Året er 1997 og FC København har domineret hele kampen mod kriseramte AaB, der ikke har vundet i superligaen i 13 kampe. Alligevel er stillingen 2-2 13 minutter før tid.
Den lille vævre debutant Clement Clifford modtager en høj bold uden for feltet, som han brysttæmmer over til anfører Henrik Larsen. »Store« Larsen sender bolden første gang i dybden til en spænende Clement Clifford i venstre side af feltet. Den 20-årige angriber, klapper resolut til bolden, der stryger forbi en chanceløs Jimmy Nielsen i målet og op i hjørnet. Clifford modtager Parkens jubel og kvitterer med et araberspring og en »baglænder,« der kun gør jubelen større. FC København vinder kampen 4-3 på mål af David Nielsen, Bjarne Goldbæk, Clement Clifford og Henrik Larsen.
Sammen med den også springglade David Nielsen bliver Clement Clifford hurtigt døbt Flik og Flak i FCK-angrebet.
Koster øl
Clement Clifford spiller i ungdomsårene for KB og kommer på kontrakt i FC København men har svært ved at slå til. I 1996 bliver angriberen udlejet til Hvidovre, hvor han optræder i otte kampe – alle som indskifter. Men året efter kommer altså drømme debuten i Parken. På trods af succesen som målscorer bliver han hurtigt pillet ned igen af anfører Henrik Larsen.
»Du er debutant – det koster en kasse øl, og du scorer dit første mål – det koster også en kasse øl, så det bliver to kasser,« siger Europamesteren og FCK-anføreren til springfyren.
Succesen i FC Københavns forsætter for Clifford i den næste kamp, hvor han gang på gang tørrer Mads Rieper og resten af AGF’s forsvar på Århus Stadion. FC København vinder 3-1, og Clifford scorer til 0-2 og 0-3. Årets talent i 1986, Allan Reese, får pyntet på resultatet.
Senere på sæsonen ryger Clement Clifford ud med en knæskade, der holder ham ude i et halvt år, og da han igen er klar til kamp, er der ikke længere plads på holdet i FC København, så det ender med et lejemål til B93 i 1998.
»Ud over knæskaden, fik jeg også problemer med mine baglår og fik hele tiden fibersprængninger, og det holdt mig meget ude,« siger Clement Clifford.
I 1999 vender Clement Clifford tilbage til FC København men har mere end svært ved at komme på holdet, hvor der er skarp konkurrence fra Brian Laudrup, David Nielsen, Todi Jónsson og Thomas Thorninger.
Ikke bitter
Clement Clifford bliver i hovedstadsklubben frem til 2001, hvor han skifter til Silkeborg, men de vedvarende skader sætter til slut en stopper for karrieren i 2002.
»Jeg er ikke direkte bitter, men det er klart, at jeg gerne ville have spillet videre. Jeg fylder først 30 år nu, og i princippet burde jeg jo have tre-fire gode år i mig endnu. Reelt er det ni år jeg er gået glip af, og jeg ville gerne have prøvet, hvor langt, jeg kunne være kommet uden skader. Jeg har fået at vide, at mine skader nok skyldes, at jeg i omkring 17-18-års alderen trænede så hårdt i FCK, at mine muskler blev stærkere end senerne, der på den måde blev overbelastet.«
Siden er tiden gået med skolegang for Clement Clifford, men der er også kommet gang i fodboldkarrieren igen.
»Jeg manglede et år af min studentereksamen, som jeg gjorde færdig. Siden læste jeg HA og bliver bachelor til sommer. Men jeg har også været assistenttræner i Ølstykke siden sommer, og selv om jeg planlægger at tage en kandidatuddannelse, vil jeg også at tage en træneruddannelse.«
»Jeg vil gerne blive inden for fodboldverdenen, og det har været spændende at være assistenttræner. Det er ikke til at sige, om jeg på sigt kan tænke mig at blive cheftræner, men foreløbigt befinder jeg mig rigtigt godt med at være assistent og har et fremragende samarbejde med Klavs Rasmussen i Ølstykke.«
Clement Clifford er ikke i tvivl om, hvad han vil huske bedst tilbage på i sin korte karriere.
»Højdepunktet var helt sikkert min debut for FC København, hvor jeg scorede mod AaB og den næste kamp mod AGF. Og så var det også fedt, at det gav en udtagelse til U/21-landsholdet,« siger Clement Clifford.
Clement Clifford nåede at spille 28 kampe for FC København og scorede otte mål. Ni gange optrådte han på det danske U/21-landshold.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
LIVE: Afviser Hjulmand-historie
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Alexander Lind blæst bagover
Albert Rudé er færdig i Kolding
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge