Chokmelding: Var lige så god som Messi og Ronaldo

Ifølge den hollandske fodboldlegende Wesley Sneijder var italiensk angriber lige så god som Messi og Ronaldo.



Debatten om Messi og Ronaldo har raset de sidste to årtier, hvor de to superstjerner har domineret den absolutte top i fodboldverdenen. 

Spørger man den hollandske fodboldlegende Wesley Sneijder, var Mario Balotelli i sin velmagtsdage på niveau med de to madstodonter. 

Sneijder spillede med Balotelli i Inter Milan i 2010, før italieneren blev smidt videre til Manchester City, da han var uvenner med cheftræner José Mourinho.

– Han var en fantastisk spiller. Han kunne have været en af ​​de bedste angribere i verden, hvis han var normal. Han var helt sikkert deroppe med Messi og Ronaldo. I træningen var han fantastisk, han havde alt, hvad en angriber har brug for. Men hvis din mentalitet ikke er korrekt, klarer du det ikke, fortæller Wesley Sneijder til den engelske avis The Sun. 

Mario Balotelli har haft en noget broget karriere, efter han stormede frem på scenen for godt 13 år siden, men har altid fundet vej til netmaskerne, lige meget hvor han spillede.

Den altid opsigtsvækkende italiener har været forbi store adresser som Manchester City, AC Milan og Liverpool og har også 34 landsholdskampe på cv'et. 

I skrivende stund slår han folderne ud i schweiziske FC Sion, hvor han dog har været i noget af et uvejr, efter han angiveligt har opført sig meget uprofessionelt. 

Den 32-årige angriber har kontraktudløb med klubben i 2024, men noget tyder på, at han kan blive nødsaget til at finde ny arbejdsgiver til sommer.







LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

De kan være færdige i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Oliver Sonne vender tilbage

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Peter Møller: ‘En af de største i historien’