvordan var fejringen så bagefter?
– Jeg røg direkte i doping sammen med en holdkammerat, ha ha, så det var ret nederen! Der kunne man ikke lige fejre det med de andre i omklædningsrummet, men det var lige ved siden af, og jeg kunne høre, at det gik fuldstændig amok derinde.
– Så tog alle fra klubben direkte på natklub, og det gjorde fansene også. Jeg kom lidt senere med min kæreste, og folk stod ude foran og sang sange med fansene, fordi der var proppet. Der var flere hundrede mennesker.
Nu venter en pokalfinale mod VfB Stuttgart, og i modsætning til triumfen skal den ikke spilles på Arminia Bielefelds hjemmebane, som Joel Felix påpeger har hjulpet holdet.
– Men nu har vi også slået Bayer Leverkusen ud, og så tænker vi bare, at alt er muligt. Det bliver jo en vanvittig fed dag, og vi går efter det, tilføjer danskeren, der regner med at få familiemedlemmer med til finalen i slutningen af maj.
Blæst bagover af fansene
Helt generelt er pokaltriumfen blot kirsebærret på toppen af en god sæson for Joel Felix i Arminia Bielefeld. Selv har han – bortset fra en skadespause – fået godt med spilletid, og holdet kæmper med om oprykning til 2. Bundesliga.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Det har været vildt fedt, og det er gået rigtig godt. På det sidste har der været nogle skader, som er kommet i vejen for mig, som jeg nu er kommet tilbage fra. Men udover det har det været fantastisk.
– Jeg kan huske, at da jeg skiftede fra Silkeborg til Bielefeld, var der flere, der stillede spørgsmålstegn ved, hvad en spiller fra et top seks-hold i Superligaen ville i 3. Liga. Jeg synes bare, at det her har bevidst, at niveauet er godt, og at vi kan gøre ondt på så store hold som Bayer Leverkusen, siger han.
Og så skader det ikke, at Arminia Bielefeld spiller deres hjemmekampe foran knap 20.000 dedikerede fans.
– Det er så fedt. Det er en vanvittig fankultur, og det er de vildeste fans, jeg nogensinde har oplevet. Man kunne også se videoer fra før semifinalen, hvor de stod og hoppede og festede inde i byen. Der er flere hold i vores liga med virkelig gode fanscener, og det gør det bare ekstra fedt, slutter danskeren.
Allerede lørdag skal Arminia Bielefeld i aktion igen i 3. Liga mod Alemannia Aachen.
LIVE
LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
I chok: Har aldrig set lignende
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
Vil have ham væk fra FC København
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Neestrup chokerer med sin startopstilling
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre