Clausen skred i pausen

FC Sion var bagud ved pausen til La Chaux-de-Fonds fra den næstbedste række, og det blev for meget for træner Clausen. Han sagde sit job op inden starten på 2. halvleg



Træner Nestor Clausen har haft en succesfuld sæson hos FC Sion, som ligger på en delt førsteplads i den schweiziske Super League og stadig er med i pokalturneringen. Men den sensible argentiner kunne søndag aften ikke klare jobbet som træner længere. Han tog en drastisk beslutning på et mærkværdigt tidspunkt.

FC Sion, som i øjeblikket indtager førstepladsen i den hjemlige liga sammen med konkurrenterne Grasshoppers og St. Gallen, var bagud med 1-0 ved pausen af kampen mod upåagtede La-Chaux-de-Fonds fra den næstbedste række, da spillerne fik den ubehagelige besked af træner Clausen. Han ville ikke være med mere. Opsigelsen blev afleveret mundtligt og med øjeblikkelig varsel.

Umiddelbart et utraditionelt sted og et endnu mere utraditionelt tidspunkt at fortælle om sin opsigelse på, og det fik da også en indflydelse på holdet – men i positiv retning. De klemte nemlig balderne sammen og gik ud og besejrede cup-modstanderne, der ellers havde fået blod på tanden efter føringsmålet. Specielt topscorer Sanel Kuljic fik ekstra motivation i pausen, han livede gevaldigt op og scorede kampens sidste tre mål.

Verdensmester fra 1986

Nestor Clausen, som blev verdensmester i 1986 for Argentina, har ikke siden kommenteret årsagerne eller omstændighederne omkring sin opsigelse. FC Sions enevældige klubpræsident, Christian Constantin, har været berygtet for sin heftige udskiftning af trænere, men han har gennem længere tid understreget, at Nestor Clausen sad sikkert i trænersædet.

Også selv om FC Sion blev sendt ud af UEFA Cup’en i torsdags, da schweizerne – efter 0-0 hjemme – tabte returkampen i Leverkusen med 3-1.

Med præsidentens forsikring om opbakning til træneren, så burde idyllen være fremherskende i FC Sion, der trods nederlaget til Leverkusen, er godt med fremme i den hjemlige liga. Men Clausen er væk, og præsidenten står måbende tilbage.

“Det har jeg aldrig oplevet før. Jeg hørte først beslutningen fra Clausen på samme tid som spillerne. Vi gav hinanden hånden efter kampen, men siden har jeg ikke hørt noget fra ham,” sagde Constantin efterfølgende.

Mærkelig afslutning på Nestor Clausens karriere hos FC Sion, men hans engagement i klubben skete også på en underlig baggrund. Han erstattede nemlig Christophe Moulin, som besluttede at forlade den schweiziske klub, selv om han havde bidraget til en positiv spiral i klubben med oprykning til den bedste række samt pokaltriumf.

Christian Constantin må nu endnu engang på trænerjagt, og bør få indføjet i den næste kontrakt at han skal være den første, der får besked om opsigelsen. Eller at kampen i det mindste skal spilles færdig, inden opsigelsen må afleveres.









LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører: Dolberg sat til salg

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

De jagter Henrik Meister

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Barcelona-stjerne får stor hæder

Tottenham henter Liverpool-profil

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Sådan kommer Danmark til VM

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Han var i spil som Brøndby-træner

Rekorddyr lejeaftale

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne