Chokmelding: Var lige så god som Messi og Ronaldo

Ifølge den hollandske fodboldlegende Wesley Sneijder var italiensk angriber lige så god som Messi og Ronaldo.



Debatten om Messi og Ronaldo har raset de sidste to årtier, hvor de to superstjerner har domineret den absolutte top i fodboldverdenen. 

Spørger man den hollandske fodboldlegende Wesley Sneijder, var Mario Balotelli i sin velmagtsdage på niveau med de to madstodonter. 

Sneijder spillede med Balotelli i Inter Milan i 2010, før italieneren blev smidt videre til Manchester City, da han var uvenner med cheftræner José Mourinho.

– Han var en fantastisk spiller. Han kunne have været en af ​​de bedste angribere i verden, hvis han var normal. Han var helt sikkert deroppe med Messi og Ronaldo. I træningen var han fantastisk, han havde alt, hvad en angriber har brug for. Men hvis din mentalitet ikke er korrekt, klarer du det ikke, fortæller Wesley Sneijder til den engelske avis The Sun. 

Mario Balotelli har haft en noget broget karriere, efter han stormede frem på scenen for godt 13 år siden, men har altid fundet vej til netmaskerne, lige meget hvor han spillede.

Den altid opsigtsvækkende italiener har været forbi store adresser som Manchester City, AC Milan og Liverpool og har også 34 landsholdskampe på cv'et. 

I skrivende stund slår han folderne ud i schweiziske FC Sion, hvor han dog har været i noget af et uvejr, efter han angiveligt har opført sig meget uprofessionelt. 

Den 32-årige angriber har kontraktudløb med klubben i 2024, men noget tyder på, at han kan blive nødsaget til at finde ny arbejdsgiver til sommer.





Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff