Clausen skred i pausen

FC Sion var bagud ved pausen til La Chaux-de-Fonds fra den næstbedste række, og det blev for meget for træner Clausen. Han sagde sit job op inden starten på 2. halvleg



Træner Nestor Clausen har haft en succesfuld sæson hos FC Sion, som ligger på en delt førsteplads i den schweiziske Super League og stadig er med i pokalturneringen. Men den sensible argentiner kunne søndag aften ikke klare jobbet som træner længere. Han tog en drastisk beslutning på et mærkværdigt tidspunkt.

FC Sion, som i øjeblikket indtager førstepladsen i den hjemlige liga sammen med konkurrenterne Grasshoppers og St. Gallen, var bagud med 1-0 ved pausen af kampen mod upåagtede La-Chaux-de-Fonds fra den næstbedste række, da spillerne fik den ubehagelige besked af træner Clausen. Han ville ikke være med mere. Opsigelsen blev afleveret mundtligt og med øjeblikkelig varsel.

Umiddelbart et utraditionelt sted og et endnu mere utraditionelt tidspunkt at fortælle om sin opsigelse på, og det fik da også en indflydelse på holdet – men i positiv retning. De klemte nemlig balderne sammen og gik ud og besejrede cup-modstanderne, der ellers havde fået blod på tanden efter føringsmålet. Specielt topscorer Sanel Kuljic fik ekstra motivation i pausen, han livede gevaldigt op og scorede kampens sidste tre mål.

Verdensmester fra 1986

Nestor Clausen, som blev verdensmester i 1986 for Argentina, har ikke siden kommenteret årsagerne eller omstændighederne omkring sin opsigelse. FC Sions enevældige klubpræsident, Christian Constantin, har været berygtet for sin heftige udskiftning af trænere, men han har gennem længere tid understreget, at Nestor Clausen sad sikkert i trænersædet.

Også selv om FC Sion blev sendt ud af UEFA Cup’en i torsdags, da schweizerne – efter 0-0 hjemme – tabte returkampen i Leverkusen med 3-1.

Med præsidentens forsikring om opbakning til træneren, så burde idyllen være fremherskende i FC Sion, der trods nederlaget til Leverkusen, er godt med fremme i den hjemlige liga. Men Clausen er væk, og præsidenten står måbende tilbage.

“Det har jeg aldrig oplevet før. Jeg hørte først beslutningen fra Clausen på samme tid som spillerne. Vi gav hinanden hånden efter kampen, men siden har jeg ikke hørt noget fra ham,” sagde Constantin efterfølgende.

Mærkelig afslutning på Nestor Clausens karriere hos FC Sion, men hans engagement i klubben skete også på en underlig baggrund. Han erstattede nemlig Christophe Moulin, som besluttede at forlade den schweiziske klub, selv om han havde bidraget til en positiv spiral i klubben med oprykning til den bedste række samt pokaltriumf.

Christian Constantin må nu endnu engang på trænerjagt, og bør få indføjet i den næste kontrakt at han skal være den første, der får besked om opsigelsen. Eller at kampen i det mindste skal spilles færdig, inden opsigelsen må afleveres.





Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Transfer på vej? Ude af truppen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afslører Brøndbys transferplaner

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

De viser interesse for Lyngby-profil

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding