Træner Nestor Clausen har haft en succesfuld sæson hos FC Sion, som ligger på en delt førsteplads i den schweiziske Super League og stadig er med i pokalturneringen. Men den sensible argentiner kunne søndag aften ikke klare jobbet som træner længere. Han tog en drastisk beslutning på et mærkværdigt tidspunkt.
FC Sion, som i øjeblikket indtager førstepladsen i den hjemlige liga sammen med konkurrenterne Grasshoppers og St. Gallen, var bagud med 1-0 ved pausen af kampen mod upåagtede La-Chaux-de-Fonds fra den næstbedste række, da spillerne fik den ubehagelige besked af træner Clausen. Han ville ikke være med mere. Opsigelsen blev afleveret mundtligt og med øjeblikkelig varsel.
Umiddelbart et utraditionelt sted og et endnu mere utraditionelt tidspunkt at fortælle om sin opsigelse på, og det fik da også en indflydelse på holdet – men i positiv retning. De klemte nemlig balderne sammen og gik ud og besejrede cup-modstanderne, der ellers havde fået blod på tanden efter føringsmålet. Specielt topscorer Sanel Kuljic fik ekstra motivation i pausen, han livede gevaldigt op og scorede kampens sidste tre mål.
Verdensmester fra 1986
Nestor Clausen, som blev verdensmester i 1986 for Argentina, har ikke siden kommenteret årsagerne eller omstændighederne omkring sin opsigelse. FC Sions enevældige klubpræsident, Christian Constantin, har været berygtet for sin heftige udskiftning af trænere, men han har gennem længere tid understreget, at Nestor Clausen sad sikkert i trænersædet.
Også selv om FC Sion blev sendt ud af UEFA Cup’en i torsdags, da schweizerne – efter 0-0 hjemme – tabte returkampen i Leverkusen med 3-1.
Med præsidentens forsikring om opbakning til træneren, så burde idyllen være fremherskende i FC Sion, der trods nederlaget til Leverkusen, er godt med fremme i den hjemlige liga. Men Clausen er væk, og præsidenten står måbende tilbage.
“Det har jeg aldrig oplevet før. Jeg hørte først beslutningen fra Clausen på samme tid som spillerne. Vi gav hinanden hånden efter kampen, men siden har jeg ikke hørt noget fra ham,” sagde Constantin efterfølgende.
Mærkelig afslutning på Nestor Clausens karriere hos FC Sion, men hans engagement i klubben skete også på en underlig baggrund. Han erstattede nemlig Christophe Moulin, som besluttede at forlade den schweiziske klub, selv om han havde bidraget til en positiv spiral i klubben med oprykning til den bedste række samt pokaltriumf.
Christian Constantin må nu endnu engang på trænerjagt, og bør få indføjet i den næste kontrakt at han skal være den første, der får besked om opsigelsen. Eller at kampen i det mindste skal spilles færdig, inden opsigelsen må afleveres.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit