Clement Clifford er Sporløs

Hvad blev der egentlig af….Clement Clifford



Året er 1997 og FC København har domineret hele kampen mod kriseramte AaB, der ikke har vundet i superligaen i 13 kampe. Alligevel er stillingen 2-2 13 minutter før tid.

Den lille vævre debutant Clement Clifford modtager en høj bold uden for feltet, som han brysttæmmer over til anfører Henrik Larsen. »Store« Larsen sender bolden første gang i dybden til en spænende Clement Clifford i venstre side af feltet. Den 20-årige angriber, klapper resolut til bolden, der stryger forbi en chanceløs Jimmy Nielsen i målet og op i hjørnet. Clifford modtager Parkens jubel og kvitterer med et araberspring og en »baglænder,« der kun gør jubelen større. FC København vinder kampen 4-3 på mål af David Nielsen, Bjarne Goldbæk, Clement Clifford og Henrik Larsen.
Sammen med den også springglade David Nielsen bliver Clement Clifford hurtigt døbt Flik og Flak i FCK-angrebet.

Koster øl
Clement Clifford spiller i ungdomsårene for KB og kommer på kontrakt i FC København men har svært ved at slå til. I 1996 bliver angriberen udlejet til Hvidovre, hvor han optræder i otte kampe – alle som indskifter. Men året efter kommer altså drømme debuten i Parken. På trods af succesen som målscorer bliver han hurtigt pillet ned igen af anfører Henrik Larsen.

»Du er debutant – det koster en kasse øl, og du scorer dit første mål – det koster også en kasse øl, så det bliver to kasser,« siger Europamesteren og FCK-anføreren til springfyren.

Succesen i FC Københavns forsætter for Clifford i den næste kamp, hvor han gang på gang tørrer Mads Rieper og resten af AGF’s forsvar på Århus Stadion. FC København vinder 3-1, og Clifford scorer til 0-2 og 0-3. Årets talent i 1986, Allan Reese, får pyntet på resultatet.
Senere på sæsonen ryger Clement Clifford ud med en knæskade, der holder ham ude i et halvt år, og da han igen er klar til kamp, er der ikke længere plads på holdet i FC København, så det ender med et lejemål til B93 i 1998.

»Ud over knæskaden, fik jeg også problemer med mine baglår og fik hele tiden fibersprængninger, og det holdt mig meget ude,« siger Clement Clifford.

I 1999 vender Clement Clifford tilbage til FC København men har mere end svært ved at komme på holdet, hvor der er skarp konkurrence fra Brian Laudrup, David Nielsen, Todi Jónsson og Thomas Thorninger.

Ikke bitter

Clement Clifford bliver i hovedstadsklubben frem til 2001, hvor han skifter til Silkeborg, men de vedvarende skader sætter til slut en stopper for karrieren i 2002.

»Jeg er ikke direkte bitter, men det er klart, at jeg gerne ville have spillet videre. Jeg fylder først 30 år nu, og i princippet burde jeg jo have tre-fire gode år i mig endnu. Reelt er det ni år jeg er gået glip af, og jeg ville gerne have prøvet, hvor langt, jeg kunne være kommet uden skader. Jeg har fået at vide, at mine skader nok skyldes, at jeg i omkring 17-18-års alderen trænede så hårdt i FCK, at mine muskler blev stærkere end senerne, der på den måde blev overbelastet.«

Siden er tiden gået med skolegang for Clement Clifford, men der er også kommet gang i fodboldkarrieren igen.

»Jeg manglede et år af min studentereksamen, som jeg gjorde færdig. Siden læste jeg HA og bliver bachelor til sommer. Men jeg har også været assistenttræner i Ølstykke siden sommer, og selv om jeg planlægger at tage en kandidatuddannelse, vil jeg også at tage en træneruddannelse.«

»Jeg vil gerne blive inden for fodboldverdenen, og det har været spændende at være assistenttræner. Det er ikke til at sige, om jeg på sigt kan tænke mig at blive cheftræner, men foreløbigt befinder jeg mig rigtigt godt med at være assistent og har et fremragende samarbejde med Klavs Rasmussen i Ølstykke.«

Clement Clifford er ikke i tvivl om, hvad han vil huske bedst tilbage på i sin korte karriere.

»Højdepunktet var helt sikkert min debut for FC København, hvor jeg scorede mod AaB og den næste kamp mod AGF. Og så var det også fedt, at det gav en udtagelse til U/21-landsholdet,« siger Clement Clifford.
Clement Clifford nåede at spille 28 kampe for FC København og scorede otte mål. Ni gange optrådte han på det danske U/21-landshold.











LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Tottenham under stregen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Cooper gav hård og ærlig besked

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

‘Jeg er rørt og glad’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Liverpool – Fulham

Hård kritik af FCM-profil

Nu er han tilbage for Brøndby

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

AGF snubler i guldkampen

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg