Kæmpe sensation: Det gik helt amok, siger dansker

Joel Felix og Arminia Bielefeld leverede en sensation tidligere på ugen. Nu fortæller danskeren om oplevelsen i et interview med Tipsbladet.



Arminia Bielefeld fra Tysklands tredjebedste række leverede en vaskeægte pokalsensation i tirsdags. Mandskabet besejrede de forsvarende mestre Bayer Leverkusen og spillede sig dermed i pokalfinalen som det første 3. Liga-hold i 21 år. 

En sensation, der i den grad trak overskrifter rundt om i Tyskland. 

“Bielefeld-miraklet”, blev det kaldt i BILD

“Tredjeliga-holdet Bielefeld leverer sensationen – og står for første gang i pokalfinalen,” lød det i Kicker

“Pokalsensationen er en realitet!” skrev Sky Sports

Med til at levere sensationen var danske Joel Felix, der i sommer skiftede fra de danske pokalmestre Silkeborg IF til Arminia Bielefeld. Han blev skiftet sent ind i triumfen og var med til at sikre sejren, og i et telefoninterview med Tipsbladet fortæller han om en vild fejring. 

– Det gik helt amok i forgårs, og der er virkelig god stemning nu, siger Joel Felix over telefonen torsdag eftermiddag og tilføjer: 

Kampen forløb præcis, som Arminia Bielefeld ville have, og da der blev fløjtet af, blev banet invaderet af jublende lykkelige fans.  

– Jeg var så meget i chok og glad på en eller anden måde, at jeg slet tænkte ikke over, at der var fans inde på banen. Men lige pludselig lagde jeg mærke til, at fans omfavnede mig og råbte “Wir sind in die Pokalfinale!”. Når man jubler, er det jo bare “jaaaa!” og “sådan!”, man råber. De var så stolte, og det var vi også, siger Joel Felix og tilføjer: 

– Det var også rørende at se så mange mennesker græde og blive berørte af det. Alt fra kameramænd til securityfolk til spillere og trænere. Det var virkelig vanvittigt at se, hvor meget det betød, fordi det var også vildt stort for mig.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Pokalheltene i Bielefeld.

Røg direkte på natklub

Hvordan var fejringen så bagefter? 

– Jeg røg direkte i doping sammen med en holdkammerat, ha ha, så det var ret nederen! Der kunne man ikke lige fejre det med de andre i omklædningsrummet, men det var lige ved siden af, og jeg kunne høre, at det gik fuldstændig amok derinde. 

– Så tog alle fra klubben direkte på natklub, og det gjorde fansene også. Jeg kom lidt senere med min kæreste, og folk stod ude foran og sang sange med fansene, fordi der var proppet. Der var flere hundrede mennesker. 

Nu venter en pokalfinale mod VfB Stuttgart, og i modsætning til triumfen skal den ikke spilles på Arminia Bielefelds hjemmebane, som Joel Felix påpeger har hjulpet holdet.  

– Men nu har vi også slået Bayer Leverkusen ud, og så tænker vi bare, at alt er muligt. Det bliver jo en vanvittig fed dag, og vi går efter det, tilføjer danskeren, der regner med at få familiemedlemmer med til finalen i slutningen af maj. 

Blæst bagover af fansene

Helt generelt er pokaltriumfen blot kirsebærret på toppen af en god sæson for Joel Felix i Arminia Bielefeld. Selv har han – bortset fra en skadespause – fået godt med spilletid, og holdet kæmper med om oprykning til 2. Bundesliga. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Joel Felix i aktion.

– Det har været vildt fedt, og det er gået rigtig godt. På det sidste har der været nogle skader, som er kommet i vejen for mig, som jeg nu er kommet tilbage fra. Men udover det har det været fantastisk. 

– Jeg kan huske, at da jeg skiftede fra Silkeborg til Bielefeld, var der flere, der stillede spørgsmålstegn ved, hvad en spiller fra et top seks-hold i Superligaen ville i 3. Liga. Jeg synes bare, at det her har bevidst, at niveauet er godt, og at vi kan gøre ondt på så store hold som Bayer Leverkusen, siger han. 

Og så skader det ikke, at Arminia Bielefeld spiller deres hjemmekampe foran knap 20.000 dedikerede fans. 

– Det er så fedt. Det er en vanvittig fankultur, og det er de vildeste fans, jeg nogensinde har oplevet. Man kunne også se videoer fra før semifinalen, hvor de stod og hoppede og festede inde i byen. Der er flere hold i vores liga med virkelig gode fanscener, og det gør det bare ekstra fedt, slutter danskeren. 

Allerede lørdag skal Arminia Bielefeld i aktion igen i 3. Liga mod Alemannia Aachen.

 





Vilde Jens Stage overgår FCK-tid




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Verdensstjernes søn landet i København



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil undgå Bendtner-stunt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

– Vi er pressede

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Topscorer færdig

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

På blokken i danskerklub

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

‘Sur over Brøndby-transfer’

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul