Arminia Bielefeld fra Tysklands tredjebedste række leverede en vaskeægte pokalsensation i tirsdags. Mandskabet besejrede de forsvarende mestre Bayer Leverkusen og spillede sig dermed i pokalfinalen som det første 3. Liga-hold i 21 år.
En sensation, der i den grad trak overskrifter rundt om i Tyskland.
“Bielefeld-miraklet”, blev det kaldt i BILD.
“Tredjeliga-holdet Bielefeld leverer sensationen – og står for første gang i pokalfinalen,” lød det i Kicker.
“Pokalsensationen er en realitet!” skrev Sky Sports.
Med til at levere sensationen var danske Joel Felix, der i sommer skiftede fra de danske pokalmestre Silkeborg IF til Arminia Bielefeld. Han blev skiftet sent ind i triumfen og var med til at sikre sejren, og i et telefoninterview med Tipsbladet fortæller han om en vild fejring.
– Det gik helt amok i forgårs, og der er virkelig god stemning nu, siger Joel Felix over telefonen torsdag eftermiddag og tilføjer:
Kampen forløb præcis, som Arminia Bielefeld ville have, og da der blev fløjtet af, blev banet invaderet af jublende lykkelige fans.
– Jeg var så meget i chok og glad på en eller anden måde, at jeg slet tænkte ikke over, at der var fans inde på banen. Men lige pludselig lagde jeg mærke til, at fans omfavnede mig og råbte “Wir sind in die Pokalfinale!”. Når man jubler, er det jo bare “jaaaa!” og “sådan!”, man råber. De var så stolte, og det var vi også, siger Joel Felix og tilføjer:
– Det var også rørende at se så mange mennesker græde og blive berørte af det. Alt fra kameramænd til securityfolk til spillere og trænere. Det var virkelig vanvittigt at se, hvor meget det betød, fordi det var også vildt stort for mig.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Røg direkte på natklub
Hvordan var fejringen så bagefter?
– Jeg røg direkte i doping sammen med en holdkammerat, ha ha, så det var ret nederen! Der kunne man ikke lige fejre det med de andre i omklædningsrummet, men det var lige ved siden af, og jeg kunne høre, at det gik fuldstændig amok derinde.
– Så tog alle fra klubben direkte på natklub, og det gjorde fansene også. Jeg kom lidt senere med min kæreste, og folk stod ude foran og sang sange med fansene, fordi der var proppet. Der var flere hundrede mennesker.
Nu venter en pokalfinale mod VfB Stuttgart, og i modsætning til triumfen skal den ikke spilles på Arminia Bielefelds hjemmebane, som Joel Felix påpeger har hjulpet holdet.
– Men nu har vi også slået Bayer Leverkusen ud, og så tænker vi bare, at alt er muligt. Det bliver jo en vanvittig fed dag, og vi går efter det, tilføjer danskeren, der regner med at få familiemedlemmer med til finalen i slutningen af maj.
Blæst bagover af fansene
Helt generelt er pokaltriumfen blot kirsebærret på toppen af en god sæson for Joel Felix i Arminia Bielefeld. Selv har han – bortset fra en skadespause – fået godt med spilletid, og holdet kæmper med om oprykning til 2. Bundesliga.
Artiklen fortsætter efter billedet…

– Det har været vildt fedt, og det er gået rigtig godt. På det sidste har der været nogle skader, som er kommet i vejen for mig, som jeg nu er kommet tilbage fra. Men udover det har det været fantastisk.
– Jeg kan huske, at da jeg skiftede fra Silkeborg til Bielefeld, var der flere, der stillede spørgsmålstegn ved, hvad en spiller fra et top seks-hold i Superligaen ville i 3. Liga. Jeg synes bare, at det her har bevidst, at niveauet er godt, og at vi kan gøre ondt på så store hold som Bayer Leverkusen, siger han.
Og så skader det ikke, at Arminia Bielefeld spiller deres hjemmekampe foran knap 20.000 dedikerede fans.
– Det er så fedt. Det er en vanvittig fankultur, og det er de vildeste fans, jeg nogensinde har oplevet. Man kunne også se videoer fra før semifinalen, hvor de stod og hoppede og festede inde i byen. Der er flere hold i vores liga med virkelig gode fanscener, og det gør det bare ekstra fedt, slutter danskeren.
Allerede lørdag skal Arminia Bielefeld i aktion igen i 3. Liga mod Alemannia Aachen.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT