Kæmpe sensation: Det gik helt amok, siger dansker

Joel Felix og Arminia Bielefeld leverede en sensation tidligere på ugen. Nu fortæller danskeren om oplevelsen i et interview med Tipsbladet.



Arminia Bielefeld fra Tysklands tredjebedste række leverede en vaskeægte pokalsensation i tirsdags. Mandskabet besejrede de forsvarende mestre Bayer Leverkusen og spillede sig dermed i pokalfinalen som det første 3. Liga-hold i 21 år. 

En sensation, der i den grad trak overskrifter rundt om i Tyskland. 

“Bielefeld-miraklet”, blev det kaldt i BILD

“Tredjeliga-holdet Bielefeld leverer sensationen – og står for første gang i pokalfinalen,” lød det i Kicker

“Pokalsensationen er en realitet!” skrev Sky Sports

Med til at levere sensationen var danske Joel Felix, der i sommer skiftede fra de danske pokalmestre Silkeborg IF til Arminia Bielefeld. Han blev skiftet sent ind i triumfen og var med til at sikre sejren, og i et telefoninterview med Tipsbladet fortæller han om en vild fejring. 

– Det gik helt amok i forgårs, og der er virkelig god stemning nu, siger Joel Felix over telefonen torsdag eftermiddag og tilføjer: 

Kampen forløb præcis, som Arminia Bielefeld ville have, og da der blev fløjtet af, blev banet invaderet af jublende lykkelige fans.  

– Jeg var så meget i chok og glad på en eller anden måde, at jeg slet tænkte ikke over, at der var fans inde på banen. Men lige pludselig lagde jeg mærke til, at fans omfavnede mig og råbte “Wir sind in die Pokalfinale!”. Når man jubler, er det jo bare “jaaaa!” og “sådan!”, man råber. De var så stolte, og det var vi også, siger Joel Felix og tilføjer: 

– Det var også rørende at se så mange mennesker græde og blive berørte af det. Alt fra kameramænd til securityfolk til spillere og trænere. Det var virkelig vanvittigt at se, hvor meget det betød, fordi det var også vildt stort for mig.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Pokalheltene i Bielefeld.

Røg direkte på natklub

Hvordan var fejringen så bagefter? 

– Jeg røg direkte i doping sammen med en holdkammerat, ha ha, så det var ret nederen! Der kunne man ikke lige fejre det med de andre i omklædningsrummet, men det var lige ved siden af, og jeg kunne høre, at det gik fuldstændig amok derinde. 

– Så tog alle fra klubben direkte på natklub, og det gjorde fansene også. Jeg kom lidt senere med min kæreste, og folk stod ude foran og sang sange med fansene, fordi der var proppet. Der var flere hundrede mennesker. 

Nu venter en pokalfinale mod VfB Stuttgart, og i modsætning til triumfen skal den ikke spilles på Arminia Bielefelds hjemmebane, som Joel Felix påpeger har hjulpet holdet.  

– Men nu har vi også slået Bayer Leverkusen ud, og så tænker vi bare, at alt er muligt. Det bliver jo en vanvittig fed dag, og vi går efter det, tilføjer danskeren, der regner med at få familiemedlemmer med til finalen i slutningen af maj. 

Blæst bagover af fansene

Helt generelt er pokaltriumfen blot kirsebærret på toppen af en god sæson for Joel Felix i Arminia Bielefeld. Selv har han – bortset fra en skadespause – fået godt med spilletid, og holdet kæmper med om oprykning til 2. Bundesliga. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Joel Felix i aktion.

– Det har været vildt fedt, og det er gået rigtig godt. På det sidste har der været nogle skader, som er kommet i vejen for mig, som jeg nu er kommet tilbage fra. Men udover det har det været fantastisk. 

– Jeg kan huske, at da jeg skiftede fra Silkeborg til Bielefeld, var der flere, der stillede spørgsmålstegn ved, hvad en spiller fra et top seks-hold i Superligaen ville i 3. Liga. Jeg synes bare, at det her har bevidst, at niveauet er godt, og at vi kan gøre ondt på så store hold som Bayer Leverkusen, siger han. 

Og så skader det ikke, at Arminia Bielefeld spiller deres hjemmekampe foran knap 20.000 dedikerede fans. 

– Det er så fedt. Det er en vanvittig fankultur, og det er de vildeste fans, jeg nogensinde har oplevet. Man kunne også se videoer fra før semifinalen, hvor de stod og hoppede og festede inde i byen. Der er flere hold i vores liga med virkelig gode fanscener, og det gør det bare ekstra fedt, slutter danskeren. 

Allerede lørdag skal Arminia Bielefeld i aktion igen i 3. Liga mod Alemannia Aachen.

 






Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tæt på aftale med Andreas Christensen

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

– Niels Frederiksen er en legende!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!