Arminia Bielefeld fra Tysklands tredjebedste række leverede en vaskeægte pokalsensation i tirsdags. Mandskabet besejrede de forsvarende mestre Bayer Leverkusen og spillede sig dermed i pokalfinalen som det første 3. Liga-hold i 21 år.
En sensation, der i den grad trak overskrifter rundt om i Tyskland.
“Bielefeld-miraklet”, blev det kaldt i BILD.
“Tredjeliga-holdet Bielefeld leverer sensationen – og står for første gang i pokalfinalen,” lød det i Kicker.
“Pokalsensationen er en realitet!” skrev Sky Sports.
Med til at levere sensationen var danske Joel Felix, der i sommer skiftede fra de danske pokalmestre Silkeborg IF til Arminia Bielefeld. Han blev skiftet sent ind i triumfen og var med til at sikre sejren, og i et telefoninterview med Tipsbladet fortæller han om en vild fejring.
– Det gik helt amok i forgårs, og der er virkelig god stemning nu, siger Joel Felix over telefonen torsdag eftermiddag og tilføjer:
Kampen forløb præcis, som Arminia Bielefeld ville have, og da der blev fløjtet af, blev banet invaderet af jublende lykkelige fans.
– Jeg var så meget i chok og glad på en eller anden måde, at jeg slet tænkte ikke over, at der var fans inde på banen. Men lige pludselig lagde jeg mærke til, at fans omfavnede mig og råbte “Wir sind in die Pokalfinale!”. Når man jubler, er det jo bare “jaaaa!” og “sådan!”, man råber. De var så stolte, og det var vi også, siger Joel Felix og tilføjer:
– Det var også rørende at se så mange mennesker græde og blive berørte af det. Alt fra kameramænd til securityfolk til spillere og trænere. Det var virkelig vanvittigt at se, hvor meget det betød, fordi det var også vildt stort for mig.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Røg direkte på natklub
Hvordan var fejringen så bagefter?
– Jeg røg direkte i doping sammen med en holdkammerat, ha ha, så det var ret nederen! Der kunne man ikke lige fejre det med de andre i omklædningsrummet, men det var lige ved siden af, og jeg kunne høre, at det gik fuldstændig amok derinde.
– Så tog alle fra klubben direkte på natklub, og det gjorde fansene også. Jeg kom lidt senere med min kæreste, og folk stod ude foran og sang sange med fansene, fordi der var proppet. Der var flere hundrede mennesker.
Nu venter en pokalfinale mod VfB Stuttgart, og i modsætning til triumfen skal den ikke spilles på Arminia Bielefelds hjemmebane, som Joel Felix påpeger har hjulpet holdet.
– Men nu har vi også slået Bayer Leverkusen ud, og så tænker vi bare, at alt er muligt. Det bliver jo en vanvittig fed dag, og vi går efter det, tilføjer danskeren, der regner med at få familiemedlemmer med til finalen i slutningen af maj.
Blæst bagover af fansene
Helt generelt er pokaltriumfen blot kirsebærret på toppen af en god sæson for Joel Felix i Arminia Bielefeld. Selv har han – bortset fra en skadespause – fået godt med spilletid, og holdet kæmper med om oprykning til 2. Bundesliga.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Det har været vildt fedt, og det er gået rigtig godt. På det sidste har der været nogle skader, som er kommet i vejen for mig, som jeg nu er kommet tilbage fra. Men udover det har det været fantastisk.
– Jeg kan huske, at da jeg skiftede fra Silkeborg til Bielefeld, var der flere, der stillede spørgsmålstegn ved, hvad en spiller fra et top seks-hold i Superligaen ville i 3. Liga. Jeg synes bare, at det her har bevidst, at niveauet er godt, og at vi kan gøre ondt på så store hold som Bayer Leverkusen, siger han.
Og så skader det ikke, at Arminia Bielefeld spiller deres hjemmekampe foran knap 20.000 dedikerede fans.
– Det er så fedt. Det er en vanvittig fankultur, og det er de vildeste fans, jeg nogensinde har oplevet. Man kunne også se videoer fra før semifinalen, hvor de stod og hoppede og festede inde i byen. Der er flere hold i vores liga med virkelig gode fanscener, og det gør det bare ekstra fedt, slutter danskeren.
Allerede lørdag skal Arminia Bielefeld i aktion igen i 3. Liga mod Alemannia Aachen.
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
AVIS
Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER