Clausen skred i pausen

FC Sion var bagud ved pausen til La Chaux-de-Fonds fra den næstbedste række, og det blev for meget for træner Clausen. Han sagde sit job op inden starten på 2. halvleg



Træner Nestor Clausen har haft en succesfuld sæson hos FC Sion, som ligger på en delt førsteplads i den schweiziske Super League og stadig er med i pokalturneringen. Men den sensible argentiner kunne søndag aften ikke klare jobbet som træner længere. Han tog en drastisk beslutning på et mærkværdigt tidspunkt.

FC Sion, som i øjeblikket indtager førstepladsen i den hjemlige liga sammen med konkurrenterne Grasshoppers og St. Gallen, var bagud med 1-0 ved pausen af kampen mod upåagtede La-Chaux-de-Fonds fra den næstbedste række, da spillerne fik den ubehagelige besked af træner Clausen. Han ville ikke være med mere. Opsigelsen blev afleveret mundtligt og med øjeblikkelig varsel.

Umiddelbart et utraditionelt sted og et endnu mere utraditionelt tidspunkt at fortælle om sin opsigelse på, og det fik da også en indflydelse på holdet – men i positiv retning. De klemte nemlig balderne sammen og gik ud og besejrede cup-modstanderne, der ellers havde fået blod på tanden efter føringsmålet. Specielt topscorer Sanel Kuljic fik ekstra motivation i pausen, han livede gevaldigt op og scorede kampens sidste tre mål.

Verdensmester fra 1986

Nestor Clausen, som blev verdensmester i 1986 for Argentina, har ikke siden kommenteret årsagerne eller omstændighederne omkring sin opsigelse. FC Sions enevældige klubpræsident, Christian Constantin, har været berygtet for sin heftige udskiftning af trænere, men han har gennem længere tid understreget, at Nestor Clausen sad sikkert i trænersædet.

Også selv om FC Sion blev sendt ud af UEFA Cup’en i torsdags, da schweizerne – efter 0-0 hjemme – tabte returkampen i Leverkusen med 3-1.

Med præsidentens forsikring om opbakning til træneren, så burde idyllen være fremherskende i FC Sion, der trods nederlaget til Leverkusen, er godt med fremme i den hjemlige liga. Men Clausen er væk, og præsidenten står måbende tilbage.

“Det har jeg aldrig oplevet før. Jeg hørte først beslutningen fra Clausen på samme tid som spillerne. Vi gav hinanden hånden efter kampen, men siden har jeg ikke hørt noget fra ham,” sagde Constantin efterfølgende.

Mærkelig afslutning på Nestor Clausens karriere hos FC Sion, men hans engagement i klubben skete også på en underlig baggrund. Han erstattede nemlig Christophe Moulin, som besluttede at forlade den schweiziske klub, selv om han havde bidraget til en positiv spiral i klubben med oprykning til den bedste række samt pokaltriumf.

Christian Constantin må nu endnu engang på trænerjagt, og bør få indføjet i den næste kontrakt at han skal være den første, der får besked om opsigelsen. Eller at kampen i det mindste skal spilles færdig, inden opsigelsen må afleveres.









LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Forventer klubskifte

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’