Chokeret over Lionel Messi

Lionel Messi er en af de største fodboldspillere gennem tiden, og derfor skabte det stor opmærksomhed, da FC Barcelona-legenden pludselig skulle spille for Inter Miami.



Respekt er noget, man gør sig fortjent til.

Lionel Messi er en af verdens største fodboldspillere nogensinde, med et pokalskab, der er mere markant end de flestes.

Otte Ballon d’Or-titler, et verdensmesterskab og fire Champions League-trofæer er bare en smule af det, han har vundet gennem tiden.

Derfor blev mange overrasket, da han lige pludselig stod i Inter Miamis omklædningsrum.

– Alt ændrede sig på en dag, det var chokerende, fortæller den tidligere Inter Miami-angriber, Josef Martínez, i podcasten La Vinotinto, inden han fortsætter:

– Du ser ham sidde der, og han er det mest normale menneske, jeg har set i mit liv, men enormt kendt. Ikke engang Gud er så kendt, som han er, men det var imponerende bare at se ham sidde der. Han foldede sin trøje, matchede sit ur, støvler og trøje, og satte sig ned for at hilse på én helt normalt.

Inter Miami har været på himmelflugt, siden den tidligere FC Barcelona-stjerne ankom til klubben, og det har også medført, at andre af Messis legekammerater er taget til den eksklusive by i Florida.

– Da vi hørte, at han kom til klubben, sagde alle: ‘Det tror vi ikke på.’ Det var vanvittigt. Det blev officielt, uden vi hørte om det. Vi så ham først to dage, inden vi mødte Cruz Azul. Vi havde aldrig rigtig set ham, det gjorde jeg i hvert fald ikke, og så gik vi fra at være det værste hold i MLS til at være ligaens Real Madrid, slår angriberen fast.

Lionel Messi ligger ikke på den lade side, selvom han er rejst til lækre Miami. Han er i 53 kampe noteret for 43 scoringer og 21 assister for klubben.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

OB – Silkeborg IF

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et markant problem for Silkeborg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen