Kæmpe sensation: Det gik helt amok, siger dansker

Joel Felix og Arminia Bielefeld leverede en sensation tidligere på ugen. Nu fortæller danskeren om oplevelsen i et interview med Tipsbladet.



Arminia Bielefeld fra Tysklands tredjebedste række leverede en vaskeægte pokalsensation i tirsdags. Mandskabet besejrede de forsvarende mestre Bayer Leverkusen og spillede sig dermed i pokalfinalen som det første 3. Liga-hold i 21 år. 

En sensation, der i den grad trak overskrifter rundt om i Tyskland. 

“Bielefeld-miraklet”, blev det kaldt i BILD

“Tredjeliga-holdet Bielefeld leverer sensationen – og står for første gang i pokalfinalen,” lød det i Kicker

“Pokalsensationen er en realitet!” skrev Sky Sports

Med til at levere sensationen var danske Joel Felix, der i sommer skiftede fra de danske pokalmestre Silkeborg IF til Arminia Bielefeld. Han blev skiftet sent ind i triumfen og var med til at sikre sejren, og i et telefoninterview med Tipsbladet fortæller han om en vild fejring. 

– Det gik helt amok i forgårs, og der er virkelig god stemning nu, siger Joel Felix over telefonen torsdag eftermiddag og tilføjer: 

Kampen forløb præcis, som Arminia Bielefeld ville have, og da der blev fløjtet af, blev banet invaderet af jublende lykkelige fans.  

– Jeg var så meget i chok og glad på en eller anden måde, at jeg slet tænkte ikke over, at der var fans inde på banen. Men lige pludselig lagde jeg mærke til, at fans omfavnede mig og råbte “Wir sind in die Pokalfinale!”. Når man jubler, er det jo bare “jaaaa!” og “sådan!”, man råber. De var så stolte, og det var vi også, siger Joel Felix og tilføjer: 

– Det var også rørende at se så mange mennesker græde og blive berørte af det. Alt fra kameramænd til securityfolk til spillere og trænere. Det var virkelig vanvittigt at se, hvor meget det betød, fordi det var også vildt stort for mig.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Pokalheltene i Bielefeld.

Røg direkte på natklub

Hvordan var fejringen så bagefter? 

– Jeg røg direkte i doping sammen med en holdkammerat, ha ha, så det var ret nederen! Der kunne man ikke lige fejre det med de andre i omklædningsrummet, men det var lige ved siden af, og jeg kunne høre, at det gik fuldstændig amok derinde. 

– Så tog alle fra klubben direkte på natklub, og det gjorde fansene også. Jeg kom lidt senere med min kæreste, og folk stod ude foran og sang sange med fansene, fordi der var proppet. Der var flere hundrede mennesker. 

Nu venter en pokalfinale mod VfB Stuttgart, og i modsætning til triumfen skal den ikke spilles på Arminia Bielefelds hjemmebane, som Joel Felix påpeger har hjulpet holdet.  

– Men nu har vi også slået Bayer Leverkusen ud, og så tænker vi bare, at alt er muligt. Det bliver jo en vanvittig fed dag, og vi går efter det, tilføjer danskeren, der regner med at få familiemedlemmer med til finalen i slutningen af maj. 

Blæst bagover af fansene

Helt generelt er pokaltriumfen blot kirsebærret på toppen af en god sæson for Joel Felix i Arminia Bielefeld. Selv har han – bortset fra en skadespause – fået godt med spilletid, og holdet kæmper med om oprykning til 2. Bundesliga. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Joel Felix i aktion.

– Det har været vildt fedt, og det er gået rigtig godt. På det sidste har der været nogle skader, som er kommet i vejen for mig, som jeg nu er kommet tilbage fra. Men udover det har det været fantastisk. 

– Jeg kan huske, at da jeg skiftede fra Silkeborg til Bielefeld, var der flere, der stillede spørgsmålstegn ved, hvad en spiller fra et top seks-hold i Superligaen ville i 3. Liga. Jeg synes bare, at det her har bevidst, at niveauet er godt, og at vi kan gøre ondt på så store hold som Bayer Leverkusen, siger han. 

Og så skader det ikke, at Arminia Bielefeld spiller deres hjemmekampe foran knap 20.000 dedikerede fans. 

– Det er så fedt. Det er en vanvittig fankultur, og det er de vildeste fans, jeg nogensinde har oplevet. Man kunne også se videoer fra før semifinalen, hvor de stod og hoppede og festede inde i byen. Der er flere hold i vores liga med virkelig gode fanscener, og det gør det bare ekstra fedt, slutter danskeren. 

Allerede lørdag skal Arminia Bielefeld i aktion igen i 3. Liga mod Alemannia Aachen.

 





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

I svime over Filip Jørgensen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Superligaklub præsenterer millionoverskud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Medie afslører møde med Deco

Skal han på landsholdet, Riemer?

Jonas Schwartz lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Dansk milliardær smider 75.000

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Langer ud efter trænerlegende

David Nielsen tæt på fyring

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

631 millioner kroner

Arne Slot dybt frustreret

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler